Azurové okno je minulostí. Unikátní skalní útvar se zřítil do moře

Druhý největší maltský ostrov Gozo přišel o svoji ikonu. Nejkrásnější místo západního pobřeží, kde mořské vlny dokázaly vytvořit spoustu zajímavých tvarů, je od středečního rána minulostí. Aktuální foto uvnitř článku.

Azurové okno - přírodní skvost, který inspiroval turisty k návštěvě a filmaře k natáčení.

Azurové okno (Azure Window) se stalo jedním z nejznámějších a turisty obdivovaných míst v Evropě. Okno tvořilo skalní pilíř o průměru 40 metrů, který podpíral skalní římsu 100 metrů dlouhou a 20 metrů vysokou.

Dobře se vědělo, že se pozoruhodný přírodní jev, který se objevil i v kultovním seriálu Hra o trůny, pomalu rozpadá. Potvrdila to i geologická studie z roku 2013. V roce 2016 se pak vláda rozhodla zakázat procházky po mostě pod hrozbou pokuty ve výši 1500 Euro.
'Srdcervoucí,' vyjádřil všechny emoce jedním slovem předseda maltské vlády Joseph Muscat.Vápencová skalní brána nakonec nezvládla silnou bouři, která se prohnala ve středu ráno, a zřítila se. „S hlasitým burácením se doslova zhroutila do vody," popisuje turista, který mohl jako jeden z posledních vidět Azurové okno v celé jeho kráse.
Turisté zklamaně odcházejí z místa, které už je jen vzpomínkou na přírodní úkaz.Zpráva se okamžitě rozletěla do světa. Ze všeho nejvíc však zasáhla místní. K situaci se okamžitě začali vyjadřovat i přední politici. „Je to smutný den pro Maltu. Právě jsme ztratili ikonu přírodních krás naší země," prohlásil například politik Simon Busuttil.

Mohlo by vás zajímat: