Pavouci jsou nepříjemní téměř každému. A přestože u nás nežije žádný nebezpečný druh, bojíme se jich. Začíná to už u malých dětí, ale strachu se až příliš často nedokážou zbavit ani dospělí. Čím to?
8 fotografií
ČlánkyZvířata nás nepřestávají překvapovat. Už jen tím, jak se o nich neustále dozvídáme něco nového. Třeba jeleni - řekli byste, že jsou to takoví zabijáci?
ČlánkyPo celá staletí, možná i tisíciletí ji lidé uctívali pro její zlatavou barvu, ochranné a konzervační vlastnosti. Dodnes hraje významnou roli v prevenci závažných onemocnění a civilizačních chorob. Vědci se snaží dokázat to, co v Indii už vědí odnepaměti: že kurkuma je jednou z nejmocnějších rostlin na této planetě.
ČlánkyVědci odhalují léčivý potenciál jedu. 100 000 tisíc živočichů je schopno vytvářet jed. Jediným kousnutím umí do těla nepřítele vpravit desítky, nebo dokonce stovky různých toxinů. Ty okamžitě zabíjejí, ale mohou i vyléčit dosud nevyléčitelné nemoci. Jsou doslova dvojsečnými zbraněmi…
11 fotografií
ČlánkyJe lepší kočka nebo pes? Časté názorové střety majitelů mazlíčků na internetu mají reálnou příčinu v tom, že jde v podstatě o dva odlišné "lidské druhy", což dokládá i nová studie z wisconsinské Carroll University.
ČlánkyMayská civilizace vyrostla uprostřed jednoho z nejnehostinnějších prostředí světa: v tropickém pralese. Kdo si představuje, že zde ovoce padá ze stromů přímo do úst a není třeba pro shánění potravy vyvinout téměř žádnou práci, ten nemá nejmenší představu, jak agresivní takový prales je a jak obtížné je v něm přežít.
ČlánkyV mnoha hororových filmech i knihách se objevují knihy vázané v lidské kůži. Jejich existence se stala natolik populárním mýtem, že už ani nevěříme tomu, že se skutečně tento druh vazby používal. A to častěji, než byste si mysleli…
ČlánkyNa vrcholu Cerro Campana nedaleko peruánského města Trujillo byl objeven jeden z nejstarších fyzicky zachovaných obětních oltářů, který se v andské oblasti našel.
ČlánkyNad tajemným aztéckým božstvem zvaným Tlaltecuhtli visí víc otazníků, než známých informací. Byl to muž nebo žena? Člověk nebo zvíře? Laskavá dárkyně úrody nebo děsivá příšera chlemtající krev?
ČlánkyZáhadný zánik mykénské civilizace, "zlaté doby" zvěčněné v eposech Ilias a Odysseia, historici nejčastěji spojovali s nájezdy nebo revolucí po mýty opředené Trojské válce. Jako pravděpodobnější se však s novými výzkumy ukazuje jako hlavní příčina zkázy civilizace ničivé zemětřesení kolem roku 1200 př. n. l.
ČlánkyZástupci vyhynulého druhu Australopithecus sediba se prý živili kůrou a dřevem. Vyplývá to podle agentury AFP z nové studie mezinárodního týmu Institutu Maxe Plancka pro evoluční antropologii v Německu.