Soutěž o knihu Léčit a přežít: V kambodžské nemocnici po Pol Potovi

Tropický parazitolog Michal Giboda byl v letech 1983 a 1984 pracovníkem české nemocnice v kambodžském městě Takeo. Zemi těsně předtím opustili vojáci Rudých Khmérů a celá Kambodža se pomalu probírala z několikaleté noční můry polpotovského totalitního režimu, který za sebou zanechal miliony mrtvých.

Barevné náramky poblíž muzea genocidy na památku všem, kteří se stali obětmi Rudých Kmérů.
Barevné náramky poblíž muzea genocidy na památku všem, kteří se stali obětmi Rudých Kmérů.
Zdroj: REUTERS/Damir Sagolj

Kniha vychází z Gibodova deníku, který si psal během svého ročního působení. Je syrovým, velmi autentickým svědectvím o práci člověka v tropických podmínkách v zemi zdevastované válkou a plné strachu, ale i nadějí. Popisuje jak exotickou každodennost života nemocnice a české mise, tak osudy různých lidí, s nimiž se setkal, a vůbec celé Kambodže. Knihou prochází červená nit autorovy sebereflexe toho, co s člověkem dělá rok v extrémních podmínkách služby. Kniha je tak nejen unikátním příspěvkem k poznání jihovýchodní Asie a k dějinám tamního českého působení, ale také inspirujícím čtením pro všechny lékaře, dobrovolníky a jiné, kteří se sami vydávají do exotických končin a netuší, s čím vším mohou být konfrontováni.

RNDr. Michal Giboda, Ph.D., je tropický parazitolog, vydal knihy Mosty a Propasti mezi vědou a uměním (2010) a K věci (2010), která je výsledkem 24 veřejných debat s osobnostmi vědy, umění a veřejného prostoru. Je předsedou občanského sdružení Dialog vědy s uměním.

Ve hře je pět výtisků knihy Léčit a přežít. Stačí správně odpovědět na soutěžní otázku a mít trochu štěstí. Nápovědu najdete zde

Tato soutěž se řídí všeobecnými marketingovými podmínkami. Pravidla soutěže najdete zde.