Kterak nejlepší český horolezec potkal nejkrásnější horolezkyni světa

Rakušanka Gerlinde Kaltenbrunnerová vloni zdolala náročný výstup na druhou nejvyšší horu světa, K2, a dosáhla jejího vrcholu 8611 metrů. Radek Jaroš, český horolezec a náš VIP autor, se s ní na svých cestách několikrát setkal.

Kterak nejlepší český horolezec potkal nejkrásnější horolezkyni světa
Kterak nejlepší český horolezec potkal nejkrásnější horolezkyni světa
Zdroj: archiv

Kaltenbrunnerová potřebovala ke zdolání všech osmitisícovek 13 let a na poslední K2 vystoupila ve 40 letech.

Loni obletěla celý svět zpráva o tom, jak Rakušanka Gerlinde Kaltenbrunnerová zdolala náročný výstup na druhou nejvyšší horu světa, K2, a dosáhla jejího vrcholu 8611 metrů. Stala se tak první ženou na světě, která dokázala vystoupit na všech 14 osmitisícovek, a navíc bez umělého kyslíku. Na vrcholu stanula společně s horolezci Vasilijem Pivcovem a Maxutem Žumajevem z Kazachstánu. Ti také dovršili všech čtrnáct osmitisícovek. 

"Jsem vrcholně šťastná," řekla při telefonické tiskové konferenci po sestupu do základního tábora. "Byli jsme silný tým, občas jsme se ale neubránili pochybnostem, protože jsme byli jen malý tým, a byla to opravdu velmi vysoká hora s náročným výstupem," řekla Kaltenbrunnerová. Museli se pohybovat sněhem, který jim sahal až po pás a postupovali velmi pomalu.

Gerlinde Kaltenbrunnerová jako dvacátý osmý člověk, třetí žena a první Rakušan(ka) vystoupila na 14 osmitisícovek. Nepoužila umělý kyslík, což před ní dokázalo pouze jedenáct lidí a žádná žena. Tímto výstupem si Rakušanka splnila dva sny najednou: výstup na K2 a zdolání Koruny Himálaje, tedy slezení všech 14 osmitisícovek. 

Další hora v pořadí je nepálská sedmitisícovka Nuptse (7861 metrů) plná exponovaných míst a strmých stěn. Kaltenbrunnerová vyráží na expedici v dubnu.

 

Radek Jaroš se s Gerlinde setkal. Co si o jejím úspěchu myslí?

Radek Jaroš se s Gerlinde setkal několikrát. "Měl jsem to štěstí se s ní několikrát setkat ať na festivalech, tak při lezení. Na vrchol Dhaulagiri jsme vystoupali společně (z výstupu jsou i fotografie v článku; pozn. red.). Gerlinde je první ženská na světě, která dokázala vystoupit na všechny osmitisícovky bez kyslíkových přístrojů. I když celkově je „až“ třetí, pro mě je absolutní jednička."

Jak si Gerlinde Kaltenbrunnerová stojí mezi ostatními horolezkyněmi? "Gerlinde je nejenom krásná, což si jistě všimnete :-), ale na rozdíl od od Jihokorejky Oh Eunsun a Španělky Edurne Pasaban, na kterých pracoval vždy větší či obrovský tým včetně šerpů, se na horách pohybovala v malém a nebo i jen dvoučlenném týmu."

Rakušanka vystoupala na K2 severním pilířem. Tou samou cestou se Radek Jaroš chystá při svém plánovaném pátém pokusu příští rok. 

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články