ŠTÍTEK: CNN

Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze.
Před několika dny osvobodila izraelská armáda z osmiměsíčního zajetí v uprchlickém táboře Nuseirat čtyři rukojmí. Byl mezi nimi i 27letý Andrej Kozlov, jehož rodina nyní promluvila o tom, co zažíval v zajetí teroristů Hamásu. Palestinští militanti ho bili, nedávali mu najíst a nadávali mu. Ozbrojenci ho unesli při útoku na Izrael 7. října minulého roku, na který země zareagovala mohutnou protiofenzívou. Do Pásma Gazy v osudný den Hamás unesl více než dvě stovky Izraelců, včetně žen a dětí.

Hamás ho bil i za to, jak zrovna seděl. Rodina zachráněného Izraelce promluvila

Svět
Takto dopadlo letadlo společnosti Austrian Airlines, které vlétlo do krupobití
O těžké předvídatelnosti některých vrtochů počasí se nedávno přesvědčili posádka i pasažéři jednoho z rakouských letadel společnosti Austrian Airlines. To během nedělního letu narazilo na bouři, kterou radary nezachytily. Krupobití airbusu urvalo špičku a málem rozbilo i čelní okna. Nikdo se naštěstí nezranil a letoun v neděli večer bezpečně přistál ve Vídni.

Rakouské letadlo zasáhlo za letu krupobití. Urvalo mu špičku a poškodilo okna

Státy EU
Ilustrace genyornise.
Výzkum zachovalé fosilie vyhynulého ptáka rodu Genyornis pomohl vědcům z Austrálie zjistit více důležitých informací, které přes sto let byly tajemstvím. Studie odhalila, že dávný druh připomínal vzhledem i částečně způsobem života současnou husu. Podle expertů mohou zjištění naznačovat i příčinu, proč zvíře vyhynulo.

Na Zemi kdysi žila dvoumetrová husa. Šel z ní strach

Objevy
Ruské síly v Doněcku, s vojenským vybavením označeným písmenem Z.
Sexuální násilí se stalo na okupovaných územích Ukrajiny běžnou mučící praktikou využívanou ruskými vojáky. Překvapivě míří hlavně na muže, neboť je malá pravděpodobnost, že se někomu svěří. Reportéři stanice CNN promluvili s traumatizovanými oběťmi. Jejich výpovědi naznačují, že Rusko znásilnění používá jako systematický nástroj k podrobení Ukrajinců.

Znásilnění jako válečná zbraň. Přeživší popsali praktiky ruských okupantů

Svět
Největší druh kolibříka se ve skutečnosti dělí na dva typy. Nová studie zjistila, že se oba společně vyvíjeli odlišným způsobem miliony let.
Odlišný druh kolibříka velkého, než který byl dosud známý, objevili vědci v Jižní Americe. Průlomová studie odhalila, že dva typy vzhledově téměř identických opeřenců jsou ve skutečnosti zcela jiné po miliony let. Přesto hnízdí ve stejných oblastech. K objevu ornitologům pomohly na tělech kolibříků připevněné miniaturní batohy určené pro sledování migračních tras a následná analýza. Přesto se o nich potřebují dozvědět ještě víc klíčových informací.

V Jižní Americe objevili největší druh kolibříka. Pomohly minibatohy

Objevy
Evropská komise bude vyšetřovat společnost Meta. Na Facebooku a Instagramu podle ní dostatečně nechrání děti.
Evropská unie začala kvůli podezření z porušení pravidel pro ochranu nezletilých formálně vyšetřovat americkou internetovou společnost Meta Platforms. Na oblíbených sociálních sítích Facebook a Instagram podle euroúředníků nechrání děti a ty se na nich pak stávají závislé, což má negativní dopady na jejich fyzické i duševní zdraví. Nezdají se jim ani metody pro ověřování věku uživatelů. Pokud společnosti prokážou vinu, mohou jí udělit vysokou pokutu. Kromě zmíněných známých sociálních platforem Meta vlastní a provozuje také komunikační aplikaci WhatsApp a sociální síť Threads.

Děti jsou závislé na sociálních sítích. EU si vyšlápla na Facebook a Instagram

Státy EU
Policejní zásah na Kolumbijské univerzitě, 1. května 2024
Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím zabarikádovaly desítky propalestinských demonstrantů. A zřejmě také nedaleký protestní tábor. Informovala o tom agentura AP, stanice CNN a BBC. Policisté jednali na žádost školy. CNN informovala o desítkách zadržených. Univerzita v úterý oznámila omezení přístupu do kampusu poté, co tam eskalovaly studentské protesty proti izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy. Desítky lidí předešlou noc obsadily budovu Hamilton Hall ve snaze vynutit si přerušení veškerých finančních vazeb na Izrael.

Newyorská policie vyvedla demonstranty z budovy Kolumbijské univerzity

Svět
Harvey Weinstein
Nejvyšší soud amerického státu New York zrušil odsouzení někdejšího hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina za sexuální delikty a nařídil zahájení nového procesu. Řízení, po němž obžalovaný v roce 2020 dostal 23 let vězení, podle vyšší instance poznamenaly procesní chyby. Na svobodu se však nyní 72letý Weinstein podle televize CNN nedostane, jelikož byl loni odsouzen také v Los Angeles, a to k 16 rokům vězení za znásilnění.

Soud zrušil rozsudek nad exproducentem Weinsteinem. Proces se bude opakovat

Svět
Otevření bunkrů Benita Mussoliniho
/VIDEO/ Všichni, kdo se zajímají o období druhé světové války, by měli zpozornět. Od dubna je totiž v Římě přístupný komplex podzemních bunkrů, které si pro případ spojeneckých náletů nechal počátkem 40. let vybudovat italský duce Benito Mussolini. Část bunkrů byla k vidění už i dříve, nyní jsou ale otevřeny pro veřejnost všechny a doplňuje je i interaktivní výstava. 

Lidé nahlédnou do Mussoliniho bunkrů. V jednom zažijí i simulovaný nálet

Státy EU
Nejdelší visutý most na světě Sky Bridge 721 na Dolní Moravě.
Skutečně adrenalinovou procházku si lidé mohou nově dopřát v italském regionu Umbrie. Otevřeli tam nejvyšší visutý most pro pěší v Evropě. Při chůzi po lávce se návštěvníci nacházejí ve výšce 175 metrů nad zemí. Podívejte se s Deníkem i na další unikátní mosty pro pěší ve světě. Přestože přibývají každým rokem, na trůnu nejdelších visutých mostů stále kraluje Sky Bridge na Dolní Moravě.

Adrenalinový sen. Otevřeli nejvyšší visutý most v Evropě, je 175 metrů nad zemí

Svět
James Wright Foley byl novinář na volné noze, který se v roce 2012 vydal do Sýrie. Při natáčení reportáže ho ovšem unesli teroristé Islámského státu. Dva roky ho mučili a trápili hladem, než ho v roce 2014 popravili
Američanka Diane Foleyová si prošla jednou z nejhorších nočních můr všech rodičů. Jejího syna mučili a popravili teroristé z ISIS. Snímek z popravy Jamese Foleyho se stal jedním z nejznámějších záběrů, které teroristé zveřejnili. Foleyová nyní vydala knihu, ve které vypráví o rozhovorech s vrahem svého syna. Stanici CNN se svěřila s tím, jak se při tom cítila.

Rozhovor s teroristou. Ženě popravil syna Islámský stát, s vrahem se sešla

Svět
Zařízení zvané železné plíce, ilustrační foto.
Paul Richard Alexander byl muž, který porazil osud. Jako dítě se nakazil dětskou obrnou, ochrnul od krku dolů a i přesto, že mu lékaři nedávali naději na přežití, dýchal ještě dalších 72 let. Ačkoliv celý život strávil v zařízení zvaném železné plíce, vystudoval vysokou školu, stal se právníkem, spisovatelem a svým pozitivním přístupem k životu inspiroval tisíce lidí po celém světě.

Neuvěřitelný příběh Paula Alexandera: Jak dokázal žít 72 let v kovovém válci

Svět
Stůl pro vykonání popravy smrtící injekcí. Ilustrační foto
Nejdéle čekající odsouzenec k trestu smrti v americkém státě Idaho přežil svou popravu. Vězeňské službě se ani po více pokusech nepodařilo úspěšně aplikovat smrtící injekci, a tak úřady musely vykonání rozsudku odložit. Odborníci upozornili, že kvůli tomu lidé prožívají zbytečné utrpení a označili způsob popravy za nehumánní.

Poprava sériového vraha v USA skončila fiaskem. Zbytečná muka, valí se kritika

Svět
Chuť na nezdravé jídlo se dá zažehnat. Přílišná konzumace představuje zdravotní riziko
Hektický životní styl, málo času, spěch, stres. To jsou faktory, které nás často doženou k myšlence na nezdravé jídlo. To navíc často hltáme na jeden nádech, abychom vše stihli. Rychlá jídla ale často obsahují vysoké množství soli, cukrů a přídatných látek, které nejenže našemu tělu neprospívají, ale vytváříme si na nich i závislost. Nezdravému jídlu se dá přitom celkem snadno vyhnout, což se brzy projeví nejen na našem zdraví, ale i na naší váze.

5 triků, které oklamou mozek, aby neměl chuť na nezdravé jídlo. Kila půjdou dolů

Zdravý život
Americký prezident Joe Biden
Šéf zpravodajského výboru americké Sněmovny reprezentantů ve středu vyvolal ve Washingtonu rozruch prohlášením, že Kongres byl informován o vážné hrozbě pro národní bezpečnost Spojených států. Informované zdroje televizi CNN a dalším médiím řekly, že varování souvisí s Ruskem a operacemi ve vesmíru. Podle dostupných informací se netýká bezprostředního nebezpečí pro Američany.

Kongres dostal hlášení o hrozbě pro USA. Týkat se má ruských operací ve vesmíru

Svět