ŠTÍTEK: astma

Banány obsahují vlákninu, draslík, folát, čili aktivní formu kyseliny listové, a antioxidanty, jako je vitamín C.
Banány jsou oblíbené ovoce, které je snadno stravitelné, podporuje dobrou náladu a někteří lidé si bez něj nedovedou představit snídani. Podle některých výzkumů se konzumace banánů doporučuje dokonce jako prevence rakoviny či jako úleva při astmatu. Někomu ale mohou v jídelníčku vadit. Přečtěte si, proč jsou banány prospěšné a jak často máme banány jíst. Podíváme se také na to, zda navzdory nemalému obsahu cukru patří do zdravého jídelníčku. 

Chutné ovoce chrání proti rakovině a pomáhá při průjmu. Umí i zlepšit náladu

Zdraví
Míša Chotovinská je jedním z bývalých onkologických pacientů, kteří hovoří na konci každého dílu seriálu Smysl pro tumor.
Žádní herci, ale skuteční hrdinové, kteří prožívají své osudy. To jsou Heroes z Fuck Cancer, kteří popisují své životní příběhy na konci každého dílu seriálu Smysl pro tumor. K seriálu vznikl i stejnojmenný podcast, jež moderuje bývalá onkologická pacientka Barbora Hájková, která po rakovině přišla o část lebky. Rakovinou si ale prošla i hrdinka Míša, která se rozhodla probojovat se ke zdraví smíchem. Co vše na sebe v seriálu neprozradila a kdy jí smích nepomáhal?
11 fotografií

Tohle v seriálu Smysl pro tumor nezaznělo: Míša Báře s dírou v hlavě řekla více

Zdraví
Odpadní neboli koupelnové mušky patří mezi odolný hmyz, na který jsou běžné insekticidy krátké.
Jestli jste si mysleli, že není otravnějšího domácího hmyzu než octomilek neboli ovocných mušek a potravinových molů, tak jste se mýlili. Mnohem horší jsou totiž takzvané odpadní či koupelnové mušky, které nejenže se rychle množí, ale navíc přenášejí fekální bakterie, jenž ohrožují i vaše zdraví. Jak se koutule skvrnité zbavit, co odpadní mušky odpuzuje, kde se berou a jaká opravdová zdravotní rizika pro člověka představují?
5 fotografií

Jak na odpadní mušky? Přenášejí bakterie a larvy, mohou napadnout i vaše tělo

Domácnost
Oproti té stávající pojme až třikrát více dětí s doprovodem. Ke krasové vodní jeskyni, ve které se speleoterapie koná, bude navíc mnohem blíž.
/FOTO/ Spásou se pro dvanáctiletého Vojtu stala léčba v jeskyni, takzvaná speleoterapie. Chlapec pocházející z Prahy našel pomoc na své zdravotní problémy v té jediné, která se pro léčebné účely v Česku používá. Je v Moravském krasu na Blanensku. V Ostrově u Macochy nyní vzniká nová ozdravovna, která poslouží až třikrát více dětem, než ta stávající.
7 fotografií

Vojta má díky jeskyni lepší život. Léčebna u Macochy bude stát přes 200 milionů

Blanensko
Klimatické změny alergikům nepřejí.
Procházet se v rozkvetlých hájích a po vonících loukách, skotačit s dětmi i s domácími mazlíčky a užívat si jarní vlídnosti přírody. To je sen mnoha alergiků. S pyly i jinými cizími látkami si naše tělo obvykle hravě poradí, přesto někteří Češi vyhlížejí jarní měsíce s obavami. Víte ale, že řada alergií se dnes dá úspěšně léčit? 
4 fotografie

Alergici mají kruté období. Kvůli možným komplikacím musí dávat pozor i na covid

Zdraví
Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů lidí
Zhruba každý desátý člověk v České republice má astma. Na světě toto chronické onemocnění trápí zhruba tři sta milionů lidí a odhaduje se, že se jejich počet během příštích třiceti let zvýší o dalších sto milionů. Někteří lidé navíc o svém zdravotním problému ani neví. Tým odborníků z Austrálie proto nedávno sestavil přehled běžných věcí v domácnosti, které mohou tuto nemoc spustit nebo zhoršit.

Pasivní kouření je největším spouštěčem astmatu. Zdaleka ale ne jediným

Věda
Ilustrační foto
Patnáct lidí ze Zlínského kraje si nechalo zkontrolovat plíce. U žádného z nich nenašli pneumologové idiopatickou plicní fibrózu (IPF), u 5 objevili astma či chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN). Lidé si v kraji mohli nechat prohlédnout plíce v rámci Dne otevřených ambulancí u příležitosti Týdne IPF.

Plicní lékaři: důležitý je čas

Zlínsko
Lidí s alergickou rýmou v ordinacích alergologů trvale přibývá.
V roce 2025 bude podle odborníků trpět alergií či astmatem polovina obyvatel Evropské unie. V Česku je to už v současné době zhruba třetina, přesná data ale chybí. Informace dnes zazněly na semináři ve Sněmovně. Přestože se daří snižovat ceny běžných léků, čím dál více pacientů potřebuje dražší léčbu. Pojišťovny proto očekávají, že náklady pro veřejné zdravotní pojištění porostou.
9 fotografií

Alergiků a astmatiků přibývá. Za sedm let jich bude v EU polovina

Zdraví
Rozhovor na konci týdne s alergoložkou Jitkou Rychnovskou.
/ROZHOVOR/ Pylové nebo potravinové alergie a také astma trápí čím dál více lidí. Na termín v ordinaci odborníka čekají nemocní i čtvrt roku. Brněnská alergoložka Jitka Rychnovská každý měsíc vyšetří až šest stovek pacientů. „Naše imunita je oproti dřívějším dobám posunutá trochu jinam. Organismus už nemusí bojovat proti infekcím, a imunita tak nemá co dělat,“ vysvětluje v rozhovoru nárůst počtu pacientů lékařka.
12 fotografií

Alergoložka Jitka Rychnovská: Kočku v bytě alergik odhalí i po půl roce

Magazín
Rozhovor na konci týdne s alergoložkou Jitkou Rychnovskou.
/ROZHOVOR/ Pylové nebo potravinové alergie a také astma trápí na jižní Moravě čím dál více lidí. Na termín v ordinaci odborníka čekají nemocní i čtvrt roku. Brněnská alergoložka Jitka Rychnovská každý měsíc vyšetří až šest stovek pacientů. „Naše imunita je oproti dřívějším dobám posunutá trochu jinam. Organismus už nemusí bojovat proti infekcím, a imunita tak nemá co dělat,“ vysvětluje v rozhovoru nárůst počtu pacientů lékařka.
12 fotografií

Kočku v bytě alergik odhalí i po půl roce, říká alergoložka Rychnovská

Zdraví
Krajské kolo soutěže záchranářů Jihomoravského kraje Rallye Rejvíz, které se konalo v Moravském krasu na Blanensku.
Jižní Morava /FOTOGALERIE/ – Nedýchá, zahajuji masáž srdce, nabijte defibrilátor, hlásí lékařka u člověka, kterého hasiči právě vytáhli ze závalu v Kateřinské jeskyni. Naštěstí je zával v Moravském krasu pouze vymyšlený a místo opravdového pacienta křísí tým jihomoravských záchranářů figurínu. Plní jeden z úkolů v soutěži záchranářů zvané Malá jihomoravská Rallye Rejvíz.
34 fotografií

Moravský kras zaplnili záchranáři. V soutěži si vyzkoušeli i záchranu v jeskyni

Z okolí
Ilustrační foto
Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví lidem od dnešního dne farmaceuti ve vybraných lékárnách. Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit.
10 fotografií

Stáří plic? Vybrané lékárny ho začnou lidem zdarma měřit

Zdraví
Ilustrační foto.
Ostrov u Macochy – Astma, alergie, atopický ekzém nebo časté užívání antibiotik trápí spoustu dětí. Od začátku osmdesátých let minulého století nacházejí úlevu v Dětské léčebně se speleoterapií v Ostrově u Macochy na Blanensku. Jenže starý areál už nevyhovuje současným potřebám. Pro nemocné děti vyroste nový, stavět ho dělníci začnou nejdřív za dva roky.

Děti uzdravují i v jeskyních. Léčebně se speleoterapií postaví nový areál

Blanensko
Ilustrační foto
/INFOGRAFIKA/ Nejenom rakovina plic či infarkt. Kuřáci si zadělávají i na další zdravotní problémy: dostatečně jim nezabírají léky. Nasávání cigaretového dýmu snižuje účinky některých pilulek dokonce o polovinu. Jde třeba o medikamenty na astma, vysoký tlak, osteoporózu, depresi nebo roztroušenou sklerózu.
10 fotografií

Kuřáci mají další problém. Nezabírají jim léky

Česko
Ilustrační foto
Pravděpodobnost, že v České republice žena zemře v souvislosti s těhotenstvím, porodem a šestinedělím je 1: 9000. Císařských řezů bylo 24,9 procenta, což znamená, že jejich počet poklesl a jsme pod průměrem zemí EU, kde medián činí 25,2 procenta. Tento pokles byl českými odborníky velmi pozitivně přijat – "císař" totiž skýtá mnohá rizika. V roce 2016 se v Česku narodilo 105 tisíc dětí. 
5 fotografií

Česká porodní péče je špičková, "císaře" jsou na ústupu

Zdraví