VIDEO: Vědci zachytili hlubokomořskou rybu, jak sežrala celého žraloka

Hlubokomořské ryby loví v hloubce 400 až 1200 metrů v tropických a subtropických oceánech, například v Sargasovém moři v Atlantském oceánu nebo v Indickém oceánu. Narazit na ně je proto velká vzácnost.

Mnohopilák americký měl o své kořisti jasno.
Mnohopilák americký měl o své kořisti jasno.
Zdroj: YouTube

Vědci nemohli uvěřit svému štěstí, když se jim podařilo zachytit hlubokomořskou rybu v akci zrovna ve chvíli, kdy si hejno malých žraloků pochutnávalo na mečounovi.

Video zveřejněné americkým Národním úřadem pro oceán a atmosféru (NOAA) ukazuje následky přepadení hladovým lovcem. Vše proběhlo v hloubce 450 metrů zhruba 180 kilometrů od pobřeží Jižní Karolíny.

Záběry vznikly díky dálkově ovládanému podmořskému vozidlu, které prohledával vrak ropného tankeru SS Bloody Marsh. Když v tom potkal tucet hlubinných žraloků, který si pochutnával na pozůstatcích 2,5metrového mečouna.

„Příčina smrti tohoto majestátního zvířete je nejasná – možná zahynul věkem, nemocí nebo kvůli vážnému zranění. Na videu není vidět žádný hák či stopa po rybářském vlasci, což by naznačovalo, že jde o ztracený úlovek. Naopak zranění již nemusí být vidět kvůli velkému množství žraločích kousnutí,“ říká mořský vědec Peter J. Auster.

Dva druhy hlubinných žraloků se v těchto místech vyskytují naprosto běžně. Typické je pro oba pomalý pohyb, který se promění v rychlý útok ve chvíli, kdy je nablízku kořist.

Velké hody díky mrtvému mečounovi nečekaně přilákaly i mnohopiláka amerického – dravou rybu žijící poblíž dna v hloubce až 600 metrů, která se často zdržuje okolo útesů a ztroskotaných lodí. Tito mořští dravci můžou dosáhnout délky přes dva metry a váhy až 100 kg.

Respekt budil nejen jeho zjev, ale následně i dravé počínání.

Mnohopilák, nehledě na zbytky mečouna, ovinul tlamu okolo jednoho ze žraloků a bylo rozhodnuto. "Tato vzácná a překvapující událost nám klade víc otázek než odpovědí,“ přiznává Auster.

Zdroj: Youtube