více >>

Myčka nádobí má 125 let. Podívejte se na to, jak vypadaly ty první

Myčka nádobí nevznikla proto, aby ušetřila čas. Ale daří se jí to víc než dobře.

První myčku postavila vnučka vynálezce parníku.

Dne 28. prosince uplynulo 125 let ode dne, kdy si v roce 1886 dala Američanka Josephine Cochranová patentovat první automatickou myčku na nádobí.

Bohatá panička z Illinois vlastně neměla důvod k tomu, aby něco jako myčku vynalézala. O nádobí se jí staralo služebnictvo, takže netrpěla nedostatkem času jako většina dnešních žen. Měla ale jiný problém: zejména po větších večírcích bylo špinavého nádobí tolik, že služky často něco rozbily nebo poničily. ,A protože paní Cochranová pocházela z rodiny samých vynálezců (její dědeček vymyslel parník), pustila se přemýšlení, jak to vyřešit.  

Začala velmi netypicky, dalo by se říct ženským přístupem. Zatímco mužský vynálezce by přišel nejprve s celkovým konceptem nebo s pohonem, paní Cochranová začala detailem - držáky na talíře. Teprve poté, co vymyslela, jak talíře a hrníčky uchytit do drátěných držáků tak, aby pevně držely i v silném proudu, umístila držáky na kruh. 

Ten byl napojen na motor, který kruhem otáčel; voda pak na nádobí padala shora. Paní Cochranové trvalo několik let, než to všechno vyzkoušela a sestrojila, ale odměnou jí bylo nejvyšší ocenění na světové výstavě v Chicagu roku 1893. Jakmile se na trhu objevily první cenově dostupné myčky, chtěl je každý. Zpočátku se objevovaly hlavně v restauracích a na lodích, ale o pár desítek let zamířily i do domácností. 

Vynález byl výsledkem řady nákresů a prototypů. Letité snažení Cochranové vyústilo patentem v roce 1886. Myčky našly uplatnění v hotelích, restauracích či armádě. Jejich cesta do domácností byla ale trnitější - kvůli vyšší ceně i kvůli tomu, že služkám "braly" práci. Cochranová (1839 až 1913) se rozhodla založit továrnu a výroba se dobře rozběhla. Posléze patent i továrnu výhodně prodala.

Mezi průkopníky strojů na mytí nádobí se již roce 1850 zařadil jistý Joel Houghton, který přihlásil patent na jednoduchou myčku - prostý dřevěný sud, v němž se nádobí očistilo ručně proudem vody. V roce 1924 William Howard Livens vymyslel malou myčku nádobí, která byla vhodná pro domácí použití. Plně automatická myčka se sušením se objevila o 20 let později, masivního rozšíření do kuchyní (tedy spíš těch západních) se tento pomocník dočkal až v 50. letech minulého století.

 

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články