více >>

Smraďoši pozor: Lidský nos rozezná až bilion pachů

Růže, šálek kávy, pálící se dřevo. Tohle jsou jen tři ze zhruba bilionu vůní, které je lidský nos a mozek schopen odlišit. Vědci měli doposud za to, že lidé mohou vnímat až deset tisíc různých pachů, ale jejich počet nebyl až doposud testován.

"Lidem bylo vnuknuto, že nemají dobrý čich," říká neurobiolog Leslie Vosshall z Rockefellerovy univerzity v New Yorku, který vedl novou studii v této oblasti. "Naše poznatky a výsledky studie mohou dodat celé lidské rase značné sebevědomí."

Vůně detekujeme tak, že vdechneme vzduch, jenž obsahuje pachové molekuly, které se vážou na receptory uvnitř nosu a ty předávají zprávy do mozku. Většina vůní se skládá ze stovek různých molekul zápachu. Vosshall má za to, že množství pachů rozeznávaných lidmi, který je znám na základě hrubých výpočtů z roku 1920 je mylný. A tak se se svými kolegy rozhodl udělat nové testy. Vzali 128 pachových molekul, které reprezentují širokou škálu vůní a nakombinovali je tak, aby vznikly jedinečné směsi obsahující 10, 20 nebo 30 různých složek. Následně najali dobrovolníky ve věku 20–48 let.

Každý dobrovolník dostal vždy tři lahvičky s vůní – dvě z nich byly totožné a třetí mírně odlišná. Jejich úkolem bylo označit flakonek s jiným pachem. Většina z dobrovolníků dokázala bez problémů správně určit rozdílný odér. Když následně výzkumný tým počítal kolik různých vůní průměrný člověk cítí, došli k neuvěřitelnému číslu: Jeden bilion! Individuálně je ovšem číslo daleko nižší, i když stále značně předčí dosavadní výzkumy: Nejhorší čichač byl schopen rozlišit pouze 80 milionů různých pachů. Ovšem citlivější nosánek se blížil k bilionu.

Lidský nos je tedy schopen odlišit různé sloučeniny pachů, neznamená to však, že dokáže vnímat jednotlivé molekuly vůní. Přesto je tento objev vekým krokem kupředu, co se týká dalších studií a objevů v oblasti schopností lidského mozku.

Mohlo by vás zajímat: