Výzkum

Drogy jsou sebevraždou, která začíná u mozkových buněk.
Vysoké dávky kokainu spouštějí v mozkových buňkách sebezničující proces. Testy na myších ukázaly, že droga vede k hyperaktivní autofagii, kdy buňka doslova stráví vlastní vnitřnosti. Nebezpečný proces se přitom neomezuje na samotného konzumenta drogy. Autofagie se projevila i u potomků myší, jejichž matky dostávaly kokain během těhotenství.

Kokain mění mozkové buňky na kanibaly

Články
Některé dysfunkce lze překonat.
Malá modrá pilulka léku Viagra poskytuje od roku 1998 na požádání vzrušení i výdrž uvadajícím penisům. Je to však poměrně drahý a v některých případech i neúčinný stimulant, proto se švýcarští vědci snaží modré tablety nahradit modrým světlem.

Nahradí modrou pilulku modré světlo?

Články
Noční život a Thomas Alva Edison přírodě trochu zavařili.
Světelné znečištění, které generují především hustě osídlené městské oblasti, má dlouhodobé dopady na rostliny a hmyz. Dopady odhaluje první vědecká studie, která shrnuje výsledky výzkumu na University of Exeter.

Světla noci dusí rostliny i hmyz

Články
Olivy obsahují lék na rakovinu
V extra panenském olivovém oleji existuje složka, která má schopnost likvidovat celou řadu nádorových buněk v lidském organismu. Zázračná látka se jmenuje oleocanthal a podle závěrů výzkumu zveřejněných v časopise Molecular and Cellular Oncology vědci poodhalili mechanismus účinků oleocanthalu i důvod proč neničí zdravé buňky.

V olivovém oleji je složka, která zabíjí rakovinu

Články
Ryby rodu tilapia
Tilapie patří historicky mezi nejdéle lovené ryby, jejich podobu zachycuje i staroegyptský hieroglyf a právě tyto ryby lovil z jezera Galillejského i apoštol Petr. V Evropě i Americe se tyto ryby dodnes podávají nejčastěji smažené s hranolky. Nově však mají mít zásluhu na rychlejším hojení ran.

Ryba, která má hojivou moc

Články
Tento dravý půdní roztoč zobrazený  v několikasetnásobném zvětšení je ve  svém mikroskopickém světě postrachem.
Ukrývají se ve vaší posteli a množí se vám na obličeji. Jsou menší než tečka vytištěná na konci této věty. Do světa roztodivných roztočů vás zavede únorová reportáž Roba Dunna a fotografa Martina Oeggerliho.
11 fotografií

Roztodivní roztoči

Články
Dešifrování virových kódů pokročilo.
Jako bod obratu v boji proti virovým infekcím vypadá předběžně vydaná zpráva o výzkumu vědců z univerzit v Leedsu a Yorku: Podařilo se jim rozluštit kód patogenů rýmy a dalších onemocnění. S jistou nadsázkou se dá říci, že za vším je specifická sekvence v řetězci RNA, kterou měli genetici již delší dobu před očima, ale netušili, že její narušení, viry deaktivuje.

Ve válce s viry rozlouskli vědci obdobu kódu Enigma

Články
Stále více vědců naznačuje, že by deprese mohla být důsledkem zánětu způsobeným imunitním systémem organismu. O depresi slýcháme téměř denně. Navzdory maximální snaze psychiatrů a psychologů odstranit společenské stigma kolem tohoto stavu mysli, je deprese stále vnímána jako jakási mentální a především emocionální slabost.

Je deprese alergickou reakcí na moderní život?

Články
Netušené vedlejší účinky
Masově užívaný Ibuprofen (u nás prodávaný i jako Ibalgin) ve formě růžových pilulek nejen tlumí bolesti při migrénách, ale možná prodlužuje i život. Dříve než začnete tabletek hltat ještě víc, tak si uvědomte, že nová studie zatím platí jen pro jednodušší laboratorní organismy a nic nemění na vedlejších negativních účincích medikamentu, který je k dostání bez předpisu.

Růžové pilulky možná prodlužují život

Články