Ukradli Achnatona a hodili ho do smetí

Až s odstupem zjistili údajně pracovníci Egyptského národního muzea v Káhiře, co bylo vlastně ukradeno během barbarského vpádu při nepokojích.

Ukradli Achnatona a hodili ho do smetí
Ukradli Achnatona a hodili ho do smetí
Zdroj: archiv

Až s odstupem zjistili údajně pracovníci Egyptského národního muzea v Káhiře, co bylo vlastně ukradeno během barbarského vpádu při nepokojích na náměstí Tahrír. Generální sekretář nejvyšší rady pro památky a dlouholetý spolupracovník National Geographic Zahi Hawas oznámil na počátku týdne, že kromě 70 zničených artefaktů, zmizelo celkem 18 cenných památek včetně sochy faraona Achnatona.

AKTUALIZACE

17. února oznámily úřady, že ukradená socha Achnatona a dva další z 18 ukradených předmětů byly nalezeny. Vzácná socha faraona byla prý ve smetí na náměstí Tahrír.

"Pracovníci pečující o databázi káhirského muzea provedli po vpádu zlodějů inventuru a předali mi svoji zprávu. Bohužel zjistili chybějící předměty," napsal Hawass na svém blogu. Jde podle něj celkem o 18 artefaktů nevyčíslitelné hodnoty.

Achnaton

Ukradená soška Achnatona FOTO: Keneth Garrett

Na seznamu zmizelých je vápencová socha Achnatona. Období vlády faraona, který zavedl po dobu své vlády víru v jediného boha Atona a zřekl se božstev svých předků, bylo zřejmě promyšleným cílem lupičů. Revoluce náboženská se promítla i v umění, což se projevilo v opuštění tradičních vzorců. Mezi chybějícími předměty je i jedna ze soch slavné královny Nefertiti a jedné z princezen amarnského období. K dalším patří jedenáct dřevěných sošek a amulet ve tvaru posvátného skaraba, který patřil Tutanchomonovu prapradědovi. Ke ztrátám počítá Hawas i dvě poškozené sošky Tutanchamona, z nichž jedna bude restaurována, z druhé bohužel zbyla jen část.

Hawas zároveň potvrdil smutné zprávy zahraničních archeologů, že terčem útočníků se stal i lokální sklad archeologických nálezů Dahšúru.

"Prohlásil jsem, že pokud je v bezpečí Egyptské muzeum (v Káhiře), je bezpečný i Egypt. Nyní mám však obavy, že Egypt není bezpečný," napsal Hawas.

Egypt před revolucí

Prohlédněte si galerii dlouholetého spolupracovníka české redakce National Geographic Martina Frouze na Facebooku

Někteří egyptologové se na Facebooku však podivují, že se ještě žádný ze ztracených předmětů nikde neobjevil. Nejde o tak malé předměty a navíc zpochybňují jejich zmizení. Protože bezprostředně po vpádu Hawas prohlásil, že se nic neztratilo a uvedené předměty jsou chronicky známé a pracovníci muzea by si podle nich určitě všimli. Mezi Hawasovými kritiky je například Wafaa El-Saddik, který byl do doby před dvěma měsíci ředitelem muzea.

Klasická archeoložka Dorothy Lobel Kingová se pak podivuje, že Hawas zmizení předmětů oznámil až po demisi prezidenta Mubaraka. "Hawasovy předchozí výroky o tom, že nebylo nic ztraceno, byly buď optimistické nebo blafy, to záleží na tom, jak se kdo postaví k jeho pro-Mubarakovské politice," napsala Kingová.

Dotkla se tak okolnosti, že archeologie a památky jsou v Egyptě součástí velké politiky a byznysu. Hawasovi mnozí vyčítají, že se choval v rámci světa egyptských památek jako diktátor a mnozí se v souvislosti s odchodem Mubarakových lidí těší i na Hawasův pád. Je jednou z výrazných tváří režimu, který je spojován s rozsáhlou korupcí a zneužíváním moci. Hawas se stal i terčem protestů ve čtvrti Zamálek, kde bydlí.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: