Nebezpečné hvězdy v sousedství

Astronomové rozhodli sestavit seznam hvězd, které jsou natolik blízko, že by mohly narušit status quo ve sluneční soustavě během nejbližší miliardy let.

Nebezpečné hvězdy v sousedství
Nebezpečné hvězdy v sousedství
Zdroj: archiv

Životadárné Slunce, které k Zemi vyslalo na počátku týdne tři vlny zesíleného záření ze tří erupcí, není jedinou hvězdou, která může život na modré planetě ohrozit. Astronomové se proto rozhodli zahrát si na vesmírné detektivy a sestavit seznam potencionálních pachatelů, tedy hvězd, které jsou natolik blízko, že by mohly narušit status quo ve sluneční soustavě během nejbližší miliardy let.

Propočítali proto dráhy 40 000 hvězd třídy M, tedy rudých trpaslíků, a zjistili, že 18 z nich se má dostat do nebezpečné blízkosti ke sluneční soustavě. Ačkoli pravděpodobnost je malá, možné důsledky by byly dramatické.

Umělecké ztvárnění rudého trpaslíka FOTO: NASA

"Pravděpodobnost, že by se taková hvězda trefila do Slunce je nulová, ale i když se jenom přiblíží, mohou spustit spršku komet," vysvětluje vedoucí autor studie John Bochanski z Pennsylvánské státní univerzity, který výsledky zveřejnil na 217. setkání Americké astronomické společnosti.

Rudí trpaslíci patří k nejrozšířenějšímu druhu - patří k nim 70 procent všech hvězd. "Bylo to jako mít zbraň se 40 000 kulkami a sledovat, jestli některá neproletí příliš blízko," uvedl Bochanski.

 

Nakonec vědci identifikovali osmnáct hvězd na oběžných "orbitech Nemesis" (Jméno řecké bohyně pomsty a označení údajné sesterské hvězdy Slunce, která způsobuje pohromy na Zemi). Jde o hvězdy, které podle některých hypotéz obíhají slunce z obrovské dálky. Jednou za velmi dlouhou dobu se k slunci přiblíží a pak se znovu vzdálí. Někteří vědci v těchto poutnících vidí pravý zdroj opakovaných událostí spojených s vyhynutím života na Zemi.

Bochanski zároveň ujišťuje, že přestože bylo odhaleno 18 hvězd, které představují potencionální hrozbu, šance, že by takové přiblížení nastalo v historicky blízké době je mizivá.

Červený trpaslík

Červený trpaslík je podle Wikipedie malá a relativně chladná hvězda spektrálního typu K, případně M. Tato definice pokrývá obrovské množství hvězd o průměru a hmotnosti menší než třetina sluneční (s dolní mezí 0,08 slunečních hmotností, za kterou jsou již hnědí trpaslíci). Jsou nejpočetnějším typem hvězd ve vesmíru – okolo 75% všech hvězd v Galaxii jsou právě červení trpaslíci.

Červení trpaslíci mají povrchovou teplotu menší než 3 500 K. Vyzařují jen málo světla, v některých případech dosahují jen 1/10 000 zářivého výkonu Slunce. Díky pomalému spalování vodíku mají enormně dlouhou odhadovanou životnost, pohybuje se od několika desítek miliard až po bilióny let. Červení trpaslíci nikdy nezažehnou jadernou fúzi hélia, takže se nemohou stát rudými obry; zvolna se smršťují a zahřívají, dokud nespotřebují všechen vodík.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: