Dům na kůlech jako originální řešení při povodních

Lidé žijící v záplavových oblastech by se již brzy mohli zbavit obav, že kvůli velké vodě přijdou o domov. Důvodem k optimismu je nápad z Velké Británie postavit dům, který se dokáže během chvilky zvednout 1,5 metru nad zem.

Rodinný dům se na kůly zvedne až ve chvíli, kdy nebezpečně stoupne hladina vody.
Zdroj: Profimedia.cz

Britská stavební společnost našla způsob, jak eliminovat riziko povodňových škod. Výsledkem jejího projektu je cihlový dům, který by se v případě hrozby velké vody dokázal zvednout až do výšky 1,5 metru. O zvednutí by se postaral centrální motor, převodovka a hnací hřídele.

Ze země na kůly by se dům dostal za méně než pět minut. Solární panely a baterie by se postaraly o dodání elektrické energie po dobu, kdy by byl objekt nad zemí. Voda by byla připojena pomocí flexibilních hadic.

Stavba ukázkového domu, který je v základech podpírán ocelovým rámem, má odstartovat už na začátku příštího roku. Pokud bude testování úspěšné, výstavba domů bude realizována po celé Velké Británii. Svoje zájemce si určitě najde i v dalších státech Evropy. Míst, kde obyvatele opakovaně trápí hrozba povodní, je kvůli změnám klimatu stále víc.

Mohlo by vás zajímat: