Čínský nový rok v troskách: Taiwanský Tainan se vzpamatovává ze zemětřesení

Zemětřesení o síle 6,4 přišlo kolem čtvrté hodiny místního času v jihozápadní části ostrova a vyžádalo si životy nejméně jedenácti lidí. Dalších desítky se pohřešují. Záchranné týmy se snaží zachránit ty, kteří uvízli pod hromadami suti. Ve městě i na ostrově je kvůli oslavám čínského nového roku, který začíná již za dva dny, více živo, než obvykle.

Ze zříceného sedmnáctipodlažního bytového komplexu Wei Kuan, kde bydlelo více než 250 lidí, se přes dvě stě osob podařilo zachránit. Rezidenti z vedlejšího bloku budov utíkali všemi způsoby. "Rozbila jsem zkřížené dveře od bytu kladivem, abych mohla utéct," svěřila se žena místní televizní stanici. Další muž si z oblečení vyrobil lano a spustil se z devátého patra do šestého.

"Těsně předtím, než se zřítila zeď v ložnici, se mi obrátila postel. To mě zachránilo. Nevěděl jsem, co se děje. Nikdy jsem takové zemětřesení nezažil," popisuje noční zážitek další obyvatel Tainanu.

"Záchranáři se k nám probourali a řekli nám, ať zkusíme vylézt ven. Řekla jsem ji, že mé děti jsou moc malé, a tak vykopali větší díru a jeden z nich vlezl k nám, aby pomohl dětěm," svěřila se místním médiím petatřicetiletá žena.

Mohlo by vás zajímat: