ŠTÍTEK: architekt

Vizualizace obecního domu ve Velkém Březně.
/VIZUALIZACE/ Socialismu ve Velkém Březně zvoní hrana. Prefabrikované a nikdy nedostavěné středisko služeb uprostřed obce před časem koupila obec. Plány s ním má velké. Domov by v objektu, který zabírá dvě třetiny tamního náměstí, měl najít třeba místní úřad, pošta, komunitní centrum či lékař. Novou podobu střediska si můžete prohlédnout na vizualizacích ze studie architekta Jana Hroudy a spoluautora studie architekta Tomáše Petermanna.
21 fotografií

Z Velkého Března má zmizet socialismus. Jak bude vypadat nový obecní dům?

Ústecko
Známý pardubický architekt Jan Kovář se společně se svým bratrem Karlem a známým „černým stavebníkem“ Milošem Holečkem rozhodli jako rovní spoluvlastníci vystavět tři biofarmy, kde hodlají hospodařit v rostlinné výrobě.
/VIDEO/ Evidentně naštvaní chataři, kteří se bojí výstavby biofarem v blízkosti svých nemovitostí, nervózní úředníci z pardubického magistrátu a poklidný výraz investora. Tak to vypadalo při dnešním vypjatém projednávání záměru výstavby tří podle projektů totožných biofarem poblíž loděnice Arosa, a to na pozemku přímo sousedícím se zahrádkářskou kolonií a chatovou oblastí, kde je téměř osmdesát chat. Chvílemi byla při argumentaci chatařů situace tak vypjatá, že už reportér Deníku, který se i přes nevoli úředníků jako jediný novinář akce účastnil, obával fyzických inzultací.
8 fotografií

Ostrá konfrontace hrozila inzultací: Chataři versus úředníci a investor

Pardubicko
Martin Vokatý z Trutnova byl hlavním architektem pražské O2 arény.
O2 aréna je konečně zlatá. Čeští hokejisté vyhráli mistrovství světa v hale, jejíž podobu vymyslel trutnovský architekt Martin Vokatý s otcem Vladimírem a týmem projektantů. „Je to projekt, kterým se můžeme chlubit pořád a po právu. Hala skvěle funguje i po dvaceti letech. Jsem na ni pyšný,“ říká autor největší české arény Martin Vokatý. K pražské O2 aréně přidali Vokatí před čtyřmi lety i sousední kongresové centrum O2 universum.
23 fotografií

Architekt zlaté arény Vokatý: Obavy kvůli skákajícím Čechům byly jen na začátku

Krkonoše
Projekt Cesta Valdštejnských architektů byl dokončený, nyní čeká na své návštěvníky.
Projekt Cesta Valdštejnských architektů, na kterém se pracovalo celých pět let, je dokončený. Týkal se zámku Humprecht, náchodského zámku, Muzea Kłodzko, zámku Gorzanów a Valdštejnské lodžie, jež je majetkem Jičína. „Odkaz barokních, Valdštejnských, architektů Giovanni Pieroniho a Carla Luraga bude zachovaný pro další generace," připomíná mluvčí jičínské radnice Jan Jireš a dodává, že město pracuje na své pověsti historického sídla a oživuje krásu kulturních památek nejen na svém území, ale také v celém regionu.
4 fotografie

Cesta Valdštejnských architektů propojuje památky a láká turisty k návštěvám

Jičínsko
Vizualizace nové moderní čtvrti v Plzni na Slovanech. Ta by měla vzniknout do patnácti let v areálu bývalých kasáren
Do patnácti let se promění areál bývalých kasáren v Plzni – Slovanech v moderní zelenou městskou čtvrť pro zhruba 10 000 lidí. Vznikne zde více než 3 000 bytů, obchody, kanceláře, hřiště, škola i školka. První domy se na třicetihektarové ploše začnou stavět už do dvou let. Klíčovým místem nové čtvrti se stane dvouhektarový centrální relaxační park.
14 fotografií

Kasárna na Slovanech nahradí čtvrť budoucnosti. Podívejte se, jak bude vypadat

Plzeňsko
U Mnichova Hradiště byla slavnostně otevřena nová lávka přes dálnici D10. Vede i k poesiomatu na úpatí kopce Horka.
/FOTO, VIDEO/ Před 40 lety a ještě mnohem dál do minulosti měli lidé z Mnichova Hradiště naučenou procházkovou trasu. Za městem Husovou alejí tvořenou dvěma řadami lip mířili na vrch Horka, který se stal cílem osvěžujících procházek do lesa. Pak se začala stavět dálnice, která oblíbenou trasu v 80. letech přetnula. Brána do Českého ráje se uzavřela. Tato situace trvala až do letoška.  V pondělí byla otevřena nová lávka, po níž se dá dálnice snadno překonat.
62 fotografií

Nová lávka architekta Pleskota u Mnichova Hradiště otvírá bránu do Českého ráje

Boleslavsko
Terasa za Eliškou v nové podobě.
Před několika dny starosta Tomáš Mach a místostarosta Bořek Černý stříhali pásku na zrekonstruované terase za Eliškou. V pozdější zprávě na stránkách města se píše, že společně s jednatelem stavební společnosti „předali toto krásné místo do užívání občanům.“ Jenže ty občany a veřejnost jaksi zapomněli pozvat, jak je při podobných příležitostech zvykem.
27 fotografií

Tanga nad lavičkou. Co se povedlo a nepovedlo na terase za Eliškou

Nymbursko
Přednáška o Hanušovi Zápalovi (1885–1964): NEJVÝZNAMNĚJŠÍ NOVODOBÝ ARCHITEKT JIHOZÁPADNÍCH ČECH. Přednášel Petr Domanický v Heroldově síni.
S velkým zájmem se setkala ve čtvrtek 25. dubna v Rabasově galerii přednáška o architektu Hanuši Zápalovi. Poutavě přednášející historik architektury a jeden z největších znalců Zápalova díla Petr Domanický z plzeňské Západočeské galerie představil zevrubně snahy architekta, který je spojen hlavně s jihozápadním regionem Čech, a jehož významným přínosem vedle novostaveb byla i záchrana několika stavebních historických památek.
3 fotografie

Petr Domanický přiblížil život a dílo Hanuše Zápala

Čtenář reportér
Plato – městská galerie současného umění, 25. dubna 2024, Ostrava.
První česká stavba, která se kdy probojovala do finále nejprestižnější evropské architektonické soutěže, řeší nepříjemnost. Ostrava už několik měsíců eviduje problém s fasádou rekonstruovaných historických Jatek, kde dnes sídlí galerie Plato. Imitace betonové stěrky na několika místech praská a odlupuje se, povětrnostní podmínky se projevily i na dalších místech.  
18 fotografií

Je na vině polský architekt? Oceněná ostravská Jatka trápí problémy s fasádou

Ostravsko
Věžák v Ostrčilově ulici v Ostravě. Jaký bude jeho další osud?
/FOTOGALERIE/ Ostrava se dál snaží o záchranu jedné z chátrajících dominant centra města – věžáku v Ostrčilově ulici, který se i s pozemkem a závazným návrhem na rekonstrukci snaží opětovně nabídnout k prodeji. Předchozí zájemce o koupi totiž odstoupil od podpisu smlouvy a zadávací řízení na veřejnou zakázku bylo zrušeno. Samotná rekonstrukce má vyjít na víc než půl miliardy korun.
20 fotografií

Kolik nabídli? Ostrava znovu jedná o prodeji a rekonstrukci věžáku na Ostrčilce

Ostravsko
Čtyřproudý průtah Litomyšlí rozdělil toto historické město vedví.
/HISTORICKÉ MAPY SILNIC NA TRASE DNEŠNÍ I/35/ Pětatřicítka, jedna z nejfrekventovanějších silnic v Česku, před lety rozpůlila Vysoké Mýto i Litomyšl. Nyní je na čase rány zacelit. Jakmile bude za tři roky hotová dálnice D35 kolem obou měst, lidé si vydechnou a hlavní tah se výrazně zklidní. Architekti i experti na dopravu už nyní řeší, jak se silnicí, kudy nyní projíždějí tisíce aut denně, za pár let naloží. Litomyšl sází na parkoviště, Vysoké Mýto chce zrušit hluchá místa a slepé ulice.

Litomyšl chystá parkovací revoluci a 200 nových míst. Díky dálnici D35

Svitavsko
Průtah městem Vysoké Mýto
/HISTORICKÉ MAPY SILNIC NA TRASE DNEŠNÍ I/35/ Pětatřicítka, jeda z nejfrekventovanějších silnic v Česku, před lety rozpůlila Vysoké Mýto i Litomyšl. Nyní je na čase rány zacelit. Jakmile bude za tři roky hotová dálnice D35 kolem obou měst, lidé si vydechnou a hlavní tah se výrazně zklidní. Architekti i experti na dopravu už nyní řeší, jak se silnicí, kudy nyní projíždějí tisíce aut denně, za pár let naloží. Litomyšl sází na parkoviště, Vysoké Mýto chce zrušit hluchá místa a slepé ulice.

"Rozstřelené" Vysoké Mýto vrátí silnici I/35 do života města. Díky dálnici D35

Orlicko
Městská knihovna v Husově ulici v Kolíně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Městská knihovna v Husově ulici v Kolíně už nevyhovuje moderním požadavkům, a město tak řeší její náhradu. Původním nápadem na novou lokalitu byl areál zámku, ten ale překazili památkáři. A tak město vybralo jako potenciální místo na stavbu nové knihovny Jiráskovo náměstí na Zálabí, které v příštích letech projde rekonstrukcí.
10 fotografií

Kolín hledá nové místo pro knihovnu. Už to není jenom o regálech s publikacemi

Kolínsko
Vizualizace Knihovny Boskovice
/FOTO, VIDEO/ Místo monumentální stavby v centru města slepá ulička. Po letech příprav zase zpátky na začátek! Výstavba knihovny s komunitním centrem v Boskovicích na Blanensku podle návrhu známého architekta Zdeňka Fránka nebude. Vedení města to oznámilo na úterní tiskové konferenci. Radní navrhují zastupitelstvu od tohoto záměru ustoupit. Potvrdilo se to, co už bylo delší dobu víceméně jasné.
6 fotografií

Fránkova knihovna v Boskovicích je passé. Město na místě zvolí jiný projekt

Blanensko
Platýz
Necelé tři dekády čekali lidé na návrat kdysi ikonické značky Ida. Východočeská běloveská kyselka zmizela z trhu v polovině devadesátých let minulého století, nyní se blýská na lepší časy. Radnice v Náchodě, které patří ochranné známky známé etikety s mytologickou nymfou, měla původně v plánu kromě kyselky vzkřísit i jeden z projektů významného českého architekta Jana Kaplického - vilu Platýz. „K tomu však nyní nedojde, není to na pořadu dne,“ řekl náchodský místostarosta Jan Čtvrtečka. Prioritou Náchoda je hlavně oživit zdejší lázeňství.  
8 fotografií

Běloveská Ida se vrací na scénu. Zatím bez vily Platýz od Kaplického

Regiony
Nerealizovaný návrh architekta Lumíra Lýska na komerčně-administrativní centrum v proluce mezi budovou Moravského divadla a hotelem Gemo na třídě Svobody
Zajímavá výstava věnovaná celoživotní tvorbě architekta Lumíra Lýska je nyní k vidění v Molitorově knihovně v Kosinově ulici. Olomoučané dobře znají „jeho“ administrativní budovu Jednoty na třídě Svobody. S tímto návrhem v roce 1966 Lumír Lýsek zvítězil ve vypsané architektonické soutěži. O třicet let později byl úspěšný také s návrhem nového komerčně-administrativní centra v proluce u hotelu Gemo.
28 fotografií

Budova Jednoty a proluka u hotelu Gemo. Podívejte se, co tam mohlo stát

Olomoucko