ŠTÍTEK: Lidl

Agrární komora České republiky si chce posvítit na ceny německých řetězců v Česku. Ilustrační snímek
Kdo je viníkem současných vysokých cen potravin? Na tuto otázku chce znát odpověď Agrární komora České republiky. I proto se hodlá obrátit na Úřad pro ochranu veřejné soutěže, aby prověřil dvě německé skupiny, které mají na českém trhu dominantní cenu. V hledáčku antimonopolního úřadu by se dle agrárníků měly ocitnout řetězce Lidl a Kaufland pod křídly skupiny Schwartz a prodejny Penny a Billa z konsorcia REWE.

Kdo může za drahotu v obchodech? Agrárníci chtějí prověřit německé řetězce

Ekonomika
Na parkoviště je od pondělí zakázaný vjezd. Již zaparkovaná auta plánuje firma, která v místě bude stavět parkovací dům, odtáhnout.
O několik stovek parkovacích míst dočasně přišli lidé v brněnské čtvrti Veveří. Dvě rozlehlá parkoviště u křižovatky ulic Šumavská a Veveří jsou od pondělí uzavřená a platí na ně zákaz vjezdu. Stejně tak na menší parkoviště před vstupem do obchodního domu Lidl. Na jejich místě město vystaví parkovací dům. Někteří lidé dopravní značení ignorují a na místo i tak přijíždějí zaparkovat. Za značkou zákaz vjezdu tak v pondělí ráno stály desítky aut.
15 fotografií

VIDEO: Parkoviště u Veveří v Brně jsou uzavřená. Někteří řidiči zákazy ignorují

Brněnsko
Miroslava Fraňková z Brna slevy vyhledává například v letácích Lidlu.
Čtvrtinu důchodu utrácí za potraviny letos osmdesátiletá Miroslava Fraňková z Brna. Při pohledu na rostoucí ceny však už nyní ví, že částka nadále stačit nebude. Stejně jako ona v atmosféře současného zdražování vyhledává nejrůznější slevové akce více lidí. Fraňková na ně sázela vždy. Jak sama říká, nikdy nebyla příliš bohatá, a koruny tak počítala už od mládí.
4 fotografie

Vysoké ceny potravin: Sleva ovlivňuje, co budu jíst, přiznává důchodkyně z Brna

Brněnsko
Fronta před Českou národní bankou v Brně ve čtvrtek 9. února ráno
U brněnské pobočky České národní banky již druhý den stojí řada lidí, kteří chtějí pamětní tisícikorunu. Ve čtvrtek ráno není fronta vedoucí k pokladnám tak dlouhá jako první den prodeje. I tak ale poslední příchozí stojí až u Lidlu na Malinovského náměstí. „My jsme přišli v šest hodin a bylo před námi asi tři sta lidí,” sděluje skupinka mladých lidí, kteří před devátou hodinou mají dveře do České národní banky už na dosah.
12 fotografií

Den druhý. Výroční tisícikoruna stále láká, u banky v Brně stáli zájemci frontu

Regiony
Fronta před Českou národní bankou v Brně ve čtvrtek 9. února ráno.
/VIDEO/ U brněnské pobočky České národní banky stála již druhý den řada lidí, kteří chtěli pamětní tisícikorunu. Ve čtvrtek nebyla fronta vedoucí k pokladnám tak dlouhá jako první den prodeje. I tak ale poslední příchozí stál ráno až u Lidlu na Malinovského náměstí. „My jsme přišli v šest hodin a bylo před námi asi tři sta lidí,” sdělila skupinka mladých lidí, kteří měli před devátou hodinou dveře do České národní banky už na dosah.
12 fotografií

Zájem o pamětní tisícikorunu v Brně trval. Výměny skončily pro vyčerpání zásob

Brněnsko
Stovky metrů dlouhá fronta čekala na tisícikorunu k třicátému výročí vzniku České republiky před královéhradeckou pobočkou ČNB.
Stovky metrů dlouhá fronta se ve středu ráno vinula od pobočky České národní banky v Hradci Králové. Důvod byl jediný. Je to třicet let, co česká a slovenská měna nahradila dřívější československou korunu, a při té příležitosti Česká národní banka vydala omezenou edici tisícikoruny s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. V hradecké pobočce banky byl o ni zájem obrovský.
20 fotografií

Fronta jak na banány. Tisícovka k výročí rozdělení měny šla v Hradci na dračku

Hradecko
Práce na terminálu B
/FOTO/ Nový pardubický autobusový terminál, který město staví v sousedství hlavního vlakového nádraží, už roste. Cestující se mohou těšit na osm nových nástupních a odstavných míst, stání pro kola, lavičky, nové stromy i fontánu. Stavbu za 126 milionů korun pro město staví firma BAK, která v současné době dokončuje podhledy samotné budovy uprostřed terminálu a plochy dlážděné mozaikou. S financováním magistrátu pomohou evropské dotace.
17 fotografií

VIDEO: Modrý autobusový terminál už se rýsuje. Hotovo bude v červnu

Pardubicko
Ve dvanáctitisícovém Vysokém Mýtě žijí aktuálně stovky cizinců. Nejsou to jenom ukrajinští běženci, kterých je tady asi šest stovek. Mnohem větší problémy řeší policie s agenturními dělníky v Ivecu z různých zemí Evropy. Ilustrační foto
Stovky cizinců, výtržnictví, krádeže v supermarketech a rostoucí počet přestupků. Ve Vysokém Mýtě přibývá problémů. Zatímco na začátku minulého roku tady měli policisté na stole jedenáct trestných činů, letos za stejnou dobu už skoro třicet. Důvodem je velké množství agenturních dělníků z různých zemí Evropy. Ti pracují ve společnosti Iveco, která vyrábí v Mýtě autobusy, a tvoří zhruba 18 procent z celkového počtu jejích zaměstnanců.

Bitky, alkohol a krádeže. Agenturní pracovníci dělají ve Vysokém Mýtě potíže

Orlicko
Zahrádkář Miroslav Zapletal žije už čtvrtým rokem na malém kousku půdy. Je to levnější než ve městě.
/FOTO, VIDEO/ Miroslav Zapletal z Mostu se v roce 2019 přestěhoval na zahrádku u řeky Bílina v obci Želenice a už tam zůstal. Deník jeho příběh zveřejnil během covidové epidemie, kdy senior popsal, jak se dá čelit nouzovému stavu ve vlastnoručně postavené chatičce a na pár arech zeleně. Letos pan Zapletal tráví o samotě další zimu a ve věku 81 let nepřestává být příkladem lidské houževnatosti. „Do důchoďáku nechci,“ řekl reportérovi Deníku, který ho po třech letech opět navštívil.
12 fotografií

Robinson od řeky. Je mu 81 let a ani v zimě se mu nechce žít ve městě

Mostecko
Ilustrační snímek. Radary.
Počet míst, kde si musí řidiči hlídat svoji rychlost, stále roste. Města si dané úseky pochvalují, proto hledají finance na rozmístění radarů do dalších lokalit. Ústí nad Orlicí má od loňského roku pět míst s měřením rychlosti, Vysoké Mýto má dvě stanoviště. Česká Třebová ale chystaný radar v lokalitě Křib odkládá.

Pozor v Mýtě a Ústí! Tady dejte nohu z plynu. Radarů přibývá

Orlicko