Jak se žije v hlavním městě Grónska? Vítejte v Nuuku, metropoli ostrova věčného ledu
Nuuk je jedním z nejmenších hlavních měst na světě. Vydejte se tam s naším autorem Tomášem Sniegoněm.
Až do roku 1979 se při pojmenování grónského hlavního města Nuuku užívalo jeho dánské jméno Gothaab (Gothóp), což v překladu znamená „dobrá naděje“. Jméno Nuuk se začalo používat v souvislosti se zavedením omezené domácí samosprávy v rámci Dánského království, kdy Grónsko, bývalá dánská kolonie, získalo vlastní parlament i vládu.
Měnící se tvář Grónska. Klima i turisté přetváří zemi ledu
Malé, přesto největší

Nuuk je největším grónským městem a se zhruba 15 000 obyvateli zároveň jedním z vůbec nejmenších hlavních měst na světě. Jeho poloha na jihovýchodním grónském pobřeží asi 240 kilometrů pod severním polárním kruhem znamená subarktické podnebí s poměrně chladnými léty, ale také s poměrně snesitelnými zimami, při nichž průměrná teplota neklesá pod minus deset stupňů Celsia.
OBRAZEM: Inuité rodí v minus dvaceti. Nejbližší porodnice je čtyři hodiny. Letadlem |
V historii největšího ostrova na světě se mísí vlivy Evropy i Ameriky. Zatímco křesťanství sem před zhruba tisíci lety přivezli obyvatelé evropského světa, dávní obyvatelé nejsevernějších grónských končin přišli z arktické Ameriky, když překročili mořský průliv mezi Kanadou a Grónskem a začali osidlovat oblast zvanou Thule. Gróňané, tedy inuité či dříve také eskymáci, se k tradici arktických kmenů dodnes hrdě hlásí a nejnovější politický vývoj pouto mezi dávnými lidmi světa věčného ledu a jejich moderními potomky ještě více zesiluje. I když krev, jež koluje v žilách dnešních inuitů, vždy není jen ta „pravá arktická“.
„Ano, jmenuji se Arnakitsoq Peary a bydlím teď v Nuuku. Žiju tu proto, že tu bydlí i můj přítel, který tu bude studovat,“ odpověděla mi sympatická žena s výraznými zuby, kterou jsem vyhledal s velkou zvědavostí. Vedle ní přitom stála její kamarádka, jejíž příjmení bylo také velmi zajímavé. Jmenovala se totiž Hensonová.
Slavný pradědeček
Obě ženy měly slavné předky, kteří se zapsali do dějin dobyvání Arktidy. „Můj prapradědeček byl skutečně onen Američan, který se jmenoval Robert Edwin Peary a který se v roce 1909 vydal až k severnímu pólu,“ potvrdila Arnakitsoq.
O to, zda byl Američan Peary skutečně vůbec prvním člověkem na severním pólu, se dodnes vedou spory. Jisté však je, že po sobě v Grónsku zanechal potomky. Stejně jako jeho spolucestovatel Matthew Henson, který byl v jistém ohledu ještě zvláštnějším polárníkem než sám Peary. Henson byl totiž původem Afričan.
Oslavy větší svobody
V Nuuku jsem byl svědkem velkého dne. Jedenadvacátý červen roku 2009 byl totiž nejen tak jako stejný den každého roku národním svátkem a zároveň dnem letního slunovratu. Právě v tento specifický den tehdy totiž začalo platit nové rozšíření grónské samosprávy – svrchovanost se od té doby týká již všech oblastí domácí politiky, zatímco podřízenost Dánsku přetrvává již jen v obranné a zahraniční politice. Podle Gróňanů šlo o poslední krok před vyhlášením plné suverenity budoucí Grónské republiky. Všichni jej proto přivítali patřičně slavnostně a v Nuuk hýřil barvami pro zdejší kraje až nezvyklým způsobem.
Skener Petra Horkého: Horko v Grónsku !
Na velké oslavy přijela – symbolicky v grónském národním kroji – také dánská královna Margarethe II. se svou rodinou: manželem princem Henrikem dánským, synem, korunním princem Frederikem, a jeho chotí, korunní princeznou Mary. Ačkoliv Gróňané oslavovali odklon od Dánska, byli ke svým dánským hostům milí. Především princ Frederik má u inuitů velký respekt; před devíti lety se úspěšně zúčastnil polární expedice, která na psích spřeženích urazila podél severogrónského pobřeží plné tři a půl tisíce kilometrů.
„Je to velmi hezký osobní pocit, i když změny a úplná samostatnost nepřijdou hned a samy od sebe. Všichni jsme dojatí,“ svěřila se mi starší žena z Nuuku téměř se slzami v očích ve chvíli, kdy jsme na dánskou královskou rodinu čekali před kostelem u přístavu. A dodala: „Vezměte si jen otázku jazyka – nemám nic proti Dánům, ale teď se budeme jako hlavní učit náš vlastní jazyk. A to je velmi důležité, když nás je v celém Grónsku jen 56 tisíc.“
Nové neduhy
Přechod Gróňanů od tradičního způsobu života k modernímu má ale i stinné stránky. Urbanizace znamená, že někdejší lovci a zpracovatelé produktů přírody, hlavně ryb a tuleňů, postupně stále více opouštějí své bývalé osady a stěhují se do měst, kde se jen obtížně přizpůsobují novým podmínkám. Pro ty, kteří do Grónska přijedou za duchem dobrodružství, jsou pohledy na paneláky v centru Nuuku vcelku nemilým překvapením.
Zvlášť smutnými kapitolami jsou pak alkoholismus a domácí násilí. To sice náhodný návštěvník Grónska jen tak nevidí, ale v posledních letech se o něm hovoří stále více. Oba problémy jsou prý úzce spojeny a nezanedbatelné je tu prý i procento sebevražd. Ne všechno tedy při z narůstající politické volnosti vypadá jen optimisticky.
Nicméně i tak lze dnešní Grónsko charakterizovat hlavně jako ostrov velkých nadějí. Zda se současné touhy a očekávání skutečně naplní, však budou moci posoudit až příští generace.
Text je ukázkou z knihy Tomáše Sniegoně Tváří v tvář Severu, kterou vydal Radioservis. Téměř stovka brilantních fejetonů v této knize zavede čtenáře za oba polární kruhy. Procestujete další divukrásné arktické i antarktické oblasti – Grónsko, Špicberky a další místa. Publikace nabízí postřehy ze severské současnosti i historie, osobní setkání se seveřany a jejich názory, lákavé přírodní scenérie ve čtivém textu i na barevných fotografiích.Čtěte o událostech, které se života seveřanů citelně dotkly, nebo jej neustále ovlivňují. Titul je volným pokračováním knihy Sever, za kamna vlezem, která vyšla v roce 1998.
FOTO: Tomáš Sniegoň
Úvodní foto (Nuuk): Wikipedia
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
- Přečtěte si další články autora Tomáše Sniegoně
- Brána, která přežila i atomový výbuch. A přežije i nás
- Záhadně ztracenou Franklinovu expedici má najít robotický žralok