ŠTÍTEK: Česko

Adam Březík s Ondřejem Krajčou (uprostřed) vyhráli Agrotec Petronas rally Hustopeče 2024.
Napínavý souboj až do konce. Devatenáctý ročník Agrotec Petronas rally v Hustopečích ovládli Adam Březík s Ondřejem Krajčou. Vítězná dvojice za sebou nechala o 2.7 sekundy Jana Kopeckého s Janem Hlouškem, kteří vedli po páteční etapě. „Štěstí mělo v mnoha našich startech zrovna dovolenou, přesto tomu tým věřil. A my taky. Tento víkend jsme tu skládačku složili nejlíp a v rovném souboji jsme to urvali,“ napsal po vítězství Březík na svůj instagramový profil. 

Premiérové vítězství. Březík předjel Kopeckého a ovládl rally Hustopče

Ostatní sporty
Mezi ekologické alternativy zateplení patří například recyklované džínoviny, ovčí vlna, korek či znovuobjevená sláma
Víte, že mezi největší zdroje škodlivých emisí patří budovy? Jejich provoz způsobuje přes třetinu všech emisí a také je na ně potřeba vynaložit 40 procent celkové spotřeby energií. To by se mělo změnit. Od roku 2030 se bude smět stavět pouze domy s nulovými emisemi a velmi nízkou spotřebou energie bez spalování fosilních paliv. Důvodem je nová směrnice Evropské unie o energetické náročnosti budov, která vstoupila v platnost koncem května. Členské státy EU včetně Česka musí přijmout související legislativu do dvou let.

Akce za stovky miliard. Staré i nové bytovky v Česku musejí být brzy bez emisí

Ekonomika
Pivovar Plzeňský Prazdroj vyvinul nový chladič.
Projekt Chytrej výčep od Plzeňského Prazdroje, který má hospodám přinést podstatné snížení spotřeby energií, má první výrazné výsledky. Pivovar vyvinul ve spolupráci se společností Sinop CB zcela nový a úsporný systém chlazení piva, u kterého očekává zhruba třetinovou úsporu spotřebované elektřiny. Nový chladič nyní experti instalují v prvních deseti hospodách v Česku.
5 fotografií

Chytrej výčep. Nový chladič hospodám ušetří energii

Plzeňsko
Adria Sonic Supreme I 710 SL.
Do prázdnin zbývají necelé tři týdny. Kdo nechce trávit dovolenou odpočinkem na jednom místě, má nejvyšší čas pořídit si obytný automobil. Podle statistik TipCars.com se nabídka ojetých obytných vozů v červnu začíná tenčit a oproti květnu se počet inzerátů snížil o 22 %. To se týká zejména „obytňáků“ do 3,5 tuny. Tedy těch, které lze řídit s řidičským průkazem na osobní auto.
15 fotografií

Chcete koupit ojetý obytný vůz? Zde jsou tři důležité rady a užitečné informace

Autobazar
Volejbalisté Lokomotivy České Budějovice na moři
Volejbalisté Lokomotivy České Budějovice se nejen úspěšně účastní krajských soutěží, ale v zimě vyrážejí na lyže a v létě se věnují jachtingu. Letos se zúčastnili regaty Pumps Adriatic Challenge 2024 v Chorvatsku, kde po dvou dnech závodění obsadili průběžné 9. místo. Jak se jim dařilo dál a zda se chystají na další ročník, zjistíte v našem článku.
10 fotografií

Lokomotiva z jihu Čech jela na mořských vlnách. A za týden Rožboud!

Ostatní sporty
Z pietní vzpomínky k 82. výročí vyhlazení Lidic.
/VIDEO, FOTO/ V Lidicích se v sobotu uskutečnila pietní vzpomínka u příležitosti 82. výročí vyhlazení obce nacisty. Za účasti představitelů státu, spolků, dalších vážených hostů a veřejnosti byl program zahájen tradičně mší na základech kostela svatého Martina, kterou celebroval kardinál Dominik Duka. Poté se hosté odebrali ke hrobu zavražděných lidických mužů, kde položili květinové dary.
183 fotografií

V Lidicích se konala pietní vzpomínka u příležitosti 82. výročí vyhlazení obce

Kladensko
Ultrazvukový odpuzovač klíšťat se dává na obojek. Je to jedna z možností, jak psa ochránit.
/VIDEO/ O tom, že náš čtyřnohý parťák je magnet na klíšťata, není pochyb. Letos už v lednu lidé na psech na jihu Čech nacházeli klíšťata. Bohužel, už se vyskytla řada případů, kdy se pes od klíštěte nakazil zákeřnou nemocí odborně nazývanou anaplazmóza. Chovatelka Lenka Jedličková z Táborska se strachovala o život jejího pětiměsíčního štěněte německého ovčáka. Naštěstí se pak ukázalo, že se prcek někde bouchnul a v hematomu se udělal zánět. Anaplazmóza, jedna z nemocí přenášených klíštětem, je však pro psa velmi nebezpečná.
6 fotografií

Stačí jedno přisáté klíště a psovi nakaženému anaplazmózou jde o život

Táborsko
Letní dětský tábor. Ilustrační snímek
Bezmála už jen dva týdny zbývají do konce školního roku a do chvíle, kdy se tisíce dětí rozjedou na letní dětské tábory. Pokud teprve teď rodiče nebo jejich potomci začali mít zájem o účast na letním táboře, není ještě všechno ztraceno. Kapacity nejsou všude ještě vyčerpané, volno hlásí hlavně pobyty v zahraničí u moře nebo s výukou angličtiny. Odborníci se shodují, že v letošním roce si rodiče za dětskou rekreaci opět připlatí. Deník v přehledu poradí, jak letní tábor vybrat, co by nemělo chybět ve sbaleném zavazadle či jak snížit vysoké náklady a ušetřit.

Letní tábory 2024: Kde je volno, proč přidat pojistku a kde sehnat příspěvek

Česko
Představení medailí a slavnostního zahájení olympijských her dětí a mládeže 2024.
Olympiáda dětí a mládeže České republiky jsou republikové sportovní hry krajských reprezentací v kategoriích mladších a starších žáků a žákyň. Mladým sportovcům navozuje atmosféru opravdových olympijských her. Letní olympijskou štafetu po Olomouckém kraji přebírají v roce 2024 jižní Čechy. Centrem Her XI. letní olympiády dětí a mládeže 2024 se od 23. do 28. června stanou České Budějovice, Tábor a Hluboká nad Vltavou.
26 fotografií

Také Tábor se stane dějištěm Olympiády dětí a mládeže

Táborsko
Slimáci ničí úrodu. Ilustrační snímek
V těchto dnech zahrádkáři urputně bojují s tím, aby do země zasazené sazenice a čerstvé saláty odolaly invazi slimáků. Někdo se snaží najít vajíčka a zničit je hned v zárodku, další klade lapače, pasti, jindy pořizují výdobytky moderní techniky a instalují měděné ohradníky. Další skrytě připravují sůl. Objevují se dokonce otravy psů, kteří pozřeli jed na plže. Slimáci na zahradě jsou z pohledu českých pěstitelů prostě katastrofa. V jiných zemích ale naopak vyzývají k jejich ochraně.
6 fotografií

Slimáky berou zahrádkáři v Evropě na milost. V Česku ničí zahrady a tráví se psi

Zvířecí deník a chovatelství
Dynamo si připsalo  výrazný úspěch v mládeži
Dvanáctý ročník Poháru mládeže FAČR Planeo Cupu přinesl napínavé finálové turnaje, ve kterých se radovalo z vítězství pět různých klubů. AC Sparta Praha dominovala s dvěma triumfy a celkovým vítězstvím, zatímco Dynamo České Budějovice obsadilo skvělé druhé místo. Celkem se do soutěže zapojilo 899 týmů z 265 klubů, což svědčí o rostoucí popularitě mládežnického fotbalu v Česku.
6 fotografií

Dynamo celkově druhé za Spartou v Poháru mládeže FAČR

Fotbal
Přemysl Rabas
Letošní rok je se odehrává ve znamení voleb. Ty do Evropského parlamentu jsou za námi, blíží se ale krajské volby a také zářijové senátní volby, kdy bude volena třetina senátorů. Mezi nimi v současnosti zasedá také senátor za Chomutov Přemysl Rabas. Otázkou ovšem je, jestli se chce pustit do obhajoby svého mandátu. Na to odpoví svým podporovatelům a podporovatelkám při nedělním výšlapu spojeným s piknikem.

Chce obhájit mandát senátora? Přemysl Rabas to prozradí na hoře Úhošť

Chomutovsko
Zdroj alkalické kyselky navrtali geologové v jižní části Loun, na návrší U Spravedlnosti, v roce 1963. Na povrch je pramen Luna v současné době vyveden na několika místech.
/FOTO, VIDEO/ V Lounech činí kroky, aby se nejhlubší minerální pramen v Česku s názvem Luna mohl oficiálně využívat pro léčebné účely. Odborné studie sice nedoporučují použití vody k dlouhodobému a soustavnému pití, zdraví prospěšné alkalizační účinky koupelí na lidský organismus jsou ale nesporné. V současné době není oficiální využití vody ve zdravotnictví možné. Občas si někdo nabere vodu na jednom ze tří míst, kde ve městě vyvěrá, jiné využití v podstatě ale nemá.
5 fotografií

Co s Lunou? Louny činí kroky k většímu využití nejhlubšího minerálního pramene

Žatecko a Lounsko
Denisa Dvořáková
Doba se mění a s ní i svět modelingu. Už dávno neplatí, že po třicítce jsou modelky zralé na důchod. Topmodelka, vítězka světové soutěže Elite Model Look 2006 a účastnice Survivoru Denisa Dvořáková se do něj tedy nechystá. Práce má víc než dost. Není to tak dávno, co natočila videoklip s Bárou Polákovou, a nyní prozradila, že právě s ní si ji lidé často pletou. 

Modelka Denisa Dvořáková: Lidé si mě pletou se zpěvačkou Bárou Polákovou

Společnost
Zachráněný srneček ve Vojkovicích na Mělnicku.
/FOTO, VIDEO/ Senoseč je v plném proudu. S ním ale nastala také doba ohrožení srnčích mláďat, která jsou schovaná na polích. Výcviková skupina retrívrů pod vedením mělnického myslivce Martina Ventluky zvěři pomáhá. Před plánovaným sekáním je oslovují majitelé polí po celém Česku, aby jim pomohli plochy prověřit. A zachránit tak srnečky před jistou smrtí.
3 fotografie

Srnčata v ohrožení: V době senoseče je v polích zachraňují retrívři z Mělníka

Mělnicko
Kubík, Hašek a Perina na návštěvě v českobudějovickém Gymnáziu Česká
Studenti prestižního Gymnázia Česká v Českých Budějovicích zažili nevšední zpestření výuky díky návštěvě tří významných sportovců. Luboš Kubík mladší, Martin Hašek a Lukáš Perina se podělili o své bohaté zkušenosti z fotbalové kariéry a studia v zahraničí. Tato inspirativní setkání přinesla studentům nejen zajímavé příběhy, ale i cenné rady do budoucna.
4 fotografie

Kubík, Hašek a Perina v Gymnáziu Česká. Vyprávěli o studiu v USA

Fotbal
Kubík, Hašek a Perina na návštěvě v českobudějovickém Gymnáziu Česká
Studenti prestižního Gymnázia Česká v Českých Budějovicích zažili nevšední zpestření výuky díky návštěvě tří významných sportovců. Luboš Kubík mladší, Martin Hašek a Lukáš Perina se podělili o své bohaté zkušenosti z fotbalové kariéry a studia v zahraničí. Tato inspirativní setkání přinesla studentům nejen zajímavé příběhy, ale i cenné rady do budoucna.
4 fotografie

Zajímavé zakončení školního roku. Středoškoláci si vyprávěli o fotbale v USA

Fotbal
Letní počasí si u nás zatím dává načas, ale podle odborníků si o prázdninách užijeme tepla dost a dost
Meteorologické léto trvá už dva týdny a to astronomické se kvapem blíží. Přesto je počasí v Česku spíše jarní: noci jsou chladnější, dny oblačné nebo polojasné a denní teploty lehce přes dvacet stupňů. Na koupání to zatím moc není, ale je vcelku jisté, že se brzy dočkáme tropických dní a tepla i koupání si užijeme do sytosti. Jaké bude počasí o letošních prázdninách? Prozradí vám to meteoroložka Dagmar Honsová.

Jaké bude počasí o prázdninách? Dagmar Honsová ví, kdy čekat tropy

Věda a technika
Nechranice by s Libouší mohly vytvořit obří vodní dílo
Vodní dílo Nechranice může být do budoucna propojené se zbytkovou jámou Libouš, čímž by vzniklo obří vodní dílo. A to jedno z největších v České republice. Návrh efektivního využívání lomu Nástup Tušimice po ukončení těžby byl schválený na vládní úrovni. Záměr má ještě prověřit studie proveditelnosti.

Vznikne obří vodní dílo? Nechranickou přehradu a lom by mohl spojit kanál

Regiony
Jako první si novou turistickou aplikaci vyzkoušely děti z vacovské školy při výletu na rozhlednu na Javorníce.
Je libo výlet do nepoznaných míst Šumavy, jihu Čech nebo jiných částí republiky, kde to na první pohled nevypadá jak na Karlově mostě? Méně známé turistické trasy od pátku 14. června dokáže najít nová aplikace do mobilního telefonu EPU. A tomu se ještě turista dozví zajímavosti o okolní přírodě a při svačině si může odpovídat na kvízové otázky.
39 fotografií

S mobilem Šumavou. Turista se na neznámé trase neztratí a objeví nepoznané

Prachaticko
20. jubilejní ročník cyklo-běhu za Českou republiku bez drog 2024
Cyklo-běh je svým rozsahem a intenzitou největší pravidelnou protidrogovou kampaní spojenou se sportem. Tato aktivita již 20 let upozorňuje na DROGOVOU NEGRAMOTNOST u dětí a mládeže a zásadně volá po zvýšení protidrogové osvěty v naší zemi. Výrobci, drogoví propagandisté a distributoři drog jsou stále rafinovanější a zneužívají dětskou naivitu a neznalost toho, co drogy jsou a co způsobují a především zneužívají lhostejnost rodičů a institucí. Akci organizuje občanské hnutí ŘEKNI NE DROGÁM - ŘEKNI ANO ŽIVOTU.
17 fotografií

FOTO: 20. jubilejní ročník cyklo-běhu za Českou republiku bez drog 2024

Čtenář reportér
Zachraňte život hudbou, vyzývá chebský DJ
V sobotu 15. června se v Chebu uskuteční charitativní akce s názvem „Váš bůh je DJ vol. II“ s podtitulem „I Ty můžeš zachránit lidský život“. Tento kulturní happening, připravený chebským DJ Tomášem Kouckým s finanční podporou města, je zaměřen na podporu Nadace pro transplantace kostní dřeně a pomoc rodinám s onkologicky nemocnými dětmi.

Zachraňte život hudbou, vyzývá chebský DJ

Chebsko
Několik tisícovek nadšených fandů se v pátek přišlo podívat, jak Martin Nečas přivezl do Žďáru trofej pro letošní hokejové mistry světa.
VIDEO, FOTOGALERIE/Pořádný svátek zažil v pátek 14. června Žďár nad Sázavou. Do města, odkud vyrazil do světa velkého hokeje, totiž přivezl hokejový útočník americké Caroliny Hurricanes Martin Nečas trofej mistrů světa, kterou pro Česko před třemi týdny se svými spoluhráči vybojovali na šampionátu v Praze. A na podiu se sešel s trojicí Vampola, Koukal a Rolinek, tedy rovněž žďárskými odchovanci, kteří získali titul mistrů světa v roce 2010. Více již čtenáři naleznou v bohaté galerii videí i fotografií Deníku.
48 fotografií

PODÍVEJTE SE: Martin Nečas přivezl do Žďáru trofej pro hokejové mistry světa

Hokej