Čech pokořil v rekordním čase Dawn Wall, nejtěžší stěnu světa

Adam Ondra (23) dokázal 21. listopadu jako třetí člověk na světě volně přelézt extrémně obtížnou stěnu Dawn Wall v Yosemitském národním parku v USA.

Dawn Wall je považovaná za jednu z nejtěžších vícedélkových cest světa.

Dawn Wall v masivu El Capitan je patrně nejvyšší a nejstrmější stěnou světa. Má jen minimum držadel a opěrných bodů. "Nahoru se člověk dostává jen vlastní silou za pomoci chytů a nerovností, které samotná skála nabízí," přiznal Adam Ondra.
Lezec Adam Ondra poměřuje síly se stěnou Dawn Wall.Na téměř kilometr vysoké kolmé stěně strávil Ondra společně se spolulezcem Pavlem Blažkem celkem osm dní. O jedenáct dní tak překonal výkon Američanů Tommyho Caldwella a Kevina Jorgesona z ledna 2015. Právě s nimi se radil, jak Dawn Wall pokořit: „Zažívám teď jeden z nejlepších pocitů v lezení. Ale co Tommy a Kevin dokázali, bylo mnohem působivější, než co jsem zvládl já. Mohl jsem čerpat z jejich zkušeností a stačilo jen stoupat nahoru," hodnotí skromně svůj úspěch Ondra.

Adam Ondra (23) je český lezec, který se již ve dvanácti letech zařadil mezi deset nejlepších světových lezců na obtížnost a trojnásobný mistr světa. Již deset let vede žebříčky skalních lezců a světová média jej nazývají českou senzací sportovního lezení.      Zdroj: Wikipedie

Mohlo by vás zajímat: