ŠTÍTEK: divoké prase

Ilustrační foto
/VIDEO/ V průměru na každém třetím kilometru silnic na Mělnicku číhá na řidiče nebezpečí v podobě srážky se zvěří. Od loňského podzimu do letošního jara došlo v regionu k více než dvě stům střetů končících bouračkami. Vyplývá to z policejních dat a údajů jednotného systému dopravních informací. Ve středních Čechách se počet nehod se zvěří blíží ke dvěma tisícům. K jejich následkům přitom patří škody bezmála 78 milionů.

Největší riziko srážky se zvěří hrozí ve středních Čechách na Mělnicku

Mělnicko
Divoké prase. Ilustrační foto.
Kvůli výskytu afrického moru prasat na Frýdlantsku a Mimoňsku zpřísňuje státní veterinární zpráva některá pravidla. Mění podmínky přesunu prasat domácích a myslivci dostanou při lovu divokých prasat víc než dvojnásobnou odměnu. Opatření mají za úkol minimalizovat rizika zavlečení afrického prasečího moru do chovu domácích prasat a omezit jeho šíření v populaci divokých prasat.

Na Mimoňsku platí kvůli africkému moru prasat přísnější pravidla chovu

Českolipsko
Divoká prasata opět řádila na fotbalovém hřišti v Sazené. Škody jdou do statisíců.
/FOTO, VIDEO/ Přemnožená divoká prasata zničila v noci ze čtvrtka na pátek v Sazené fotbalové hřiště. Hrací plocha se proměnila v oraniště. Místní ani přespolní sportovci nemají kvůli tomu kde hrát zápasy. Náhradou jim bude pažit v sousedních Uhách. V Sazené přitom hrají týmy z Mělnicka a přípravné zápasy fotbalisté z Velvar nebo z Táborska. Škody jdou do statisíců.
3 fotografie

Fotbalisté si v Sazené nezahrají. Divočáci rozryli celé hřiště, hledali žížaly

Z okolí
Divoká prasata opět řádila na fotbalovém hřišti v Sazené. Škody jdou do statisíců.
/FOTO, VIDEO/ Přemnožená divoká prasata zničila v noci ze čtvrtka na pátek v Sazené fotbalové hřiště. Hrací plocha o rozměrech 110 x 75 metrů se proměnila v oraniště. Místní ani přespolní sportovci nemají kvůli tomu kde hrát zápasy. Náhradou jim bude pažit v sousedních Uhách. Na největším hřišti regionu v Sazené přitom hrají týmy z Mělnicka a přípravné zápasy fotbalisté Velvar, Prahy nebo z Táborska. Škody jdou do statisíců.
3 fotografie

Fotbalisté si v Sazené nezahrajou. Divočáci rozryli celé hřiště, hledali žížaly

Zprávy
Myslivecký spolek Hubert Malá Hraštice uspořádal v pátek a v sobotu večer v místní sokolovně tradiční Velky myslivecký ples
/FOTOGALERIE, VIDEA/ Osm divočáků, dva mufloni, dva jeleni, srnec, daněk, 35 bažantů a 30 kachen. Takovou tombolu měl Myslivecký spolek Hubert Malá Hraštice na svém tradičním Velkém mysliveckém plese. V místní sokolovně se pilo a tancovalo v pátek i v sobotu večer, přesto byl o ples takový zájem, že kdo si nepořídil vstupenky včas, do sálu se nedostal. Vyprodáno bylo už od prosince, přičemž předprodej místenek začal v říjnu.
78 fotografií

Malá Hraštice plesala dva dny. Vyprodáno na myslivecký bál bylo už od prosince

Volný čas
Divoké prase u horní brány letního kina v Ústí nad Labem.
Kančí výlety napříč Ústím pokračují. Tentokrát vyrazilo stádo divokých prasat do letního kina. Jestli si už šlo zabrat místa na Ústecký majáles nebo na Labské léto se nám nepodařilo zjistit. Faktem je, že pro některé kolemjdoucí byla partička divokých prasat vítaným fotografickým objektem. Pro řidiče jedoucí ve čtvrtek večer serpentinami od hotelu Vladimir nahoru to už zase taková radost nebyla.

FOTO: Kuk! Kančí stádo vyrazilo do letního kina, čumáček u silnice překvapil

Ústecko
Chystaná novela mysliveckého zákona má umožnit v Česku lov zvěře lukem a šípy. Co může na první pohled vypadat jako návrat do středověku, je ve skutečnosti v Evropě i ve Spojených státech amerických zaběhlá praxe
Chystaná novela mysliveckého zákona má umožnit v Česku lov zvěře lukem a šípy. Co může na první pohled vypadat jako návrat do středověku, je ve skutečnosti v Evropě i ve Spojených státech amerických zaběhlá praxe, která rozšiřuje myslivcům možnosti lovu i v místech, kde si střelné zbraně neporadí. Proti chystané změně se ale ozývají ochránci zvířat. Zbraň navíc není vhodná pro každého z technického i loveckého hlediska.

Lov lukem v ČR? Je náročný, může ale pomoci s přemnoženými divočáky ve městech

Česko
Divoké prase
Divoká prasata pustoší zeleň v čím dál více městech. A přestože myslivci v posledních letech odlovují rekordní počty černé zvěře, populace divočáků se výrazně nesnižuje. Podle odborníka na chování prasat z Výzkumného ústavu živočišné výroby Miroslava Rozkota se je z měst nepodaří jen tak vypudit. „Nehrozí jim tam žádné nebezpečí. Jsou učenlivá, rychle se množí. Lze očekávat, že jejich počty i ve městech budou růst,“ míní vědec.

Divočáků ve městech bude přibývat, pokud se nezačne víc střílet, říká vědec

Česko
V současné době se braky považují za specialisty na divoká prasata. Myslivci si jich ale cení i pro chuť k lovu jelení zvěře
V den státního svátku 17. listopadu se u krušnohorské Nové Vsi v Horách na Mostecku slaví ještě jeden velký svátek – kynologický. Začíná tu Pohár Gustava Kořínka, vrcholná mezinárodní soutěž alpské braky jezevčíkovité. Toto psí plemeno je cvičené především pro práci na divokých prasatech, střety s nimi ale mohou skončit i tragicky. Pro myslivce jde o nepostradatelného pomocníka. 
10 fotografií

Chovatel: Honicí psi musí mít ochrannou vestu. Střet s divočákem nemusí přežít

Zvířecí deník a chovatelství