ŠTÍTEK: antikoncepce

S nitroděložním tělískem je spojena řada mýtů
Nitroděložní tělíska, ať už hormonální či ne, jsou velice účinnou formou dlouhodobé antikoncepce. I přesto se však setkáváme s obavami žen, které mají strach z náhodného vytažení tamponem, poranění partnera při sexu, přibírání na váze či nedostatečné ochrany před otěhotněním. Jaké mýty jsou s nitroděložními tělísky nejčastěji spojovány?
5 fotografií

Mýty a fakta o nitroděložním tělísku: Hrozí poranění při sexu či tloustnutí?

Zdraví
Menstruační bolesti mohou znepříjemnit mnoho činností.
Chystáte se na dovolenou, je před vámi romantický víkend, nebo jste se chtěli jet o víkendu koupat do bazénu? Oddálení periody o pár dní se jeví jako skvělý nápad, který vám umožní užít si vaše plány bez menstruačního krvácení, které někdy dokáže vše pokazit. Menstruaci lze oddálit několika způsoby, ovšem je potřeba počítat s určitým rizikem a vedlejšími účinky.
6 fotografií

Hormonální oddalování menstruace přináší řadu výhod. Není však zcela bez rizika

Zdraví
Do pěti let by se na trhu mohla objevit první mužská antikoncepce v podobě pilulek
Miláčku, vzala sis prášek? Tak tato věta, kterou muži svým ženám připomínají, aby si vzaly antikoncepční pilulku, možná bude již brzy minulostí. Aktuálně se totiž testuje první mužská nehormonální antikoncepce. A prozatím má skvělé výsledky. Pilulku, která má mužům zabránit v početí, vyvinuli výzkumníci z University of Minnesota. Odhaduje se, že nová antikoncepce bude účinná až z 99 procent.
7 fotografií

Vědci vyvinuli mužskou antikoncepční pilulku. Hlavní roli hraje vitamin A

Sex a vztahy
Více než třetina dívek v africkém státě Zimbabwe je nucena vdát se dříve, než jim je osmnáct.
Třináctiletá Virginia Mavhungaová tráví své dny cestami ke studni s balancujícím vědrem na hlavě, prodejem ovoce se zeleninou u silnice nebo uklízením a praním. Sotva si najde čas uklidnit své plačící novorozeně. „Tohle je teď můj každodenní život,“ říká mladá matka. Současně s dospělými povinostmi musí navíc připravovat své čtyři mladší sourozence do školy. Po vyučování jim poté pomáhá s úkoly, což zvládá nejhůře. Není nic, co by si přála víc, než chodit do školy jako normální třináctileté dítě.
5 fotografií

Život v Zimbabwe: Dívkám končí dětství i ve třinácti. Otěhotní a vzdají se školy

Svět
Kořeny pampelišky lékařské
Zadržování vody v těle je stále častějším jevem. Souvisí s nedostatkem pohybu, civilizačními nemocemi, užíváním antikoncepce, přemírou solení, ale i příjmem vyššího množství cukru a přemírou nevhodné stravy, ale také s narůstajícím věkem.

Zelená lékárna: Osm nejlepších bylin na odvodnění

Zdraví
Ilustrační foto.
Na internetu bují nelegální obchod s léky. Dokonce i s těmi, které mají být k dostání jen na předpis. K mání je prakticky cokoliv: od antikoncepce přes viagru až po antidepresiva. Státní ústav pro kontrolu léčiv proto začal zveřejňovat weby, které nabízejí léky nelegálně. Momentálně varuje před více než třicítkou takových obchodů.
9 fotografií

Nebezpečné léky. Stát zveřejnil seznam podezřelých apatyk

Zdraví
Antikoncepce nemusí být sstoprocentní
Mám dvě dospělé dcery, tříletou vnučku a jako třešničku na dortu ještě rok a půl starého synka. Tenhle naštěstí zdravý a krásný, i když nečekaný, dárek jsem dostala navzdory pravidelnému užívání antikoncepce. Myslím, že můj malý Pepíček má teď v hlavě zmatek. Tříletá vnučka Jiřinka mi říká „babi“, Pepa samozřejmě „mami“.

Matkou navzdory antikoncepci

Magazín
MUDr. Markéta Draská
Ostrov - Po ukončení studia na Gymnáziu Luďka Pika v Plzni MUDr. Markéta Draská vystudovala v letech 2000 až 2006 Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni. Po studiích se přestěhovala do Ostrova, kde začala svoji kariéru původně na dětském oddělení Nemocnice Ostrov. Z důvodu mateřské dovolené trvala jen krátce.

Současným i budoucím pacientkám se snažíme nabídnout něco navíc

Karlovarsko
Ilustrační foto
/ANKETA/ České ženy a dívky, které chtějí rychle zabránit nechtěnému otěhotnění, to mají opět o něco snazší. Státní ústav pro kontrolu léčiv uvolnil výdej další nouzové antikoncepční pilulky. Bez receptu a občanky budou ode dneška dostupné i přípravky s účinnou látkou levonorgestrel, například Navela.
9 fotografií

„Pilulka po“ je dostupnější. Ženám přijde i poštou

Česko
Papež František svatořečil zatím v průměru 9,5 osob ročně. Jan Pavel II. dosahoval dvojnásobného počtu.
Hlídací pes, tak se i ve vatikánských kruzích nazývá prefekt Kongregace pro nauku víry. Ten dosluhující, kardinál Gerhard Ludwig Müller, dostál své pověsti konzervativního, rigidního ideologa. Liberální papež František má nyní v hledáčku adepta, který bude vstřícnější lidem a nebude tutlat skandály církve.
5 fotografií

Papež František si vybírá nového hlídacího psa

Svět
Antikoncepce, ilustrační foto
Distributor léčiv, firma Pharmedex, má zaplatit pokutu 2,3 milionu korun za porušení zákona o léčivech. Sankci, která nabyla na konci března právní moci, jí udělil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) mimo jiné za to, že uváděla na trh nitroděložní tělíska se závadou v jakosti. 
8 fotografií

Nebezpečná antikoncepce. Distributor dostal pokutu

Ekonomika
Ilustrační foto
Vatikán - Muž číslo jedna v hierarchii Řádu maltézských rytířů sáhl ke zřídka vídanému kroku a rezignoval na svou funkci kvůli sporu s Vatikánem. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na mluvčího řádu. Spor řádu s vedením církve se táhne již od prosince a podle médií v něm pravděpodobně jde o rozdávání prezervativů v rozvojových zemích.

Nevídané! Velmistr maltézských rytířů rezignoval po sporu s Vatikánem

Svět
Ilustrační foto
V posledním desetiletí mírně ubývá žen, které užívají hormonální antikoncepci. S tím klesá i počet balení antikoncepce, které jsou každoročně dodány na tuzemský trh. Antikoncepci v Česku užívá zhruba polovina žen v plodném věku. Vyplývá to z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a informací, které poskytl Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

Od roku 2007 ubývá žen, které berou antikoncepci

Česko
Papež František
Řím - Papež František se dostal do sporu s Řádem maltézských rytířů kvůli odvolání jejich velkokancléře. Toho vedení řádu odvolalo zřejmě kvůli rozdávání prezervativů v rozvojových zemích. Papež učinil podle agentury AP neobvyklý krok, když tento týden jmenoval komisi, aby vyšetřila odvolání Albrechta von Boeselagera. Řád nyní papeži vzkázal, že ustavení komise považuje za nepřijatelné.

Papež má spor s maltézskými rytíři, zřejmě kvůli kondomům

Svět
Moja s mládětem.
Praha - Gorila Moja ve Španělsku, kam byla převezena z pražské zoologické zahrady před pěti lety, dospěla, ale povaha jí zůstala. Stále je pro každou legraci, řekl její bývalý chovatel Marek Ždánský. Ačkoliv je nyní spolumajitelem potravinářské firmy, každý rok Moju v parku Cabárceno navštěvuje, naposledy tam byl v říjnu. Moja je první gorila narozená v ČR.

Gorila Moja dospěla, ale stále je pro každou legraci

Česko
Dárce kostní dřeně. Ilustrační foto.
Jihlava – Může to být takový první krok k pomoci. Zajdete do jihlavské nemocnice a požádáte o vstup do registru dárců kostní dřeně. Během čtyř let, kdy Nemocnice Jihlava s Registrem dárců krvetvorných buňěk spolupracuje, dorazilo už přes tři stovky dobrovolníků. Jenom letos jich bylo dvaaosmdesát.

Pět lidí z Jihlavy dalo naději na život vážně nemocným

Jihlavsko
Ilustrační foto.
Washington - Americké zdravotnické organizace po prezidentských volbách evidují prudký nárůst poptávky po dlouhodobé antikoncepci. Svědčí to podle lékařů o silných obavách z omezení práva na interrupce, jež prosazuje konzervativní křídlo Republikánské strany vítěze voleb Donalda Trumpa.

V USA roste poptávka po antikoncepci, Trump může zakázat potraty

Svět