ŠTÍTEK: Baltské moře

Poláci mají svoji rychlostní silnici S3 do Lubawky hotovou, na napojení na českou dálnici D11 si ještě několik let počkají
Moře bude na dosah. Poláci otevřou o letních prázdninách šestnáctikilometrový úsek rychlostní silnice S3 Bolków - Kamienna Góra u českých hranic. Řidiči budou mít poté k dispozici čtyřproudou autostrádu, která povede od hraničního města Lubawka až k Baltskému moři. V Lubawce se čeká na napojení na českou dálnici D11 do Trutnova. Od hranic k moři tak bude možné dojet za něco málo přes čtyři hodiny. 
53 fotografií

K moři za čtyři hodiny. Poláci otevřou autostrádu, povede od hranic ČR k Baltu

Regiony
Poláci otevřou během letních prázdnin poslední úsek S3 u hranic s Českem Bolków - Kamienna Góra. V úterý tam prováděli cvičení záchranných složek.
Moře bude na dosah. Poláci otevřou o letních prázdninách šestnáctikilometrový úsek rychlostní silnice S3 Bolków - Kamienna Góra u českých hranic. Řidiči budou mít poté k dispozici čtyřproudou autostrádu, která povede od hraničního města Lubawka až k Baltskému moři ke Štětínu. V Lubawce čeká na napojení na českou dálnici D11 do Trutnova. Od hranic k moři tak bude možné dojet za něco málo přes čtyři hodiny. Čechům se otevře nejkratší cesta k moři.
53 fotografií

K moři za čtyři hodiny. Poláci otevřou autostrádu, povede od hranic ČR k Baltu

Krkonoše
Na charitativní cestu k Baltskému moři trénují kluci z Dětského domova ve Volyni od jara
Michal, Vašek, Karel a Michal. To jsou jména čtyř kluků z Dětského domova ve Volyni, kteří se vydají na cyklojízdu dlouhou 560 kilometrů. Pojedou z českého Krompachu k Baltskému moři, jejich cílem bude překonat sama sebe, ale také podpořit dobrou věc. Vybírají peníze pro organizace, které pečují o předčasně narozené děti, seniory a zdravotně postižené děti.
3 fotografie

Kluci z děcáku pojedou na kole k Baltu. Kilometry vymění v peníze pro charitu

Regiony
Na charitativní cestu k Baltskému moři trénují kluci z Dětského domova ve Volyni od jara.
Michal, Vašek, Karel a Michal. To jsou jména čtyř kluků z Dětského domova ve Volyni, kteří se vydají na cyklojízdu dlouhou 560 kilometrů. Pojedou z českého Krompachu k Baltskému moři, jejich cílem bude překonat sama sebe, ale také podpořit dobrou věc. Vybírají peníze pro organizace, které pečují o předčasně narozené děti, seniory a zdravotně postižené děti.
3 fotografie

Podpořte kluky z děcáku. Jedou na kole k Baltu a vybírají peníze na charitu

Strakonicko
Vlak, České dráhy, vagon, cestující. Ilustrační foto.
I když si miliony Čechů při zaslechnutí sousloví dovolená u moře stále vybavují Chorvatsko, díky horkým létům stále více z nich přemýšlí i o tom vyrazit na sever. Už loni cestovní kanceláře hlásily zvýšený zájem o letní dovolenou na pobřeží Baltského moře, a i letos má být Polsko štikou cestovního trhu. Na zájem lidí reagují dopravci, takže lze do nově objevovaných letovisek vyrazit i vlakem. 

Vlakem až k moři? Čechy láká Polsko, přímý spoj do Chorvatska skončil

Doprava
Městské koupaliště
Provozovatelé sokolovských koupališť se chystají na novou sezonu. Jak na přírodní vodní ploše Michal, tak na městském koupališti mají oficiálně zahájit provoz v sobotu 1. června. Bohužel, počasí nepřeje ani jim ani návštěvníkům, kteří se těší na vodní radovánky. Pokud vyjde předpověď meteorologů, mohly by se brány obou koupališť otevřít někdy v polovině června. Správci areálů v těchto dnech připravují vše na letní sezonu. Dobrou zprávou je, že ceny zůstávají stejné jako vloni a lidé se mohou těšit na řadu novinek.
10 fotografií

Sokolovská koupaliště přichází s řadou novinek. Zatím čekají na slunce

Sokolovsko
Okolí bájné Vladaře ukrývalo unikátní hrob. Zbytky kostí se ale nenašly
Byla to vlastně náhoda. Právě díky ní ale nyní zaměstnanci karlovarského muzea i další odborníci zkoumají desítky pravěkých předmětů. Amatérský hledač pokladů na podzim loňského roku vyrazil na louku vzdálenou tři kilometry od Vladaře v obci Močidlec na Karlovarsku. Zařízení zaregistrovalo větší kovový předmět. A jak se následně ukázalo, šlo o kus bronzu, zřejmě bronzové zrcadlo.
24 fotografií

Okolí bájné hory Vladař ukrývalo unikátní hrob. Zbytky kostí se ale nenašly

Objevy
Rujána je někdy zvaná zeleným nebo jantarovým klenotem neměckého Baltu. Ostrov láká i české turisty, třeba novým přímým autobusovým spojením až k moři do letovisek
Tajemná, ale i polozapomenutá Rujána. Největší ostrov Německa a Čechy vyhledávaná destinace z dob NDR turistům nabízí v současnosti mnohé. Od baltských letovisek, pláží a letního koupání, přes výlety přírodou za strmými křídovcovými útesy a slovanskou historií, až po fenomény masové turistiky. Česko teď má na Rujánu poprvé přímé autobusové spojení.
40 fotografií

Muchova slovanská Rujána. Křídové moře na Baltu je pro Čechy dostupnější

Do světa
Hostem videopodcastu Byznys kafe byl ředitel společnosti FlixBus pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko Pavel Prouza
Do autobusové dopravy v Česku vstoupil téměř před sedmi lety silný hráč jménem FlixBus. Jeho zelené autobusy dnes jezdí na mnoha trasách spojující tuzemská města, vozí cestující také do zahraničních metropolí či přímořských destinací. Jaké nové linky se letos chystají, jak obtížné je sehnat nové autobusy a řidiče a budou někdy jezdit po českých kolejích i zelené vlaky? To prozradil Pavel Prouza, ředitel společnosti FlixBus pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko, který byl hostem dalšího dílu našeho pořadu Byznys kafe.

FlixBus chystá nové linky do menších měst. Roste i obliba spojů až k Baltu

Byznys kafe
Bude tam bydlet Čech?
O volné místo na 39 metrů vysokém a památkově chráněném majáku na severomořském ostrově Wangerooge se obecní správě přihlásilo na inzerát ze začátku února kolem 1100 zájemců z celého Německa, ale například také z Polska a ČR.

Od sousedů: I Čech se uchází o působení na majáku

Z okolí
Válečná munice pod kontrolou i ministryně.
Tři muži z Čech, 57letý a dva 40letí, nastoupili v Kalsu v pátek krátce po šesté hodině rovnou po osmihodinové jízdě autem a přes nepříznivou zprávu o počasí s běžkami a lezeckou výbavou k výstupu na Grossglockner přes Ködnitzkees. Podle policie sněžilo, foukal nárazový vítr a bylo devět pod nulou. Ve 22.45 nakonec muži vyslali tísňové volání.
5 fotografií

Od sousedů: Tři Čechy zachraňovali z Grossglockneru

Českobudějovicko
Na dně Baltského moře leží desítky tisíc potopených lodí. Vraky jsou většinou velmi dobře zachovalé. Ilustrační snímek
Rozestlané postele, nádobí na stolech a v policích, hodiny, housle a kajuty, ve kterých se zastavil čas. V ledových vodách Baltského moře leží desítky i stovky let ztroskotaná a prakticky nedotčená plavidla, kterým se přezdívá lodě duchů. Švédští potápěči Jonas Dahm a Carl Douglas jejich výzkumu zasvětili 25 let svého života. Jejich poznatky přinesla CNN.
4 fotografie

Jak to vypadá uvnitř lodí duchů? Ze záběrů kajut potopených vraků až mrazí

Objevy
Letošní vánoční obleva je rekordní za posledních 50 let
Rudolf Kovařík z klimatologické stanice v Šindelové pozoruje počasí půl století. Tak razantní vánoční oblevu, jaká byla letos, však ještě nezažil. Celá oblast byla nasycená vodou a tak nebylo výjimkou, že sklepy měli vytopené nejen lidé bydlící v blízkosti řek, ale i v kopcích, na stráních a v horských oblastech.
8 fotografií

Letošní vánoční obleva je rekordní za posledních 50 let

Sokolovsko
Únik plynu z plynovodu Nord Stream v Baltském moři u pobřeží dánského ostrova Bornholm.
Loňské poškození německo-ruských plynovodů Nord Stream v Baltském moři koordinoval velitel ukrajinských speciálních sil. Napsaly to v sobotu s odvoláním na anonymní zdroje na Ukrajině i jinde v Evropě americký deník The Washington Post (WP) a německý magazín Der Spiegel. Podle nich jde o zatím nejpřímější signál spojující ukrajinské vojenské a bezpečnostní činitele s kontroverzním sabotážním činem, který západní představitelé označili za nebezpečný útok na evropskou energetickou infrastrukturu.

Poškození plynovodů Nord Stream koordinoval ukrajinský důstojník, píší média

Státy mimo EU
Na trase budoucí dálnice D11 mezi Trutnovem a Královcem probíhá ve Starém Rokytníku archeologický výzkum.
Ve středu 6. září v 10 hodin skončila lhůta pro podávání nabídek na stavbu dálnice D11 Trutnov - státní hranice s Polskem. Nejnižší cenu nabídla polská firma Budimex SA. „ŘSD obdrželo 6 nabídek uchazečů na realizaci akce D11 1109 Trutnov - státní hranice ČR/PR. Nejvýhodnější nabídku podala společnost BUDIMEX SA za nabídkovou cenu 11,3 miliardy Kč bez DPH (86,8 % předpokládané ceny). Na stavbu je vydáno nepravomocné stavební povolení,“ oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Původní předpokládaná cena rekordně vysoké dálniční zakázky v Česku byla 13 miliard korun.
35 fotografií

Tendr na rekordně vysokou dálniční zakázku skončil, nejnižší cenu dali Poláci

Krkonoše
Solární panel nastříkal Peter Matušík černou barvou a umístil ho na svůj karavan.
Peter Matušík koupil starý Volkswagen Transporter z roku 1997, který měl dojet už jen do kovošrotu. Pro komfortnější výlety, které plánoval, si ho ale musel komplet celý opravit. Vybudoval na něm zásobník na vodu a připojil solární panely. Teď je soběstačný a svůj karavan se sprchou si užívá. Letos ho úspěšně otestovali v Rumunsku a v Polsku u Baltu.
5 fotografií

Vytunil starý transporter, který měl skončit ve šrotu. Má soláry i svoji sprchu

Automagazín
Martin Macík vyráží s posádkou na Baja Poland
Tři kamiony v čele s Martinem Macíkem ze sedlčanské dílny vyrazí na Baja Poland, která se jede od 25 do 27. srpna 2023. Trať závodu na severu Polska nabízí náročný a rychlý terén a tým MM Technology vidí účast jako příležitost k dalšímu testování nastavení auta před vrcholem sezony. Františka Tomáška jako stálého navigátora posádky Čendy nahradí zkušený účastník Rally Dakar David Pabiška. Vedle továrního auta se v Polsku představí také klientské kamiony týmů Ruhrtal Racing a Valtr Racing Team.
7 fotografií

Macík míří na Baja Poland. Závod pojede s překvapivým navigátorem

Ostatní sporty
Lesní požár v Portugalsku
Hasičům na jihu Portugalsku o obce Odemira, kde se od víkendu šířil lesní požár směrem k turistické oblasti Algarve, se podařilo stabilizovat ochranný perimetr. Požár ale stále nemají pod kontrolou, oznámil dopoledne velitel místní civilní obrany podle zpravodajského serveru Observador. S lesními požáry dál bojují hasiči i na severu Portugalska či v centrální části země.

Portugalsko decimují požáry. Na jihu země musely opustit domovy stovky lidí

Státy EU
Bouře ve Švédsku, srpen 2023
V oblasti Baltského moře zuří bouře, které způsobují komplikace v námořní i letecké dopravě. Například v Polsku meteorologové varují, že na severu země může vichr v nárazech dosáhnout rychlosti až 120 kilometrů za hodinu. Ve Švédsku u města Hudiksvall se v důsledku lijáků sesunul násep a vykolejily dva vagony osobního vlaku. Policie původně uvedla, že se nikomu nic nestalo, pak ale informovala o třech zraněných, kteří skončili v nemocnici. Litva hlásí jednu oběť.

Nad Baltem zuří silné bouře. Zkomplikovaly dopravu i plány rekreantů

Svět
Ponorka 212A
Historickou domovskou oblastí německých ponorkových operací je Baltské moře, které je pozoruhodně mělké a stísněné. Pro západní Německo byl hlavní úkol během studené války velmi jednoduchý, šlo o předsunutou obranu, takže úkolem ponorky by bylo napadat jakékoli protivníkovy, především obojživelné síly směřující na západ. Moderní ponorkové loďstvo má země i dnes.

Už nejen v Baltu. Německé ponorkové smečky jsou moderní a efektivní

Věda a technika
Stav polské rychlostní silnice S3 k českým hranicím k 16. červnu 2023 ukazuje, že Poláci jsou ve finiši a budou mít brzy hotovo.
Termín pro podávání nabídek do tendru na stavbu dálnice D11 z Trutnova na hranici s Polskem se opakovaně prodlužuje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ho aktuálně posunulo až do 31. července. Ve hře je hodně. Jedná se o největší zakázku na výstavbu dálnice, kterou kdy ŘSD vypsalo. Předpokládaná cena za vybudování 21 kilometrů dlouhého dálničního úseku je 13 miliard korun bez DPH.
6 fotografií

Kdo postaví dálnici D11 u Trutnova za 13 miliard? ŘSD opět posouvá termín tendru

Krkonoše
Město Lübeck u pobřeží Baltského moře na jihovýchodě německé spolkové republiky Šlesvicko-Holštýnsko a příroda v jeho okolí
Šlesvicko-Holštýnsko je takové německé pokračování Dánska. Země rovná jak dlaň s občasnými menšími vrchy, obklopená z jedné strany Severním a z druhé Baltským mořem. V případě nejkrásnějšího a v minulých staletích nejvýznamnějšího šlesvického města Lübeck stačil kromě delty řeky Trávy jen několik desítek metrů vysoký pahorek, aby se stal místem pro umístění opevněného města. Nejdříve slovanského, ano, až sem sahalo slovanské osídlení v devátém a desátém století, a pak německého, byť občas patřícího pod Dánsko.
14 fotografií

Německo, země pštrosů. Nanduy potkáte v lesích Šlesvicka-Holštýnska

Státy EU
Ilustrační foto.
Šestnáctiletý řidič ujížděl v pátek z Hellmonsödtu před policií na čtyřkolce, ignoroval několik výzev k zastavení, v lese upadl a zranil se. Ukázalo se, že společně s nevlastním bratrem (21) čtyřkolku a vespu odcizili. Oba byli obviněni a mladší, aktuálně v pátrání, předán české policii.

Od sousedů: Češi bydlí a kradou v Rakousku

Z okolí
Tomáš Slavata s dětmi, pro které pořádá triatlonové závody
Prožil nelehké dětství a nejtěžší pro něj bylo vyrovnat se s bezmocí, že nemůže věci v rodině změnit. „Když vidíte, že někdo uhodí vaši mámu a vy nemáte dost sil s tím cokoliv udělat, protože jste ještě dítě, je to těžké,“ řekl Deníku vrcholový sportovec v triatlonu Tomáš Slavata. Únikem i mechanismem, jak pracovat s nadbytečnou energií, se pro něj stal sport, prostřednictvím kterého spojuje děti z rozličného prostředí.

Sportem spojuji děti z různých sociálních vrstev, říká triatlonista Slavata

Česko
A1 Piotrków Trybunalski – Kamieńsk
Polsko oficiálně dokončilo výstavbu páteřní dálnice A1 napříč celou zemí. Průtah Polskem byl zprovozněn již na konci loňského roku, tehdy však v lokalitě mezi městy Kamieńsk a Piotrków Trybunalski stále probíhaly dokončovací práce a řidiči museli počítat s omezeními. Řidiči se tak nyní dostanou od českých hranic až k Baltskému moři asi za pět hodin. 
11 fotografií

K Baltu z Karvinska za 5 hodin. Polsko oficiálně dokončilo páteřní dálnici

Karvinsko