ŠTÍTEK: dědictví

Obyvatelé Kročehlav u Bajkalu jsou nespokojeni s prostředím, kde žijí. Rádi by, aby město do jejich lokality konečně investovalo.
/FOTOGALERIE/ Obyvatelé lokality zvané Bajkal v srdci nejlidnatějšího panelového sídliště v kladenských Kročehlavech žijí už déle než dvě desetiletí s pocitem, že na město zapomnělo. Přestože zejména lidem z bytového domu v Holandské ulici 2437 naslibovali na radnici v minulosti při setkáních s občany opakovaně lepší a moderní životní prostředí v okolí domu, pokaždé zůstalo jen u plánů na papíře a vizualizací. 
88 fotografií

Sídliště jako v Černobylu: Město na nás zapomnělo, říkají obyvatelé Bajkalu

Kladensko
Heřmanická halda a Jan Lenart, Přírodovědecká fakulta, Ostravská univerzita.
/ROZHOVOR/ Ekologická i celospolečenská témata sleduje Jan Lenart pozorně. Na katedře fyzické geografie a geoekologie Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity se věnuje sesuvům, speleologii, industriální krajině i historie krajiny. Kauza z heřmanické haldy, k níž byly navezeny hromady tun nepovoleného hořlavého materiálu, čímž se nedaleká skládka kalů ocitla nikoli v bezpečí, ale naopak v ohrožení, je téma jako dělané pro něj.
10 fotografií

Expert na krajinu: Kauza na heřmanické haldě? Nevím, jestli se smát, nebo brečet

Ostravsko
Soud s obžalovanými z vraždy léčitele.
Se skloněnou hlavou a kapesníkem před obličejem naslouchala ve čtvrtek 4. května v jednací síni Městského soudu v Praze pětašedesátiletá bývalá pedagožka z hlavního města slovům svého syna, který vyprávěl o tom, jak se matka dostala do vleku kutnohorského léčitele. Nyní se u soudu zpovídá z podílu na jeho loňské vraždě, do níž se v jejím bytě na Hájích aktivně zapojila spoluobžalovaná: zubařka z Kutné Hory. Že by vraždily, však obě ženy odmítají. Pomohly mu prý jen odejít z toho světa, což si on sám přál.
7 fotografií

Kontakt s léčitelem byl jako droga, matku zcela změnil, řekl syn obviněné

Praha
Vstup do Zoologické zahrady v Hodoníně.
Jednoho dne, už před pěti lety, se rozezněl telefon ředitele Zoologické zahrady v Hodoníně Martina Kruga. Muž na druhé straně hovoru se ptal, jestli může v závěti odkázat nějaký majetek právě zdejší zoo. Pak se ale už odmlčel. „To bylo všechno, co jsem se od něj dověděl,“ zavzpomínal na rok 2018 Krug. Možná to byl právě tento volající, který následně do svého testamentu zapsal hodonínskou zoo.
5 fotografií

Neobvyklé dědictví. Muž svěřil závětí zoo v Hodoníně dva byty, jeden je v Praze

Hodonínsko
Maškary ze Studnic u Hlinska jsou zapsány stejně jako Hamry, Vortová a Blatno do reprezentativního seznamu nehmotného dědictví UNESCO.
Vesnické masopustní obchůzky a masky na Hlinecku v chrudimském okrese byly zapsány do reprezentativního seznamu nehmotného dědictví UNESCO před třinácti lety. Dávný obyčej, který nepřerušily války ani komunismus, tak znají lidé po celém světě. Etnografka Ilona Vojancová z Muzea přírody Vysočina se svými kolegy dokázala dávnou českou tradici precizně zmapovat a prezentovat před výborem UNESCO. Maškary z Hlinecka tak přispívají ke kulturní rozmanitosti celého světa.
78 fotografií

Celý svět o českých maškarách ví. A to je dobře, říká etnografka Ilona Vojancová

Česko
Venkovské kostely na Broumovsku jsou významnými architektonickými památkami.
Před rokem se unikátní kolekce broumovských barokních kostelů a jedné kaple architektů Dientzenhoferů dostala pod nejvyšší kulturní ochranu v České republice. Podporovatelé kolem broumovského faráře Martina Lanžiho a europoslance Tomáše Zdechovského nyní intenzivně usilují o získání Označení Evropského dědictví (European Heritage Label), které by přivedlo do regionu turisty z celého světa.
34 fotografií

Střechy kostelů jsou opravené. Označení Evropského dědictví by regionu slušelo

Náchodsko
Atmosféru vojenského tábora rozloženého kolem města a ve městě během válek o rakouské dědictví dobře zachycuje obraz  J. G. Käsera z Vilshofenu (na snímku detail)
Před 280 lety se u Kadaně odehrál nevelký střet několika stovek vojáků, který měl však velký symbolický význam. Čelní jednotky předvoje francouzské armády markýze de Maillebois se zde při pokusu založit ležení střetly s předvojem císařských vojsk. Krátká srážka vedla k jejich porážce, v jejímž důsledku se Francouzi stáhli do Bavor. Jejich vojsko tak neopanovalo Prahu, a České království zůstalo v držení Marie Terezie.
15 fotografií

Války o rakouské dědictví. Pokus Francouzů opevnit se v Kadani skončil fiaskem

Česko
Abyste měli jistotu, že závěť nebude obsahovat sporné body a bude plně platná, raději zajděte k notáři
Každý rok propadnou státu desítky milionů korun po zemřelých, kteří za sebou nezanechali dědice. Koalice Za snadné dárcovství, která sdružuje pětatřicet organizací, by ráda aspoň část tohoto majetku směrovala na dobročinné účely. Kvůli tomu také každoročně vyhlašuje Měsíc dobročinné závěti, který končí příští středu.

Dědictví propadlé státu. Neziskovky chtějí miliony na dobročinné účely

Ekonomika
Obr. 7: Číslování na kamenech je dvojího druhu (zde VI62).
Náš čtenář Martin Plšek zmapoval unikátní dochovaný úsek historické hranice bývalého Lichtenštejnského panství v okolí obcí Lelekovice a Vranov u Brna. Okolí Vranova bylo v minulých staletích součástí Vranovsko-křtinského areálu, podobnému tomu Lednicko-valtickému. Dodnes jsou v lesích patrné historické hraničníky z let 1739-1837. Soubor hraničních kamenů je unikátním dědictvím našich předků. Je výjimečný svojí délkou (téměř 10 km), počtem nalezených kusů (117) i stářím. Martin Plšek ve svém textu upozorňuje na to, že toto dědictví minulosti si zaslouží naši ochranu. Děkujeme mu za možnost zveřejnění výjimečného příspěvku.   
18 fotografií

Po stopách Lichtenštejnského panství aneb jak jsem hledal zapomenuté patníky

Čtenář reportér
Státní zámek Stekník u Žatce.
Válka na Ukrajině ovlivňuje budoucnost nejen tamních památek. UNESCO se ocitlo v bizarní situaci. Výboru světového kulturního dědictví totiž od loňska předsedá Rusko. Zasedání posuzující aktuální nominace dvaatřiceti světových kulturních a přírodních památek je po kritice odložené. Na náhradním místě za ruskou Kazaň ani termínu se členové stále nedohodli. Hrozí tak, že se letos prestižní seznam vůbec nerozšíří. I Česko napjatě očekává hodnocení revidované nominace Žatce a krajiny tamního chmele.
6 fotografií

Válka a Rusko brzdí rozšíření seznamu dědictví UNESCO. Včetně Žatce s chmelem

Česko a EU
Šéfem českého hokeje se chce stát i Alois Hadamczik
Dlouhých čtrnáct let byl v čele hokejového svazu Tomáš Král. Protřelý právník s mimořádnou schopností ustát všechny skandály, zavazovat si spojence a – především – sehnat peníze. Právě to jej takovou dobu drželo v křesle šéfa jednoho ze dvou nejpopulárnějších sportů v Česku. Třikrát v řadě neměl při volbách protikandidáta, což o něčem svědčí.
14 fotografií

Král skončil, jeho dědictví jen tak nezmizí. Kandidátů na šéfa hokeje přibývá

Hokej
Šéfem českého hokeje se chce stát i Alois Hadamczik
Dlouhých čtrnáct let byl v čele hokejového svazu Tomáš Král. Protřelý právník s mimořádnou schopností ustát všechny skandály, zavazovat si spojence a – především – sehnat peníze. Právě to jej takovou dobu drželo v křesle šéfa jednoho ze dvou nejpopulárnějších sportů v Česku. Třikrát v řadě neměl při volbách protikandidáta, což o něčem svědčí.
14 fotografií

Král skončil, jeho dědictví jen tak nezmizí. Kandidátů na šéfa hokeje přibývá

Hokej
Jarní zoo je plná mláďat: Sameček velblouda dvouhrbého s tříletou matkou Fidorkou. Takto mladá samice velblouda v Zoo Praha mládě doposud neměla, svou roli zvládá bravurně.
Pražská zoo obdržela částku převyšující 1,44 milionu korun v dědickém řízení. Peníze zahradě odkázala paní Milada Dostálová v závěti sepsané 29. ledna 2016. Dokument posuzoval Obvodní soud pro Prahu 1 letos 26. dubna. Jak uvedl ředitel Zoologické zahrady Miroslav Bobek, nejde o nic neobvyklého. Lidí, kteří svou pozůstalost svěřují chovatelům zvířat, poslední dobou přibývá.
6 fotografií

Dědictví pro pražskou zoo. Žena jí odkázala skoro jeden a půl milionu

Regiony
Z vernisáže výstavy Tovární komíny - nové využití ikon průmyslového věku v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích.
Poslední březnový víkend byla v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vianřicích zahájena výstava Tovární komíny - nové využití ikon průmyslového věku. Výstava je součástí projektu Dokumentace, evidence, prezentace a návrhy konverzí továrních komínů jako ohrožené skupiny památek průmyslového dědictví na území České republiky v programu na podporu aplikovaného výzkumu a vývoje národní a kulturní identity NAKI II Ministerstva kultury České republiky.
77 fotografií

OBRAZEM: Výstava v hornickém skanzenu Mayrau představuje tovární komíny

Volný čas
Nymburský kostel svatého Jiljí, z jehož ochozu je jedna z nejkrásnějších vyhlídek na město.
Začátkem září se již tradičně po celé České republice nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou běžně zčásti nebo zcela nepřístupné, a to v rámci Dnů evropského dědictví. Letošní ročník proběhne od 10. do 19. září a jeho tématem budou Památky pro všechny. Ve středních Čechách se zájemci mohou v rámci akce zúčastnit mimořádných prohlídek v Kolíně, Nymburce, Slaném, Kutné Hoře, Mělníce, Třebovli či na tvrzi Hradenín, V Kutné Hoře, Vlašimi, Benešově a na zámku Růžkovy Lhotice se uskuteční mimořádné výstavy, dále se chystají koncerty, středověké slavnosti i poutní mše svatá.
17 fotografií

Znáte opravdu své město? Otevírají se běžně skrytá místa

Čtenář reportér
Nymburský kostel svatého Jiljí, z jehož ochozu je jedna z nejkrásnějších vyhlídek na město.
Začátkem září se již tradičně po celé České republice nejširší veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor včetně těch, které jsou běžně zčásti nebo zcela nepřístupné, a to v rámci Dnů evropského dědictví. Letošní ročník proběhne od 10. do 19. září a jeho tématem budou Památky pro všechny. Ve středních Čechách se zájemci mohou v rámci akce zúčastnit mimořádných prohlídek v Kolíně, Nymburce, Slaném, Kutné Hoře, Mělníce, Třebovli či na tvrzi Hradenín, V Kutné Hoře, Vlašimi, Benešově a na zámku Růžkovy Lhotice se uskuteční mimořádné výstavy, dále se chystají koncerty, středověké slavnosti i poutní mše svatá.
17 fotografií

Znáte opravdu své město? Otevírají se běžně skrytá místa

Čtenář reportér