ŠTÍTEK: Airbus

Žáci ze Základní školy Želiv v Bulharsku; Zdroj: Se souhlasem Petry Brodské
Již druhým školním rokem mají žáci Základní školy Želiv a jejich pedagogové možnost vyjíždět do zahraničí za kulturou, poznáním a jazykovými zkušenostmi. Získají tak příležitost zažívat dobrodružství spojená s cestováním a objevováním nových míst a kultur. Tentokrát se cílovou destinací expedice Shatter the Grey! stalo Bulharsko, konkrétně přímořské město Varna a Základní škola Antona Strashimirova.
9 fotografií

Žáci ze Základní školy Želiv se podívali do Bulharska a poznali jinou kulturu

Čtenář reportér
Nad Prahou přeletělo šest letounů u příležitosti oslav vstupu ČR do NATO.
V rámci oslav 25. výročí vstupu České republiky do NATO přeletěl tým aliančních letounů na Prahou. Tři stíhací letouny JAS-39 Gripen z 21. základny taktického letectva Čáslav spolu s dvěma bojovými letouny Eurofighter Typhoon a dopravním airbusem A-400MS Atlas z Německa letěly nad hlavním městem ve výšce zhruba 200 metrů nad zemí ve dvou formacích těsně za sebou. Lidé je mohli vidět například z Karlova mostu.
10 fotografií

Hlavu vzhůru: Nad Prahou přeletěly stíhačky, na oslavu vstupu Česka do NATO

Praha
Hořící letadlo společnosti Japan Airlines na ranveji tokijského letiště Haneda
Letadlo společnosti Japan Airlines zachvátil na letišti Haneda v japonské metropoli Tokiu požár, když se po přistání z dosud nevyjasněných příčin srazilo s letounem pobřežní stráže, který se chystal ke startu do oblasti zasažené pondělním zemětřesením. Na palubě stroje japonských aerolinek bylo 379 lidí; všechny se podařilo evakuovat. Pět ze šesti členů posádky letadla pobřežní stráže ale zahynulo.
9 fotografií

Na ranveji v Japonsku vzplálo letadlo plné lidí, srazilo se s druhým strojem

Svět
C-17 Globemaster indického vojenského letectva
Největší demokracie světa, jak je Indie dlouhá desetiletí nazývána, spouští poměrně často obří tendry na nákup vojenské techniky, která má ubránit bezmála zemi s bezmála půldruhé miliardy obyvatel primárně proti vlivu ze strany Číny. Posledním velkým nákupem budou transportní letouny pro indické letectvo, které dlouhá léta spoléhalo zejména na Iljušin Il-76. Časy se mění a do budoucna již Rusové do Indie svoje transportní letouny dodávat nebudou.

Rusko ztrácí důležitého spojence. Indie se zbavuje letadel a Moskvu obchází

Věda a technika
Z Izraele se repatriačními lety vrátili další evakuovaní Češi
V Praze v pátek zhruba v 10:40 přistál šestý, poslední repatriační let z Izraele. Vyplývá to z informací serveru globe.adsbexchange.com, na kterém je možné sledovat leteckou dopravu. Dohromady šesti lety se do Česka vrátilo 228 lidí, kteří v zemi uvázli po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů. Do Izraele naopak některými z repatriačních letů dorazilo 73 osob. ČTK o tom informovalo ministerstvo zahraničí.
43 fotografií

V Praze přistál poslední repatriační let z Izraele. Do Česka se vrátilo 228 lidí

Česko
Letadlo ruských aerolinek. Ilustrační foto
Dopravní letoun Airbus A320 ruských aerolinek Uralskije avialinii v úterý nouzově přistál na poli v Novosibirské oblasti. Podle předběžných údajů nikdo nebyl zraněn, uvedly tiskové agentury s odvoláním na ministerstvo pro mimořádné situace. Podle něj na palubě stroje bylo 167 lidí: šest členů posádky a 161 cestujících, včetně 23 dětí.

Ruský Airbus musel nouzově přistát v poli na Sibiři. Záběry obletěly svět

Svět
Vizualizace jednoho ze dvou chystaných evropských letounů. V tomto případě jde o německo-francouzsko-španělský program FCAS. Zatím se zdá, že Evropa spíše dohání technologie a postupy pro letouny 5. generace
Západoevropské státy významněji spolupracovaly již na vývoji a výrobě letounu Panavia Tornado, aby si podobnou kooperaci v mírně jiném rozložení zopakovaly při přípravě v současnosti létajících Eurofighterů. Mezitím se z Německa a Francie vytvořilo politické duo, které táhne celou Evropskou unii. A právě tyto dvě země zahájily program evropského letounu nové generace FCAS. Jejich projekt nabírá na intenzitě.

Evropa bude mít svůj neviditelný bojový letoun. Náročný projekt konečně startuje

Věda a technika
Nahoru to šlo, dolů bloudili...
Čtyřčlenná česká rodina na dovolené vyrazila v pondělí v 10 hodin z parkoviště u jezera Taferklause (760 m) v Altmünsteru na túru na Brunnkogel (1708 m) po značené cestě přes Hochleckenkogel. Na cestu zpátky se vydala po "Franz-Scheckenberger-Steigu", který by měl být kvůli sporému značení znám jen místním, napsaly OÖN.

Od sousedů: Češi zabloudili v rakouských horách

Českobudějovicko
Ilustrační foto
22letý obžalovaný se srbskými kořeny včera u soudu ve Vídni přiznal, že večer 28. února zabil v koupelně v podkrovním bytě v Liesingu svou 54letou matku v noční košili nožem na chleba. "Byl to čistě vztek," uvedl.

Od sousedů: Doznal se k zavraždění matky

Z okolí
Asi padesátka policistů prohlédává okolí vesnice La Vernet. Ztratil se v ní dvouletý chlapec. Pátrání bylo zatím marné, úřady se domnívají, že jde o únos
Už podruhé za osm let se lidé ve francouzské alpské vísce La Vernet vyrovnávají s neštěstím, desítkami policistů v uličkách a zájmem médií z celého světa. Čekají, zda policie najde dvouletého místního chlapce Émila, který se ztratil ze zahrádky svých prarodičů. Zároveň ale vzpomínají i na tragický den, kdy se přímo u vsi zřítil Airbus společnosti Germanwings. V místních horách tehdy vyhasly životy 150 lidí. A tím výčet tragédií, které vesnici v posledních letech sužují, nekončí.
6 fotografií

Prokletou vísku v Alpách stíhají tragédie. Po pádu letadla a vraždě zmizelo dítě

Státy EU
Ve vitríně na chodbě jsou fotky letadel včetně ukázky konkrétních dílů, které využívají.
Díly pro dopravní letadla Airbus i Boeing dodává jihlavská firma sídlící nedaleko od centra města. Zároveň je klíčovým dodavatelem pro Aero Vodochody, dodává také do Kunovic. „Když poletíte na dovolenou, tak ať chcete, nebo ne, letí s vámi nějaký díl z Jihlavanu,“ říká s úsměvem generální ředitel firmy Robert Komanec. Deník měl možnost nahlédnout pod pokličku výroby.
41 fotografií

Pokud chcete letět na dovolenou, bez nás to nepůjde, říká ředitel Jihlavanu

Jihlavsko
Tomáš Tengeri u dvoumotorového stroje Tecnam.
To není úplně ohromující sdělení, pokud uvážíme, kolik pilotů už na Letišti Kladno vyškolil místní Aeroklub nebo letecká škola Blue Sky Aviation. Jenže tenhle příběh je jiný. Kladenský rodák Tomáš Tengeri získal veškeré licence u našich severních sousedů, v letecké škole Bartolini Air v polské Lodži. A přestože ho létání okouzlilo už v dětském věku, dlouho nic nenasvědčovalo tomu, že se jím snad jednou bude živit.

Tomáš Tengeri míří z Kladna za knipl dopravního letadla

Ostatní sporty
Obráběčská společnost SpoluWorks Perfecta z kyjovského Boršova je pod křídly CS Steel Holding.
Nová pracovní místa má přinést byznysová změna v Kyjově na Hodonínsku. Společnost SpoluWorks Perfecta sídlící v tamní části Boršov se nově stala součástí podniku CS Steel Holding. Jeho zástupci o tom informovali ve středu. Pro kyjovskou firmu vyrábějící součásti pro letecký průmysl nebo zdravotnictví, to má znamenat větší stabilitu – ekonomickou i materiální.
3 fotografie

Práce v Kyjově: další místa slibuje nový majitel výrobce pro letecký průmysl

Hodonínsko
Planeta Jupiter na snímku NASA ze 3. dubna 2017.
Evropská sonda Juice je připravena na svou osmiletou cestu k Jupiteru. U největší planety Sluneční soustavy se mimo jiné pokusí zjistit, zda oceány skryté pod povrchem Jupiterových ledových měsíců mají potenciál pro výskyt mimozemského života, napsala agentura AFP. Na misi, kterou Evropská kosmická agentura (ESA) zahájila na začátku loňského desetiletí, se podíleli i čeští vědci.
7 fotografií

Sonda Juice je připravena na cestu k Jupiteru. Podíleli se na ní i čeští vědci

Vesmír
Aero Vodochody - obnovení sériové výroby letadel.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dvě stě nových pracovníků přijala za poslední rok, od loňského října, akciová společnost AERO Vodochody AEROSPACE. Deníku to v úterý řekl prezident firmy Viktor Sotona s tím, že počet zaměstnanců se tak vyšplhal na 1,6 tisíce. Avšak jestliže billboardy za plotem firemního letiště lákají další zájemce, kteří by měli chuť vyrábět letadla, přičemž slibují až stotisícový náborový příspěvek, je to tak. Aero, hlásící se k tradici letecké výroby od roku 1919, by nyní potřebovalo další posily.
94 fotografií

Ve Vodochodech Aero obnovuje sériovou výrobu letadel. Po 19 letech

Z okolí
Trosky letounu Airbus, který dne 31. července 1992 narazil poblíž Káthmándú v Nepálu do horského úbočí
Byl pátek 31. července 1992. K mezinárodnímu letišti v nepálském Káthmándú se přibližoval let Thai Airways 311 z Bangkoku. Let dostal povolení sestoupit a piloti zažádali o přímé přiblížení od jihu na dráhu číslo dva. I to jim řídící věž povolila, ale na jejich další dotazy ohledně výšky letu a vzdálenosti od letiště reagovala velmi nejasně - seděl v ní nezkušený praktikant. Najednou před nimi vyvstalo horské úbočí.
5 fotografií

Série omylů a vražedné Himálaje. Z 30 let staré katastrofy letu 311 dodnes mrazí

Svět
Už víme, jak se opravují letadla…
Ve čtvrtek 12. května 2022 zavítalo 30 žáků sedmých a osmých tříd ZŠ Tyršova 913 z Frenštátu pod Radhoštěm na exkurzi do společnosti JOB AIR Technik a. s. v Mošnově. Tato firma se zabývá údržbou a opravami letecké techniky, především dopravních letadel typu Airbus a Boeing. Žáci měli možnost se podívat do dvou hangárů, kde se momentálně pracuje na několika letadlech současně. Měli tak jedinečnou příležitost vidět zblízka dopravní letadla Airbus a Boeing v „rozpracovaném“ stavu a poznat proces údržby letadel. Dozvěděli se, proč a jak se údržba letadel provádí, měli možnost nahlédnout do opravovaného letadla a kabiny pilota.
14 fotografií

Školáci z Frenštátu: Už víme, jak se opravují letadla…

Čtenář reportér
Létání s volnými, neřízenými modely má ovšem i dnes mnoho příznivců, ať už jde o házedla, větroně, „motorové“ modely poháněné silou stočeného gumového svazku či motorkem na oxid uhličitý, nebo letadélka s miniaturními spalovacími motory.
Modely letadel patří do velké rodiny letectví a nikdy z ní nemohou být vyobcovány. Malá letadla, chcete-li letadélka, jsou totiž v jejím rodokmenu na samém počátku. Právě na nich se prakticky potvrdily fyzikální principy, které platí pro velké letouny – s tou výhodou, že člověk ještě nedával všanc vlastní zadek. Modelářství je však zároveň samostatnou leteckou sférou, která se dělí do desítek disciplín. Všechny mají jedno společné – vášnivé zaujetí, které si v ničem nezadá s vášní pro létání se skutečnými letadly.
9 fotografií

Vzhůru k obloze. Nadšenci do balzových křídel tráví v dílnách stovky hodin

Hobby
Stroj Airbus A350 je určen pro dálkové lety. Výrobce letadla testuje verzi, že by při nich v kokpitu seděli ne tři lidé, jak je to nyní, ale pouze dva. A v některých chvílích by byl za řízení letounu odpovědný jediný člověk. Studie jsou ale na začátku.
Létání na ekologická paliva, nová třída na pomezí té nejluxusnější a businessové - a také pouze jeden člověk v kokpitu. Další léta mají přinést množství inovací v letecké dopravě. Jednou z dlouze diskutovaných změn je také možnost, že by i velká dopravní letadla se stovkami pasažérů řídil pouze jediný pilot, ne dva, jak bylo dosud zvykem. Zabývalo se jí už několik studií.

Budoucnost létání? Stroj se stovkami pasažérů bude pilotovat pouze jeden člověk

Svět
Zeptejte se na cokoli a Deník najde odpovědi. S pomocí expertů…
/18. OTÁZKA/ Seriál Deníku 100 otázek a odpovědí přináší vysvětlení dalšího dotazu. Odborníci v novém seriálu pravidelně odpovídají na dotazy ze všech oblastí života. Osmnáctý díl seriálu plného zvídavých otázek a důvěryhodných odpovědí tvoří dotaz: Existuje nějaký limit, jak těžké letadlo by ještě dokázalo vzlétnout?

Existuje nějaký limit, jak těžké letadlo by ještě dokázalo vzlétnout?

Věda