ŠTÍTEK: angličtina

Populární česká komička Lucie Macháčková v pražském Metro Comedy Clubu.
Česká komička Kristýna Haklová a americká komička Katie Andersonová se přesvědčily o tom, že otevřít v Praze klub zaměřený na stand-up komedii pro převážně anglicky mluvící publikum je dobrý byznysový plán. Žižkovský Metro Comedy Club je prvním svého formátu v republice. Nikdy by ale nevznikl, kdyby za ním nestáli lidé, kteří mají komedii jako takovou opravdu rádi.
9 fotografií

Pražský klub dvou komiček boří jazykové bariéry. Přináší stand-up v angličtině

Příběhy a rozhovory
Díky finanční podpoře programu Erasmus + vyrazili i letos žáci Základní školy Mládežnická v Havířově na skupinovou mobilitu do zahraničí. Stejně jako vloni jeli žáci 8.tříd do Slovinska a prvně vyrazili žáci 5.+6.tříd do Polska.
Díky finanční podpoře programu Erasmus + vyrazili i letos žáci Základní školy Mládežnická v Havířově na skupinovou mobilitu do zahraničí. Stejně jako vloni jeli žáci 8.tříd do Slovinska a prvně vyrazili žáci 5.+6.tříd do Polska.

S Erasmem na cestách po Slovinsku a Polsku

Čtenář reportér
Lenka Baše učí prvňáčky v olomoucké Základní škole SVAT a je jednou z 32 semifinalistů letošního ročníku soutěže Global Teacher Prize.
Lenka Baše je jedním z dvaatřiceti semifinalistů letošního ročníku soutěže Global Teacher Prize Czech Republic. Učí prvňáčky v soukromé základní škole SVAT v Olomouci, a do soutěže ji nominovala matka jednoho z jejích žáků. Prestižní klání pro pedagogy, kteří ve výuce i výchově kráčejí novými, moderními cestami a inspirují se u nejlepších doma i ve světě, se u nás koná už po osmé - každý z jeho ročníků ukázal, že učit a učit nemusí být totéž. Jak učí Lenka Baše svoje olomoucké prvňáčky, prozradila v našem rozhovoru.
9 fotografií

Lenka Baše: Žákům nabízím především svůj čas a nepředstíraný zájem

Ženy
Island, ilustrační foto.
Pro školní rok 2023/2024 získala Základní škola Karla Jeřábka z Roudnice nad Labem finanční podporu z grantu Erasmus+. Část podpory je vyčleněna na zahraniční mobilitu žáků na Island. V naší škole bylo vybráno 15 žáků z devátých ročníků. Tito žáci se věnují projektu s názvem Back to traditional cooking, jehož cílem je přiblížit tradiční českou kuchyni žákům na Islandu a naopak.

Roudnická škola Karla Jeřábka vyjede už podruhé na Island. Kvůli jídlu

Čtenář reportér
S výukou druhého jazyka se dá začít kdykoliv. Odborníci doporučují soustředit se na zábavu. Do výuky zapojte písně, říkanky i pohybové hry.
Cizí jazyk se učí stále mladší děti. S angličtinou mnohdy začínají už dvouletá batolata v jeslích a školkách. Někteří odborníci vyzdvihují schopnost mozku se učit a pojímat intonaci a melodii jazyka v raném věku. „Ale setkáváme se i s názory, že se jedná o zbytečné přetěžování dítěte či že dítě si má nejprve osvojit jazyk mateřský a až pak cizí,“ píše doktorka Lucie Zormanová v článku pro Národní pedagogický institut.

Druhý jazyk se mohou učit už batolata. Vsaďte na pravidelnost a dětské písničky

Rady, tipy
Učitel z Ameriky se po celý týden věnoval školákům ve škole v Konstantinových Lázních. Děti byly výukou nadšené.
Nejlepším způsobem, jak se dobře učit cizí řeči ve chvíli, kdy nemáte šanci opustit rodnou vlast, je komunikace s rodilým mluvčím daného jazyka. Základní škola v Konstantinových Lázních je sice malá, ale na kvalitním vzdělávání svých žáků si zakládá. Proto žáci po celý uplynulý týden absolvovali intenzivní kurz anglického jazyka pod vedením učitele angličtiny Charlese, který dorazil až z Ameriky. 
3 fotografie

Školáci v Konstantinových Lázních se učili angličtinu s učitelem z Ameriky

Tachovsko
Nová životní etapa krátce po příjezdu do Londýna v roce 2015.
Pokud máte rádi děti a zároveň toužíte po dobrodružství v zahraničí, vyzkoušejte si práci au-pair. Samozřejmě je tato výzva pro odvážnější jedince, kteří se nebojí vyjít ze své komfortní zóny, ale přinese spoustu zkušeností, které v budoucnu určitě oceníte. Například perfektní zvládnutí cizího jazyka vám může přislíbit skvělou kariéru či být krokem k vysněné práci, jak se poštěstilo Janě, která pracovala jako au-pair v Londýně.
2 fotografie

„Práce au-pair mi dala angličtinu, statečnost a schopnost bojovat sama za sebe“

Rodina
Stovky lidí se vydaly v sobotu dopoledne na tradiční pochod Po stopách lovců mamutů. Start byl na Základní škole J. A. Komenského v Předmostí a účastníci pochodu si mohli prohlédnout Malé školní muzeum ve staré budově.
Zápisy do prvních tříd se sice uskuteční až v dubnu, už v lednu se ale na některých školách konají schůzky rodičů budoucích prvňáčků. Na Základní škole J. A. Komenského v Předmostí je naplánovaná informační schůzka s rozšířenou výukou Světa vzdělání na čtvrtek 11. ledna v 18 hodin.

V Předmostí chtějí znovu otevřít třídu Světa vzdělání

Přerovsko
Rodilý mluvčí Rafael DePillis (vlevo) z amerického státu Massachusetts ve společnosti učitelky angličtiny Anny Jezberové a Josefa Tremla, ředitele Střední průmyslové školy v Kutné Hoře.
Díky Fulbrightově programu, který má v České republice velký úspěch a ohlas již od roku 2005, přivítala Střední průmyslová škola v Kutné Hoře v tomto školním roce ve svých řadách rodilého mluvčího z amerického státu Massachusetts. Rafael DePillis, absolvent bakalářského programu biochemie a molekulární biologie, působí od začátku září na průmyslovce nejen v hodinách angličtiny, ale rovněž nabízí další možnosti aktivit ve volném čase.

S angličtinou na kutnohorské střední průmyslové škole pomáhá rodilý mluvčí

Čtenář reportér
Slza - Petr Lexa a Lukáš Bundil
Téměř tři a půl roku od poslední desky se kapela Slza, tvořená frontmanem Petrem Lexou a kytaristou Lukášem Bundilem, připomíná novým, v pořadí čtvrtým, studiovým počinem nazvaným Monodrama. Na žánrově i vizuálně pestrém albu se podíleli autoři a kamarádi z branže v čele s Pam Rabbit, Jiřím Krhutem, Ondřejem Ládkem neboli Xindlem X, rapperem Refewem a producenty Enthicem a Oliverem Somem. „Nikam jsme nespěchali, nedali jsme si žádný deadline,“ přibližuje ve společném rozhovoru pro Deník Bundil.
7 fotografií

Baví nás spontánnost a rozmanitost, říkají hudebníci ze Slzy

Hudba
Žáci vlašimské obchodní akademie se svým průvodcem Vojtěchem Kockem a skupinou zahraničních turistů při prohlídce v chrámu svatého Víta v Praze.
Žáci 4. ročníku vlašimské obchodní akademie studijního zaměření Cestovní ruch se v rámci semináře English for Tourism (Odborná angličtina pro cestovní ruch) podívali vlakem do historického centra hlavního města České republiky. Jízda do Prahy vlakem byla vybrána záměrně, neboť cestování vlakem a k tomu náležitá slovní zásoba a fráze jsou taktéž náplní předmětu Cestovní ruch.

Žáci obchodní akademie absolvovali tříhodinovou prohlídku Prahy v angličtině

Čtenář reportér
Senioři na cestách aneb U3V v Portu.
V říjnu letošního roku se naší univerzitě podařil zrealizovat výukový pobyt pro 20 studentů Univerzity třetího věku (U3V) do portugalského Porta. Díky kontaktům, které jsme získali v roce 2019, kdy ve Zlíně na UTB proběhl velmi úspěšný týdenní jazykový kurz angličtiny pro seniory z U3V v Portu, jsme mohli na oplátku vyrazit do zahraničí i my.
39 fotografií

Senioři na cestách aneb U3V v Portu

Čtenář reportér
Sabrina Novotná, brankářka Házená Kynžvart.
/HÁZENÁ/ Skvělými výkony se prezentovala ve dvou kvalifikačních bojích mistrovství Evropy v dresu českého výběru  brankářka Kynžvartu Sabrina Novotná, když se podílela parádními zákroky na výhře nad Finskem i Portugalskem. Navíc byla po obou duelech zvolena v hlasování fanoušků nejlepší hráčkou. Jak hodnotila své úspěšné vystoupení v reprezentačním dresu sympatická dlouhovláska z Kynžvartu prozradila v rozhovoru Deníku.

Můj sen je se s reprezentací dostat na olympiádu, prozradila Novotná

Házená
Tibor Mičinec se stal trenérem Horek nad Jizerou
/ROZHOVOR/ Ve druhém kole se utkáním v Dolním Bousově rozloučil s jedním angažmá, v devátém na zcela stejném místě otevřel to nové. S Lysou trenér Tibor Mičinec utrpěl od DBSK desetigólový příděl, který znamenal rychlý konec jeho návratu do klubu z Nymburska. Premiéra na lavičce Horek byla o poznání úspěšnější, na hřiště jednoho z okresních rivalů z toho byl do tabulky I. A třídy bod po remíze 1:1. Právě na trase Horky – Lysá se angažování někdejšího prvoligového i reprezentačního útočníka zrodilo.

Mičinec po příchodu do Horek: Lepší kádr než v Lysé, vyzkouším i angličtinu

Kraje
Letní studium na Maltě.
Na začátku července jsem využil možnosti studijního programu ERASMUS+ a odletěl studovat angličtinu na souostroví Malta. Cílem bylo vylepšit mé jazykové dovednosti v angličtině a poznat tamní kulturu a prostředí. Po dobu dvou týdnů jsem navštěvoval školu Easy School of Languages umístěnou v centru hlavního města Valletta. Ubytován jsem byl v apartmánu společně se studenty z Kolumbie, Rakouska nebo Španělska. Cesta do školy trvala asi 45 minut, ale brzy jsem pochopil, že bydlet blíž je téměř nemožné. Valletta je poměrně malým městem na pahorku obehnaném hradbami a v samotném historickém centru této pevnosti se skrývala budova naší školy. Až teprve za tímto opevněním vyrůstaly moderní výškové budovy a hustá obytná zástavba.
20 fotografií

Letní studium na Maltě. Procestoval jsem i velkou část ostrova

Čtenář reportér
Žáci základních škol na Vysočině dosahují v angličtině úrovně maturantů.
Studenti základních škol na Žďársku a Havlíčkobrodsku se toho nebojí a účastní se výuky angličtiny, kde se co nejvíce komunikuje tak, aby jim angličtina připadala zcela přirozená. Následně potom Evropské centrum jazykových zkoušek poskytuje prestižní zkoušky Cambridge English, kterých se děti účastní. Po složení zkoušky získávají certifikát Cambridge English s uznatelností po celém světě.
2 fotografie

Žáci základních škol na Vysočině zvládají angličtinu na úrovni maturantů

Čtenář reportér
V brněnské soukromé základní škole Porg zahájily děti v pondělí premiérový školní rok. Škola sídlí v areálu Nové Zbrojovky.
/FOTO, VIDEO/ Pestrobarevné aktovky plné školních potřeb takřka zakrývají v pondělí ráno drobné prvňáčky mířící do nové základní školy Porg v areálu brněnské Nové Zbrojovky. Zatímco desítky žáků hledají své třídy, nesou si na krku speciální medaile od třídních učitelek. Nepřipravují se ale na tradiční výuku, velký důraz totiž vedení školy klade na angličtinu. Děti tak do páté třídy dosáhnou úrovně, jakou veřejné školy vyžadují od maturantů.
36 fotografií

Prvňáčci v Brně zahájili školní rok. Za školné dají rodiče přes sto tisíc za rok

Brněnsko
Ilustrační foto.
Karlovarský kraj podporuje žáky středních škol ve vzdělávání i nad rámec školní výuky. V letošním roce pro ně vyčlenil částku 351 000 korun, aby se mohli zapojit do programu Centra pro talentovanou mládež, který používá angličtinu jako hlavní jazyk při studiu. Rozhodli o tom krajští radní.

Kraj přispěje žákům na individuální studium v angličtině

Chebsko