SPECIÁL: Mayský kalendář - rok 2012

Rok 2012: Proč očekáváme událost, která se mnohokrát nepotvrdila? Proč věříme konci světa?
V průběhu roku jsme v jednotlivých dílech speciálu poznali jak mayskou kulturu a její skutečný názor na konec světa, tak vlastní vývoj „fenoménu 2012“ a hlavní postavy, které jej zformovaly. Nyní, když již magické datum stojí za dveřmi, zbývá zodpovědět poslední otázku: proč se lidstvo opět takto entuziasticky položilo do očekávání události.

Rok 2012: Proč očekáváme událost, která se mnohokrát nepotvrdila? Proč věříme ko

Konec světa podle starých Mayů: Jak si ho představujeme my a co by na to řekli Mayové?
V posledních čtyřech dílech jsme si představili nejvýznamnější autory, kteří klíčovým způsobem ovlivnili vývoj moderního mýtu o velkých událostech v roce 2012. K nim se však přidružuje řada dalších postav a témat, která celý fenomén ještě rozšiřují. Množství těchto různých vlivů pak vytváří barvitý a místy dosti fantastický obrázek.

Konec světa podle starých Mayů: Jak si ho představujeme my a co by na to řekli M

Volají galaktičtí Mayové z vesmíru po probuzení lidstva?
V minulém, sedmém díle jsme zkoumali, proč jsou Mayové často idealizováni. V osmém díle seriálu se budeme zabývat José Argüellesem, známým také pod jménem Valum Votan, který se do velké míry zasloužil o současnou podobu celé věci a propojil očekávání transformace s mayským kalendářem – nebo alespoň s tím, co sám za mayský kalendář považoval.

Volají galaktičtí Mayové z vesmíru po probuzení lidstva?

Mayové a tajemno. Poprvé jako průvodci globální změnou vědomí
V minulém, pátém díle seriálu jsme ukázali, jak se v populární kultuře postupně začaly na mayskou kulturu nabalovat esoterické obsahy. V následujících několika dílech se budeme tímto procesem zabývat hlouběji a ukážeme si, odkud pocházejí mýty spojující Maye s různými tajemnými fenomény, jako je globální změna vědomí, psychedelické drogy, astrologi

Mayové a tajemno. Poprvé jako průvodci globální změnou vědomí

Mayové – moudří kněží, nebo fanatici rituálního násilí?
V minulém (3.) díle Mayského speciálu jste se dozvěděli pomocí rekonstrukce mayských nápisů, co by nám asi dnes pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat. V tomto díle se dozvíme, jak fenomén vůbec vznikl a odkud náš zájem o něj pochází.

Mayové - moudří kněží, nebo fanatici rituálního násilí?

Co by řekli Mayové, kdybychom se jich zeptali na rok 2012
V minulém díle seriálu jsme si představili počátky „fenoménu 2012“ a staré vědecké spekulace, které jim daly podnět. Nyní je čas prověřit si podrobněji, co vlastně o tomto datu vyprávějí samy mayské nápisy – a zkusit z nich rekonstruovat, co by nám dnes asi pověděli sami Mayové, kdybychom měli možnost se jich na rok 2012 zeptat.

Co by řekli Mayové, kdybychom se jich zeptali na rok 2012

Mayové a vznik světa. Jak se předpovídá apokalypsa
V minulém díle seriálu o počátcích „fenoménu 2012“ jsme se stručně zabývali povahou mayského kalendáře, jeho dílčími cykly a také faktem, že z podstaty věci mayský kalendář žádný svůj přirozený konec nemá. Dnes se podíváme, o co se tedy opírají novodobé spekulace o tom, že Mayové očekávali na nějaké konkrétní datum konec světa.

Mayové a vznik světa. Jak se předpovídá apokalypsa