ŠTÍTEK: Čína

Arboretum Nový dvůr
Rostliny rašelinišť a vřesovišť i písečných dun pobřeží Baltu, himálajské rostliny, sbírky dřevin z Číny, Dálného východu a Japonska i severní Ameriky. Sekvoje a největší expozici rododendronů v Česku, tropický skleník a divukrásné motýly, vodní květiny a skalničky. To vše a mnohem víc můžete potkat v Arboretu Nový Dvůr na Opavsku, které zdobí okolí místního zámečku více než sto let a patří k nejvyhledávanějším v Česku.
24 fotografií

Na chvíli v Číně, Japonsku nebo v Himalájích. Přeneste se z Opavska do ráje

Doma
Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu
Účastníci prvního summitu o míru na Ukrajině v závěrečném prohlášení vyzvali k návratu dětí deportovaných Ruskem a k zapojení „všech stran“ do případného mírového procesu. Základem spravedlivého míru musí být respekt k územní celistvosti zemí, uvádí dále text. Delegace z několika zemí včetně Brazílie, Mexika, Saúdské Arábie nebo Indie se k závěrečné deklaraci jednání ve Švýcarsku nepřihlásily. 
14 fotografií

Mírový summit vyzval k návratu ukrajinských dětí. Některé země se nepřipojily

Svět
V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem. Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
6 fotografií

Autostopem přes 18 států. Dobrodruh z Plzně objel se svou fenkou svět

Regiony
Člen bronzového týmu na MS Martin Vlach
Čeští moderní pětibojaři Martin Vlach, Marek Grycz a Matěj Lukeš skončili na mistrovství světa třetí v hodnocení družstev. O nejlepší individuální výsledek se v čínském Čeng-čou postaral osmým místem Vlach. Grycze rozhodčí nepustili do parkuru a finále dokončil na 17. místě v zájmu úspěchu družstva, do týmové soutěže se započítával také Lukešův semifinálový výsledek.

Medaile pro pětibojaře. Češi vybojovali na MS týmový bronz, Vlach byl osmý

Ostatní sporty
V doprovodu své border kolie Corey podnikl Slávek Král už dvakrát cestu kolem světa (Foto: Slávek Král)
Po světě cestuje už devět let a většina jeho výprav začínala v Plzni. Podnikl dvě cesty kolem světa a na každém kontinentu strávil minimálně půl roku. Nepotřebuje moc peněz, protože cestuje stopem, kempuje a často dobrovolničí. Je také zapsán v české knize rekordů za největší vzdálenost ujetou autostopem (146 049 km). Na svou zatím poslední cestu se Slávek Král vydal v doprovodu své border kolie Corey.
6 fotografií

Stopem se psem. Cestovatel s ním projel celý svět

Plzeňsko
Panda velká se stala symbolem ohrožené přírody.
Je nádherný a se svou výraznou černobílou srstí vypadá jako dobrotivý veliký plyšák. Nenechte se ale mýlit. I když je tenhle vegetarián na bambusové dietě, patří mezi medvědovité šelmy a není na hraní. Panda velká se stala symbolem ohrožené přírody. Nejbližším místem, kde si můžete tato vzácná zvířata prohlédnout, jsou zoologické zahrady ve Vídni a v Berlíně.
10 fotografií

Roztomilou pandu můžete vidět na vlastní oči, jsou v zoo blízko dvou hranic

Do světa
Národní tým juniorek čeká v Jindřichově Hradci na závěr týdenního soustředění dvojutkání se Švýcarskem.
Házenkářské juniorské reprezentantky se v Jindřichově Hradci připravují na mistrovství světa, které se od 19. června koná v Severní Makedonii. Součástí závěrečného týdenního kempu jsou i dvě přípravná utkání se Švýcarskem. To první je na programu v pátek za zavřenými dveřmi, odveta se pak koná v sobotu 8. června od 11 hodin ve sportovní hale a diváci se mohou těšit i na odchovankyně domácího klubu v dresu Česka.

České juniorky v generálce na MS hostí u Vajgaru Švýcarsko

Ostatní sporty
Z čínské provincie Shaanxi se nedávno vrátila výprava speleologů, kteří zkoumali jeskyni Heiwodong a další podzemní systémy
Parádní práce. Osmá expedice a dalších zhruba pět kilometrů nově objevených a zmapovaných chodeb. Z čínské provincie Shaanxi se nedávno vrátila osmičlenná výprava speleologů, kteří zkoumali jeskyni Heiwodong i další podzemní systémy v okolí. V minulosti už takto na Dálném východě objevili tři desítky neznámých prostor. Ve výpravě byli také jeskyňáři z Rudice na Blanensku a z Brněnska.
92 fotografií

Jeskyňáři našli v Číně nové chodby. Expedice se účastnili i odborníci z Česka

Regiony
Z čínské provincie Shaanxi se nedávno vrátila výprava speleologů, kteří zkoumali jeskyni Heiwodong a další podzemní systémy.
/FOTO, VIDEO/ Parádní práce. Osmá expedice a dalších zhruba pět kilometrů nově objevených a zmapovaných chodeb. Z čínské provincie Shaanxi se nedávno vrátila osmičlenná výprava speleologů, kteří zkoumali jeskyni Heiwodong plus další podzemní systémy v okolí. V minulosti už takto na dálném východě objevili tři desítky kilometrů neznámých prostor. Ve výpravě byli také jeskyňáři z Rudice na Blanensku a z Brněnska.
100 fotografií

Jeskyňáři našli v Číně nové chodby. Na lanech visela v podzemí i parta z Rudice

Blanensko
Místopředsedkyně Pirátů Markéta Gregorová.
Markéta Gregorová je pirátskou dvojkou na kandidátní listině do Evropského parlamentu, kde jí končí první pětiletý mandát. „Já se cítím jako velice proevropská, zelená a také progresivní kandidátka. Dokud lidé budou brát Green Deal jako hrozbu, nikoliv výzvu, předstihnou nás Spojené státy i Čína, která je přeborníkem v obnovitelných zdrojích energie,“ říká v rozhovoru pro Deník.
10 fotografií

Na nácky žádnou etiketu uplatňovat nebudu, říká Pirátka Gregorová

Česko
Zlatá tretra v Ostravě 2024. Největšími hvězdami jsou švédský tyčkař Armand Duplantis a český oštěpař Jakub Vadlejch.
/FOTOGALERIE/ Hlavní tváří letošního 63. ročníku Zlaté tretry je švédský tyčkař Armand Duplantis, který před měsícem vylepšil v Číně světový rekord na 624 centimetrů a v Ostravě se pokusí tento výkon atakovat. Největší česká hvězda? Oštěpař Jakub Vadlejch. Trojnásobný medailista z mistrovství světa, jenž má doma stříbro z olympiády v Tokiu 2021, čeká na devadesátimetrový hod. Hlavní program mítinku startuje v úterý 28. května v 18 hodin.
80 fotografií

Hvězdy Zlaté tretry v Ostravě: virtuální světový rekord i čekání na velké číslo

Ostatní sporty
Poslanec Evropského parlamentu Alexandr Vondra
Z rozcuchaného mladíka vedle Václava Havla se stal vyzrálým mužem s ohonem. Vizuálně se Alexandr Vondra (ODS) změnil, ale názorově nijak zvláště. Možná se zvýraznilo jeho realistické vnímání světa, v němž už není tolik místa na snění a idealismus. Důraz na svobodu je ovšem pro něj pořád prioritou. Stejně jako přesvědčení, že v rámci Evropské unie se uhájí nejlépe. I proto je lídrem kandidátky Spolu do Evropského parlamentu.  
12 fotografií

Alexandr Vondra: Babiš jako premiér řadil bobky, jak chtěl Brusel

Česko
Neznámý tvor s ostny na nohou, která na Zemi žil před zhruba 300 až 320 miliony let, připomínal vzhledem dnešního sklípkana.
Paleontologům trvalo zhruba čtyřicet let, než zjistili, že objevili nový druh pavoukovce, který před třemi sty miliony lety žil na území Spojených států amerických. Přesto tvor s mohutnými končetinami porostlými ostny i po nedávném výzkumu vědcům vrtá v hlavě. Fosilii totiž chybí klíčové znaky, podle kterých by dokázali vyhynulé stvoření zařadit do správného živočišného řádu. Zatím o něm mají pouze dílčí informace. Domnívají se však, že mohlo obývat i Evropu.

Na Zemi žil kdysi záhadný tvor, který měl ostny na nohou a připomínal pavouka

Objevy
Na zahrádce si můžete vypěstovat melouny stejně, jako Ludvík Schonherr v Sobědruhách na severu Čech.
Je voňavý, šťavnatý a sladký a v létě umí skvěle osvěžit. I když se meloun tváří jako ovoce, je to zelenina. Vodní i cukrové melouny dovážené z jihu Evropy si sice můžeme koupit v obchodě, ale meloun, který si sami vypěstujete, vám bude chutnat mnohem víc. Nemusíte na to mít ani zahrádku, stačí vám květináč na balkoně. Přečtěte si, jak pěstovat melouny, kdy je vysadit a čím hnojit. Víte jak poznáte, že je meloun uvnitř zralý a je správný čas na to ho sklidit?
5 fotografií

Vypěstujte si vlastní melouny: potřebují jen dostatek vody, živin a tepla

Zahrádkaření
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Západ se bojí porážky Ruska stejně, jako porážky Ukrajiny, tvrdí Zelenskyj

Státy mimo EU
Předávání ocenění Zoo Ostrava.
Ve středu 15. května proběhlo slavnostní vyhlášení soutěže o odchov a stavbu v zoologických zahradách sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad - Bílý slon 2023. Zoo Ostrava do ní přihlásila celkem devět odchovů vzácných druhů a dvě stavby. Z přihlášených odchovů byli do užšího hodnocení nominováni outloni malí v kategorii Savci a krokodýlovci čínští v kategorii Ostatní. 

Mláďata krokodýlovců ze Zoo Ostrava bodovala v Bílém slonovi

Ostravsko
Čínská zoo lákala návštěvníky na pandy. Byli to ovšem obarvení psi. Ilustrační snímek
Nová expozice v zoologické zahradě v čínském městě Tchaj-čou vzbudila pozdvižení. Návštěvníky lákala na takzvané pandí psy. Ve skutečnosti se jednalo jen o dva samce z plemene čau-čau, které zaměstnanci přebarvili na černobílo. Případ připomíná podobné kauzy klamání návštěvníků z jiných čínských zoo. Na video falešných pand se můžete podívat níže v článku.

Čínská zoo obarvila psy na černobílo a tvrdila, že se jedná o pandy

Svět
V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu
Spolu s rajčaty a paprikami patří okurky mezi trojici nejoblíbenějších a také nejpěstovanějších druhů zeleniny u nás. V polovině května po „zmrzlých mužích“ je ten správný čas, kdy teplomilné okurky zasadit na místo, kde budou růst a plodit až do podzimu. Pokud máte předpěstovanou sadbu okurek z vlastního dubnového výsevu doma na parapetu, už se jistě těší, až opustí malý květník a rozrostou se v celé kráse. Sazenice si můžete samozřejmě i koupit. Přečtěte si, jak pěstovat okurky, abyste z nich měli co nejlepší úrodu. Vyvarujte se chyb při zalévání a nezapomínejte dodávat živiny.
5 fotografií

Sázení okurek: Kdy nesnášejí zálivku, kam je nedávat a zaštípnutí za 6. listem

Zahrádkaření
Kokoška pastuší tobolka se stala součástí tradiční medicíny Číny a Japonska. Využívaly se zejména její močopudné účinky a schopnost zastavit krvácení.
Rostlinku s poetickým názvem kokoška pastuší tobolka můžete najít téměř všude, což rozhodně netěší zahrádkáře ani zemědělce, kteří ji považují za obtížný plevel. Ale kokoška pastuší tobolka má i svou světlou stránku. A tou je její léčebné využití. Je velkou pomocnicí pro ženy a dívky, které trpí gynekologickými problémy, ale umí také zmírňovat krvácivost z nosu i z ran a regulovat krevní tlak. Kokoška pastuší tobolka byla dlouho jen součástí lidového léčitelství, vědecké výzkumy však naznačují, že její potenciál je opravdu velký.

Plevel s tajemným jménem zázračně pomáhá při ženských zdravotních problémech

Zdraví