V literatuře jsou vrány či havrani vždy špatným znamením a jsou spojováni s čarodějnicemi a černou magií. Většina lidí má za to, že kradou, požírají vejce jiných ptáků a snižují tak populaci ostatních ptačích druhů. Vědci však nyní očišťují jméno krkavcovitých. Zkoumáním více než 326 interakcí mezi obávanými okřídlenými škůdci a jejich kořistí totiž došli k závěru, že jim křivdíme.
ČlánkyPták drongo a drobné šelmičky surikaty mají překvapivě něco společného: živí se stejnou potravou. Drongo je ovšem mnohem vychytralejší. Umí přelstít celou kolonii surikat a potravu ukořistit pro sebe.
7 fotografií
ČlánkyOdborníci, kteří zkoumali činnost Rossova šelfového ledovce, zaznamenali nečekanou zvukovou stopu. Jak zní vibrace plovoucí ledové plošiny? Zatímco vědci mluví o zpěvu, ostatní mluví spíše o vrcholné scéně z hororu.
Zvířata nás nepřestávají překvapovat. Už jen tím, jak se o nich neustále dozvídáme něco nového. Třeba jeleni - řekli byste, že jsou to takoví zabijáci?
ČlánkyDovedete si představit, že lokomotiva a konec vlaku jedou doprava, zatímco vagóny uprostřed míří doleva? Přesně takhle to vypadalo na vysokohorské trati Albula, když Švýcaři sestavili rekordní vlakovou soupravu dlouhou téměř dva kilometry.
ČlánkyUrčitě jste slyšeli, že se sloni navzdory své velikosti bojí myší. Povídá se také, že mají neuvěřitelnou paměť. Co z toho je pravda a co mýtus? A věděli jste, že slonice mají nejdelší reprodukční systém ze všech suchozemských savců?