Neandrtálci možná vyhynuli kvůli příliš velkým očím. Tvrdí to vědci z Oxforské univerzity

Neandrtálci možná vyhynuli kvůli tomu, že měli příliš velké oči. Na zpracování zrakových vjemů tak museli využívat větší část mozku než moderní člověk Homo sapiens, který se mohl věnovat i abstraktnějšímu myšlení, což mu umožnilo přežít dobu ledovou.

Neandrtálci možná vyhynuli kvůli příliš velkým očím. Tvrdí to vědci z Oxforské univerzity
Neandrtálci možná vyhynuli kvůli příliš velkým očím. Tvrdí to vědci z Oxforské univerzity
Zdroj: archiv

Vyplývá to alespoň z výzkumu britských vědců, o němž informovala BBC. Odborníci srovnáním lebek 13 neandrtálců a 32 moderních lidí zjistili, že první skupina měla v průměru o šest milimetrů větší oční důlky. I když se to nemusí zdát jako moc, rozdíl umožnil neandrtálcům lepší vidění v dlouhých a temných nocích tehdejší Evropy. Zároveň však podle Eiluned Pearceové z Oxfordské univerzity vyžadoval zapojení velké části mozku.

Sex v době kamenné: pářili se lidé s neandrtálci i třetím druhem našich předchůdců

Neandrtálci versus Homo sapiens

Lebka neandertálce s výraznými nadočnicovými oblouky a nízkým čelem. Zdroj: Wikimedia

Naproti tomu Homo sapiens neviděli tak dobře, ale mohli větší část svého mozku využít pro jinou činnost, například výrobu teplejšího oblečení nebo vytváření širších společenských skupin, což jim pomohlo přežít.

Podle vědců, kteří svou studii publikovali v odborném časopise Proceedings of the Royal Society B Journal, měli neandrtálci větší oči, protože přišli do Evropy z Afriky dříve, a měli tak větší čas přizpůsobit se zdejšímu podnebí a s ním souvisejícímu menšímu množství slunečního svitu. Naopak lidé, kteří zůstali v Africe, takovou adaptaci nepotřebovali.

Neandrtálci (Homo neanderthalensis) se poprvé objevili asi před 400 000 lety a obývali rozsáhlá území sahající od dnešní Británie na západě až po Sibiř na východě. Jsou blízkými příbuznými člověka, který žil v Evropě přibližně od doby před 250 000 lety. Ve střední a středozápadní Evropě začínají neandertálci mizet v období před 36 500 lety. Poslední stopy mousteriénu a koster nacházíme rozeseté po Španělsku a ve východní Evropě před 28 000 až  30 000 lety. Úplně poslední neandertálci přežívali v jeskynním systému kolem Gibraltaru (konkrétně v Gorhamově jeskyni) zřejmě ještě před 24 000 lety (v poslední době je však toto datování zpochybňováno, neboť důkazy jsou pouze nepřímé).

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Související články