ŠTÍTEK: Bratislava

Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislavě připravuje výstavu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE: BIŽUTERIE A ŠPERK
Slovenské národné múzeum – Historické múzeum v Bratislavě připravuje výstavu TRENDY.DESIGN.PRODUKCE: BIŽUTERIE A ŠPERK, která propojí dvě unikátní kolekce bižuterie a šperků. Návštěvníci se mohou těšit na současnou bižuterii od dvanácti jabloneckých firem a autorské šperky z Mezinárodního sympozia autorského šperku. Výstava bude k vidění na Bratislavském hradě od 16. června do 28. října 2024.

Ve čtvrtek se představí jablonecké trienále na Bratislavském hradě

Jablonecko
Záběr na zastávku Přístaviště po ohňostrojích na Brněnské přehradě.
/VIDEO/ Jako ruch na mraveništi vypadá po každém z ohňostrojů na Brněnské přehradě zastávka Přístaviště. Právě odtud odvážejí desítky šalin brněnské MHD tisíce návštěvníků, kteří každoročně sledují ohňostroje festivalu Ignis Brunensis v Brně. Prohlédněte si, jak zde vypadal ruch po sobotním představení a jak se s přívalem lidí vypořádaly šaliny.

Hemžící se lidské mraveniště po ohňostroji v Brně požírají šaliny, podívejte se

Brněnsko
Slovenský premiér Robert Fico.
Slovenského premiéra Roberta Fica ve čtvrtek převezli z nemocnice v Banské Bystrici do jeho bytu v Bratislavě, kde se politik bude dál zotavovat ze střelných zranění po útoku atentátníka z poloviny tohoto měsíce. Informovala o tom slovenská média; televize TA3 uvedla, že informaci jí potvrdila ředitelka banskobystrické nemocnice Miriam Lapuníková.

Roberta Fica převezli z Banské Bystrice do Bratislavy. Zotavovat se bude doma

Státy EU
Ladislav Lubina na mistrovství světa v roce 1992 v Praze.
První šampionát po sametové revoluci, ale zároveň poslední československý. Mistrovství světa 1992 v Praze a Bratislavě přineslo spoustu novinek. Například se poprvé v historii konalo čtvrtfinále play off, na druhou stranu už ale nebyl započítáván evropský šampionát. Federální mužstvo vybojovalo před zraky Václava Havla a jeho manželky Olgy bronz. Hráči a fanoušci mohli doma sledovat nově rozmáhající se sponzorství, kde se ukázaly i škodovácké vozy Forman. To a mnohem více se dozvíte v osmém dílu tematického seriálu Deníku, který mapuje hokejové šampionáty na českém území. 
3 fotografie

Federální bronz. Prezident Havel mezi diváky a naposledy „ako bratia“

Hokej
Řidiči brněnského dopravního podniku v brněnských ulicích testovali zapůjčený vodíkový autobus Solaris Urbino 12 Hydrogen.
/VIDEO/ Jízdu s vodíkovým autobusem Solaris si mohli v minulých dnech vyzkoušet řidiči brněnského dopravního podniku v ulicích Brna. Na krátké testování jej zapůjčil na jih Moravy dopravní podnik ze slovenské Bratislavy. „Řidiči si autobus chválili, jízdní vlastnosti se dají přirovnat k trolejbusu nebo elektrobusu, tedy rychlejší start, konstantní výkon a tišší provoz," přiblížila mluvčí brněnského dopravního podniku Hana Tomaštíková.
9 fotografií

Test autobusu na vodík v Brně: řidiči si jej chválili, proti jsou vysoké náklady

Brněnsko
Jakub Nyari z TJ Kajak Děčín.
Tryskem uhání letošní sezona kanoistických závodů. Zatímco nejmladší závodníci TJ Kajak Děčín z kategorií benjamínků vycestovali na východočeskou přehradu Pastviny nedaleko Žamberka, ostatní starší sportovci od žáků až po dospělé zamířili na další pohárové klání znovu do Račic, kde se tentokrát představili také slovenští závodníci při společném Česko-Slovenském závodě.

Richard Válek dvakrát zlatý, v Račicích byla tvrdá konkurence ze Slovenska

Ostatní sporty
Lauře rozštěp rtu ve dvou týdnech života operovali. V deseti měsících jí bude čekat operace patra.
Simona Orolínová v těhotenství podstoupila dvanáct ultrazvukových vyšetření. Při každém z nich byla ale její dcera Laura otočená tak, že lékaři nerozpoznali rozštěp rtu i patra. Tuto vadu zjistili rodiče až po narození dcery. Do několika týdnů prodělala Laura první operaci, při které jí mimo jiné museli chirurgové vytvořit nosní dírku, kterou po narození vůbec neměla.

Laura se narodila s rozštěpem rtu i patra. Brněnští lékaři zkoumají vliv covidu

Brněnsko
Převoz obviněného J. C. na slovenský Specializovaný trestní soud v Pezinku.
Soud na Slovensku v sobotu poslal do vazby muže obviněného ze středečního atentátu na premiéra Roberta Fica. O rozhodnutí soudce Specializovaného trestního soudu (STS) ČTK informovala mluvčí tohoto soudu Katarína Kudjáková. Obviněnému, jímž je podle slovenských médií 71letý spisovatel a aktivista Juraj Cintula, za pokus o vraždu hrozí 25 vězení nebo doživotí.
8 fotografií

Muže obviněného z atentátu na Fica soud poslal do vazby. U výslechu přiznal vinu

Státy EU
Policist v Handlové po atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica.
Juraje Cintulu, který je podezřelý ze středečního útoku na premiéra Roberta Fica, dnes vyšetřovatelé obvinili z pokusu o úkladnou vraždu, informuje server televize Markíza. Jedenasedmdesátiletému muži, který prý řekl, že je hrdý na to, co udělal, hrozí až doživotní vězení. Slovenská média také informují o tom, že policejní inspekce zahájila trestní stíhání kvůli maření práce veřejných činitelů. Čeho přesně se týká, zatím není jasné. Prověřuje se i zásah premiérovy ochranky, který někteří odborníci kritizují. Pokus o atentát na Roberta Fica byl politicky motivovaný, uvedl slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok. Útočníkovi vadila politika vlády.
8 fotografií

Útok na premiéra Fica: Policie obvinila zadrženého muže z pokusu o vraždu

Státy EU
Cizinci v Ostravě během MS hokeje, 11. května 2024.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Do Ostravy se od pátku sjíždí tisíce příznivců hokeje z různých koutů světa. Vzhledem k rozlosování skupin v Ostrava aréně bylo o víkendu ve městě nejvíce vidět fanoušky ze Slovenska, Lotyšska, Polska, Německa a Švédska. Deník se proto vypravil zjistit, jak si užívají návštěvu moravskoslezské metropole, s čím jsou spokojení a co jim naopak pobyt znepříjemňuje.
26 fotografií

Cizinci na MS v Ostravě: Nadšení z veřejné dopravy, ale málo hokejové atmosféry

Mistrovství světa v hokeji
Otakar Janecký je nejen pardubickou legendou, ale také finského klubu Jokerit Helsinki.
Zažil to, o čem se sní každému hokejistovi. Zahrát si na mistrovství světa ve své zemi. Otakar Janecký startoval na domácím šampionátu v roce 1992. V době, kdy v Československu pokračovala euforie ze společenských změn, což se projevilo i na uvolněné atmosféře v Praze i Bratislavě. Kýžené zlato ale poslední federální tým nevybojoval. Pardubická legenda si pověsila na krk bronzovou medaili. O to víc by přál současným reprezentantům ten nejcennější kov. A před podobnou diváckou kulisou.
12 fotografií

Teoretika jako kouče národního týmu nepovažuji za šťastnou volbu, říká Janecký

Mistrovství světa v hokeji
Glynis Barberová a Michael Brandon, hlavní hrdinové televizního seriálu Dempsey a Makepeacová, si při návštěvě České republiky v roce 1994 prohlédli výrobu cibuláku v Českém porcelánu v Dubí
Představitelé slavné detektivní dvojice Dempsey a Makepeacová, Michael Brandon a Glynis Barberová, navštívili Českou republiku před třiceti lety. Byli velmi mile překvapeni, jak si tu hlavní hrdiny televizního seriálu Dempsey a Makepeacová, které tak skvěle ztvárnili, lidé oblíbili. Těžko uvěřit, že od natáčení nezapomenutelného seriálu už uplynulo čtyřicet let. Přečtěte si, co dnes dělá půvabná seržantka Makepeacová a její parťák poručík Dempsey.
9 fotografií

Jak dnes vypadají Dempsey a Makepeacová? V Česku si kdysi prohlédli cibulák

Společnost
Od května mohou lidé v přístavišti na Baťově za stovku ugrilovat pod širým nebem
Praha, Brno, Bratislava a nyní i Otrokovice mají kvalitní veřejný elektrický kontaktní gril. Novinka v otrokovickém přístavišti tak dává další možnost pro trávení volného času rodinám a dalším zájemcům. Přípravu šťavnatého steaku nebo grilované zeleniny pod širým nebem si tady lidé užijí od května, kdy bude vše připraveno k provozu.

Od května mohou lidé v přístavišti na Baťově grilovat pod širým nebem

Zlínsko
Posila ze zámoří Jakub Vrána už se připravuje s národním týmem v Bratislavě.
Národní tým pod vedením trenéra Radima Rulíka zahájil v Bratislavě čtvrtý týden přípravy na domácí světový šampionát. Z širokého kádru, ve kterém momentálně figuruje hned 31 hráčů, nechyběla na ledě ani první posila ze zámoří útočník Jakub Vrána. Trenérský štáb zároveň ještě čeká na připojení mladých obránců Davida Špačka s Jiřím Ticháčkem. Vrcholem tohoto srazu budou dva přípravné duely s domácím výběrem Slovenska.

Vrána už trénuje s nároďákem. Nikdo ale nemá slíbenou nominaci, upozorňuje Rulík

Hokej
Budova Masaryčky
Čistý zisk skupiny Penta za rok 2023 dosáhl výše 12,1 miliardy korun Jde o druhý nejlepší výsledek v historii skupiny (po rekordním roce 2021). Pro svůj další růst Penta plánuje otevřít historicky první fond pro kvalifikované investory. V současnosti již probíhají přípravné kroky, podrobnosti o struktuře fondu budou oznámeny v druhé polovině tohoto roku.

Penta byla loni opět v zisku a po 30 letech od založení se otevře investorům

Podnikání