ŠTÍTEK: Egypt

Pozor na to, co si balíte do kufru do letadla.
Před odletem na dovolenou je důležité věnovat pozornost obsahu zavazadel, aby se předešlo problémům při letištní kontrole. Některé předměty, jako plynové kartuše, prskavky nebo erotické pomůcky, mohou způsobit komplikace a zdržení. Dodržování pravidel pro přepravu tekutin a ostrých předmětů je klíčové pro hladký průběh cesty.

Letecká přeprava má svá pravidla. V Asii vám mohou zabavit i erotické hračky

Doprava
Žralok tygří.
Češi tradičně o letních dovolených zamíří do mnoha přímořských destinací v Evropě a Africe. Jižněji položené oblasti světa jsou i útočištěm různých živočichů, na které by si lidé měli dávat pozor. Ačkoliv zpravidla nepředstavují smrtelné riziko, mohou způsobit bolestivé zdravotní komplikace. Deník proto připravil přehled zvířat v nejoblíbenějších zahraničních letoviscích českých turistů, u kterých je vhodné být obezřetný.
22 fotografií

Žraloci, hadi, ryby či medúzy. Nejvíc nebezpečných zvířat žije ve Středomoří

Věda
Čeští turisté se v zahraničí nemusejí spoléhat jen na české operátory. Řada lidí totiž využívá služeb místních společností. Vyplatí se to? I tomu se věnoval Deník.
Češi už vyrážejí nebo se chystají na letní dovolenou. Cestovní kanceláře hlásí, že mají vyprodány tři čtvrtiny letních termínů. Lidé si s sebou vezmou zpravidla i svůj mobil nebo tablet a v takovém případě mohou být překvapeni, když jim přijde účet za telefon. V zemích Evropské unie nebo Evropského hospodářského prostoru je to trápit nemusí. Přemýšlet o tom by však měli ve chvíli, kdy se chystají do vzdálenějších nebo exotičtějších destinací. V některých případech by je totiž třeba sledování filmů na telefonu mohlo přijít pěkně draho. Pozor tedy na roaming.

Pozor na roaming na dovolené. Data v zahraničí mohou turistu i zruinovat

Ekonomika
Zranění v Pásmu Gazy často nemají přístup ke kvalitnímu ošetření.
V Pásmu Gazy je přibližně deset tisíc kriticky zraněných pacientů, kteří nemohou odejít do zahraničí za lepší péčí. Mezi zraněnými je i desetiletá Hanan Akel, která je po operaci obličeje a po celém těle má vážné popáleniny. Palestinští lékaři jí ale nemohou dát péči, kterou potřebuje, neboť jim docházejí nástroje i zásoby. Dívka už proto možná nikdy neuvidí.

Pacienti v pasti. Desetiletou Hanan v Gaze zasáhla raketa, hrozí jí slepota

Svět
Patnáctiletá Kája z Chebu je přes svůj zrakový hendikep nejen nadanou studentkou, ale i nadějnou sportovkyní
Patnáctiletá Karolína z Chebu, nadaná studentka a sportovkyně, bojuje s makulární degenerací, která jí způsobuje velkou tmavou skvrnu uprostřed zorného pole. Přesto je výbornou sportovkyní, na právě skončeném 27. ročníku sportovních her zrakově postižené mládeže v Plzni úspěšně reprezentovala v několika disciplínách vítězný domácí tým.
18 fotografií

Vada zraku změnila Karolíně život. Zvládla i šikanu, teď je úspěšnou sportovkyní

Plzeňsko
Společná evropská měna - euro
Přijmout euro, nebo nepřijmout? Otázku, která rozděluje veřejnost i odborníky, oživil prezident Petr Pavel. Ten opakovaně vyzývá k přijetí společné evropské měny. Podle průzkumů veřejného mínění jsou proti přibližně dvě třetiny obyvatel České republiky. Podnikatelé ovšem euro chtějí a už nyní si často vedou účetnictví v této měně. Vládní i opoziční politici váhají, zejména s ohledem na nálady lidí. K přijetí eura se Česko zavázalo v referendu o vstupu do Evropské unie v roce 2003, neexistuje však žádný termín, který nás nutil k němu přistoupit.

Má Česko do pěti let přijmout euro? Deník přináší argumenty

Černá a bílá
Představitelé arabských států při jednání během summitu Arabské ligy v roce 1964 v Káhiře. První předseda Organizace pro osvobození Palestiny Ahmad aš-Šukajrí je zcela vlevo
V úterý 2. června 1964 byla na kongresu Ligy arabských států, konaném v jordánském sektoru Jeruzaléma, založena Organizace pro osvobození Palestiny (OOP), palestinská organizace seskupující několik palestinských odbojových skupin usilujících o vytvoření nezávislého palestinského sekulárního státu. Podle ustavujícího prohlášení OOP bylo jejím hlavním cílem osvobodit Palestinu – a také dosáhnout zničení Izraele.
11 fotografií

Svoboda Palestiny, zničení Izraele. Arabské státy před 60 lety spojil krvavý cíl

Historie
Martin Švec
Českého squashistu Martina Švece čeká premiéra na mistrovství světa. V pátek odpoledne vyzve v Egyptě ikonu tohoto raketového sportu a bývalou světovou jedničku Angličana Mohameda ElShorbagyho. Švec si účast na světovém šampionátu vybojoval po vyhraném kvalifikačním turnaji ve francouzském Nantes. „Byl to jeden z mých velkých snů si tu zahrát. Los mám opravdu těžký, Mohamed je jedna z nejvýraznějších osobností squashové historie vůbec. Na kurtu nechám všechno,“ prohlásil Švec.

Švec na mistrovství světa vyzve squashovou legendu ElShorbagyho

Ostatní sporty
Šneci, burgery, sushi i špekáček. Na Gastrofestivalu v Hradišti si pochutnal každý; květen 2024
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Vůně lákající chuťové pohárky a všudypřítomné fronty. Tak by se dal shrnout druhý ročník gastrofestivalu v Uherském Hradišti. Na Masarykově náměstí se konala dvoudenní kulinářská akce nazvaná Cesta kolem světa. Návštěvníci mohli na jednom místě ochutnat pochoutky různých kuchyní ze všech koutů planety. Padl dokonce rekord v pojídání prasečích uší.
57 fotografií

Šneci, burger, sushi i špekáček. Na gastrofestivalu v Hradišti pohostili každého

Slovácko
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás. Ilustrační snímek
Palestinské hnutí Hamás v pondělí přijalo návrh dohody o příměří s Izraelem předložený Egyptem a Katarem, oznámily v podvečer agentury s odvoláním na vůdce hnutí Ismaíla Haníju. Izraelští vyjednavači nyní podle tamních médií návrh zkoumají a posléze vydají oficiální prohlášení, nejmenovaní izraelští činitelé však už médiím sdělili, že jde o Egyptem vypracovaný „zmírněný“ návrh, který obsahuje pro Izrael nepřijatelné podmínky. Věc podle nich vypadá jako lest s cílem vykreslit Izrael jako tu stranu konfliktu, která odmítá příměří uzavřít.

Hamás oznámil souhlas s příměřím. Izrael je skeptický

Svět
Taťána Makarenko
Po zkušenostech, které nasbírala na mnoha zahraničních soutěžích včetně letošního finále Miss World v Bombaji, se prezidentka Miss Czech Republic Taťána Makarenko rozpovídala o tom, jak jsou české dívky vnímány v zahraničí, proč je ráda, že se do letošního ročníku přihlásila i dívka tmavé barvy pleti a jak se v průběhu posledních let změnila strategie výběru finalistek.
18 fotografií

Taťána Makarenko o zákulisí Miss: Na dívky je větší tlak, důležitá je osobnost

Společnost
Hostem videopodcastu Byznys kafe byla obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style Lenka Pátek
V polovině devadesátých let Lenka Pátek spoluzakládala cestovní kancelář Blue Style, která dnes patří k největším u nás. I proto je nazývána jako nejvlivnější žena v českém cestovním byznysu. Jak vybírá hotely, do kterých pak posílá české turisty? Jací jsme cestovatelé a jak nás vidí zahraniční hoteliéři? A které destinace jsou u nás nejžádanější a jaká místa a druhy dovolené teprve objevujeme? To a řadu dalších zajímavosti prozradila Lenka Pátek v dalším díle pořadu Byznys kafe.

V cizině už neplatí, že jsme národ řízkařů. Češi jsou v hotelích vítanými hosty

Byznys kafe
Tanky IS-3 na vojenské přehlídce v Moskvě 24. srpna 1945
Ačkoli IS-3 přišel příliš pozdě na to, aby se zúčastnil bojů za druhé světové války, do historie se tento sovětský tank dokázal zapsat nesmazatelně. Nejenže se účastnil konfliktů v padesátých a šedesátých letech, ale zpět k životu ho znovu přivedli i před deseti lety na Ukrajině. Tehdy už se jednalo o pomyslného důchodce, ve své době však stroj neměl konkurenci.

Sovětský tank IS-3: Ocelové monstrum, z nějž vojáci oněměli úžasem

Historie
Do Evropy se majoránka dostala díky křižáckým výpravám do Svaté země. Dnes se nejčastěji pěstuje v Egyptě a jižní Evropě.
Doma ji má každý. Sušená majoránka je výborná v bramborácích, bramboračce, sekané i v luštěninových polévkách. Při nachlazení je také velkým pomocníkem majoránkový čaj. Voňavé, chutné a léčivé jsou i čerstvé lístky majoránky, které se skvěle hodí do salátů, polévek, paštik či rýže. Jejich vůně prý dokonce umí přivolat lásku. Na pěstování majoránky přitom není nic složitého, takže čerstvou bylinku můžete mít vždy po ruce a domácí sušená voní líp než ta z obchodu. Přečtěte si, jak pěstovat majoránku.

Jak snadno vypěstovat voňavou bylinku: chutná, léčí a posiluje lásku

Zahrádkaření
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Palestinské hnutí Hamás dostalo nabídku na přerušení bojů v Pásmu Gazy po dobu 40 dní, uvedla s odkazem na své zdroje agentura Reuters. Podle nabídky, na které se shodli vyjednavači minulý týden v Paříži, by palestinské hnutí mělo propustit 40 rukojmí. Za každého propuštěného by pak Izrael pustil ze svých věznic deset Palestinců. Dohoda by také umožnila navýšit objem pomoci, který směřuje do Pásma Gazy. Hamás zatím návrh nekomentoval, dodává agentura.
8 fotografií

Hamás dostal nabídku na přerušení bojů. Příměří má trvat 40 dní

Svět
Šéfkuchařem v krkonošském resortu OREA Sklář v Harrachově je Richard Fuchs.
Zatímco se bavíme o předávání zkušeností mladším kolegům a lásce ke kuchařskému řemeslu, vzniká pod jeho rukama s naprostou lehkostí tříchodové degustační menu zahrnující burratu s tomatovou salsou a olivovou tapenádou, pečená prsa z perličky se sezónní zeleninou a pestem z černých lanýžů a grilovanou chobotnici s blanšírovanou zeleninou a gnocchi…
12 fotografií

Vařím také podle tradičních receptur z Krkonoš, říká šéfkuchař z Harrachova

Jablonecko
Lidé v Jeruzalémě se dívají na plakáty izraelských rukojmích zadržovaných v Gaze.
Izraelská armáda v pondělí v Rafáhu na jihu Pásma Gazy osvobodila dva z rukojmích držených palestinským hnutím Hamás od loňského 7. října. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu akci ocenil a zopakoval, že k záchraně ostatních unesených povede jen další vojenský nátlak na Hamás a úplné vítězství nad ním. Osvobození rukojmích předcházely letecké údery na Rafáh, při nichž podle místních úřadů zemřelo sedm desítek lidí.
5 fotografií

Izraelci osvobodili dva rukojmí. Údery v Rafáhu údajně nepřežily desítky lidí

Svět