Příběh skrytý ve fotografii: Obětní pes pro železného boha

K Ogunovi, železnému bohu války, se modlí Yorubové ze západní Afriky. I když je Ogun nelítostný, pomáhá těm, kteří se k němu modlí. Kováři, ale i mechanici, obchodníci ze železem a taxikáři mu podle tradice každý rok obětují psa v naději, že nadcházející rok bude příznivý. Letos vedl obětní obřad duchovní Gbenga Saala.

"Miluji psy. Nemohl jsem se na to dívat. Fotil jsem, ale díval jsem se na druhou stranu."
"Miluji psy. Nemohl jsem se na to dívat. Fotil jsem, ale díval jsem se na druhou stranu."
Zdroj: REUTERS/Afolabi Sotunde

Podle tamní legendy slezl Ogun spolu s ostatními bohy na zem po pavučině. Když bylo dokončeno veškeré stvoření světa, uvědomili si bohové, že lidé potřebují v lese, kde žili, více půdy. K dispozici ale měli pouze nástroje z měkkého kovu, s nimiž je kácení stromů téměř nemožné. Ogun ale znal tajemství železa a s pomocí železné sekery les hravě pokácel. Později se o železné bohatství podělil i s lidmi a dokonce jim ukázal, jak ze železa vyrobit zbraně. Od té doby se k němu Yorubové modlí.

Všichni, kdo mají co dočinění se železem, se každoročně při obětním obřadu modlí k Ogunovi v naději na úspěšný rok.

"O tomto místním rituálu jsem se dozvěděl vlastně náhodou, když jsem se zastavil u mechanika, aby mi opravil auto. Zeptal jsem se, jestli bych to mohl zdokumentovat. Duchovní okamžitě přikývl na souhlas s tím, že nemá co skrývat," líčí svůj zážitek fotograf Afolabi Sotunde.

Obětování psa je zde zcela legální. "Lidé se shromáždili u lesa, kde mechanici běžně opravují auta. Na místě vládla zvláštní slavnostní atmosféra," vypráví Sotunde. "Obětní pes čekal v kleci. Kolem krku mu utáhli smyčku a když naposledy vydechl, vytáhli ho ven. Za odříkávání motliteb mu velekněz uřízl hlavu šavlí. Věřící shromáždili v kovovém sudu ozdobeném palmovými listy své pracovní nástroje a Gbenga Saala je obřadně polil směsí psí krve, palmového oleje, palmového vína, soli a ořechů," pokračuje v popisu děsivé scény fotograf.

"Miluji psy. Nemohl jsem se na to dívat. Fotil jsem, ale díval jsem se na druhou stranu."

Pracovní nástroje požehnané krví oběti

Mohlo by vás zajímat: