ŠTÍTEK: Bavorsko

Král Ludvík II. Bavorský. Proslavil se jako mecenáš umění a stavitel krásných zámků. V osobním životě ale trpěl, trápily ho psychické problémy. Kvůli nim jej nakonec sesadili z trůnu.
Na jím postavená sídla v Bavorsku nyní míří tisíce návštěvníků. Jsou tak okouzlující, že i kvůli nim se mu přezdívá Pohádkový král. Skutečný příběh bavorského krále Ludvíka II. Wittelsbacha měl ale od pohádky daleko. Tento velký mecenáš umění a obdivovatel děl Richarda Wagnera byl při ztrátě samostatnosti svého království a následně přišel i o trůn, když jej prohlásili za nesvéprávného. Krátce poté zemřel za dodnes nevyjasněných okolností. 
24 fotografií

Záhadná smrt Pohádkového krále. Ludvíka II. Bavorského zřejmě zavraždili

Historie
Hladina Dunaje v Bavorsku nebezpečně stoupá.
V bavorském Pasově výrazně stoupla hladina Dunaje, která v úterý v poledne dosáhla takřka deseti metrů. Ve Švábsku policisté našli pohřešovanou ženu, která přes dva dny strávila v koruně padlého stromu, aby se před povodněmi zachránila, v Offingenu nadále pátrají po hasiči. Záplavy si dosud vyžádaly pět mrtvých. Spolkový ministr hospodářství Robert Habeck přislíbil obyvatelům postižených regionů na jihu Německa pomoc s obnovou. Bavorsko oznámilo, že prozatím uvolní na pomoc lidem a firmám 100 milionů eur (2,5 miliardy Kč).
5 fotografií

Povodně v Německu mají pět obětí. V Pasově rychle stoupá hladina Dunaje

Státy EU
Německo trápí povodně
Dobrovolný hasič přišel v noci na dnešek o život při zásahu na pomoc lidem ze zatopených míst v Bavorsku. Záplavy na jihu Německa i dnes působí komplikace v železniční, silniční i říční dopravě. Na některých místech během jednoho dne spadlo takové množství srážek, kolik běžně naprší během celého měsíce, informuje agentura DPA.

Německo trápí povodně. Při záchraně lidí v Bavorsku přišel o život hasič

Státy EU
Ves Pístov s kostelem sv. Bartoloměje.
V rámci programu ROK NA HRANICI Česko-německého fondu budoucnosti se v pěti kostelech v západním příhraničí odehraje tato akce v pátek 7. června v česko-německé režii. A protože hudba spojuje beze slov, bude tento program jazykově „plně bezbariérový“. Na pomyslném podiu se setká vždy jeden český a jeden německý interpret.

Noc kostelů na Tachovsku se letos odehraje česko-německy

Čtenář reportér
Krajské hospodářské komory Karlovarského kraje k podepsání dohody o spolupráci s hospodářskými komorami v Bavorsku a Sasku.
Hospodářské komory na obou stranách hranice si budou ještě víc pomáhat. Na setkání v německém Bad Elsteru se na tom shodli jejich zástupci, kteří také podepsali dohodu o spolupráci. Ta má vést k užšímu propojení členských firem nejen navzájem, ale i s univerzitami v Česku, Bavorsku a Sasku. Komory tak chtějí společně a systematicky čelit novým výzvám, mezi které patří digitalizace, automatizace, transformace energetiky a další aktuální otázky.

Přeshraniční spolupráce: hospodářské komory se zaměří na školství

Chebsko
Jeden z vybraných bankomatů.
Gang, který vyhazoval do vzduchu bankomaty v Německu a v Rakousku a nakradl téměř 3,5 milionu eur, skončil před soudem. Bohužel jde jen „malé ryby“, šéfové zůstávají neznámí. Minulý rok psal Deník o případu, kdy lupiče z Horního Rakouska až do Přední Výtoně na Lipensko pronásledovala policie. Honička tehdy skončila nárazem služebního vozu do auta prchajících podezřelých. Zadržen byl tehdy Nizozemec s tureckými kořeny, dalším dvěma se podařilo utéct.  
8 fotografií

Za hranicemi soudí gang lupičů, který do vzduchu vyhazoval bankomaty

Krimi
Jeden z vybraných bankomatů.
Delší dobu zaznamenával i náš web vylupování bankovních automatů v Německu, někdy i velmi blízko českých hranic. Od čtvrtka soudí v Bambergu 16 obžalovaných z těchto zločinů, při nichž ukradli 3,3 milionu eur a výbuchy napáchali věcné škody za více než 5,5 milionu. 

Od sousedů: Soudí lupiče bankovních automatů

Českobudějovicko
Buková studánka je unikátem na Chebsku, polovina je v Německu a polovina v Česku
Přímo na hraniční čáře je postavena kaplička chránící vodní pramen, statní hranice tedy rozdělují stavbu na dvě části, kdy jedna leží na české straně a druhá na německé straně státních hranic. Buková studánka nedaleko Zelené hory se tak řadí mezi unikátní objekty, jimiž prochází linie státních hranic. Na česko-bavorské hranici jsou pouze dva takové objekty. Nádražní budova Železné Rudy a Buková studánka na Chebsku.
39 fotografií

Buková studánka je unikátem na Chebsku, polovina je v Německu a polovina v Česku

Chebsko
Která z nich bude královnou piva?
V Botanické zahradě v Linci zaznamenali za tři měsíce roku 29 529 návštěvníků. Nyní je do 5. května "zadáno" probouzení přírody na volných plochách. Od 10. do 12. května bude v semináriu výstava bonzají s prodejem a poradenstvím vždy od 9 do 18 hodin.

Od sousedů: Plno v Botanické zahradě

Z okolí