ŠTÍTEK: Hamburk

Diváci se v před zápasem s Gruzií dobře bavili.
/OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ Už den do zápasu s Gruzií to v českém domě v Hamburku žilo. Nebyl sice úplně zaplněný, nicméně čeští fanoušci se dobře bavili. Během večera je bavil koncert Marty Jandové a také si zaskákali a zazpívali „Kdo neskáče, není Čech” při živém vstupu do jedné z televizí. V sobotu se však očekává větší zájem a návštěva jak před samotným zápasem, který startuje v 15 hodin, tak po něm, kdy jsou naplánované koncerty skupiny Mirai či Jakuba Děkana.
4 fotografie

Kdo neskáče, není Čech. Na Euru bavila fanoušky před zápasem s Gruzií i Jandová

Fotbal
Český dům v Hamburku
Lipsko vzali útokem, teď se čeští fanoušci chystají na delší výpravu do Hamburku. V přístavním městě na severu Německa odehrají fotbalisté na Euru zápasy s Gruzií a Tureckem. Hamburk se na návštěvu lidí z celé Evropy řádně připravil, takže fotbaloví nadšenci by měli mít o komfort postaráno. Jak se dopravit na fotbal do Hamburku? Deník připravil pár rad pro české fanoušky.
9 fotografií

Loď je zdarma, ke stadionu se dá i na kole. Rady pro fanoušky v Hamburku

Zajímavosti z fotbalu
Českou fotbalovou reprezentaci slavnostně přijali na radnici v Hamburku.
Českou fotbalovou reprezentaci slavnostně přijali na radnici v Hamburku, kde má mužstvo základnu během mistrovství Evropy v Německu. Na oficiální audienci dorazili předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek, realizační tým v čele s hlavním trenérem Ivanem Haškem a za hráče kapitán Tomáš Souček, záložníci Lukáš Červ s Matějem Juráskem a brankář Vítězslav Jaroš. Reprezentace od státního rady pro sport města Hamburk dostala maketu plachetnice a předala mu podepsaný dres.

Sláva v Hamburku. Reprezentaci přijali na radnici, český tým dostal model lodi

Fotbal
Fanoušci Chorvatska na Euru vyjádřili svou nechuť vůči Srbsku
Horké balkánské hlavy se projevují i na fotbalovém Euru. Fanoušci Chorvatska a Albánie se během vzájemného zápasu spojili, aby vyjádřili svou nechuť vůči Srbsku. To se brání a žádá od UEFA exemplární tresty. Srbové ostatně dosáhli úspěchu se svou stížností na jednoho albánského novináře, přitom chování jejich fanoušků už vedlo k pokutám.

Odjedeme z Eura, hrozí naštvaní Srbové. Stěžují si na urážky, sami přitom řádili

Zajímavosti z fotbalu
Reprezentační víno pro Euro 2024 z novosedelského vinařství Vinofol
Sport i vinařství jsou o emocích, za obojím se schovává množství dřiny a odříkání. Jakmile se něco pokazí, další šanci má vinař až za rok. A fotbalista na mistrovství Evropy? Zase až za čtyři roky. Touto spojitostí zdůvodnil novosedelský vinař Pavel Foltýn již tradiční spolupráci s českou fotbalovou reprezentací. Z té i letos vzešla speciální limitovaná edice tří odrůd vína pro fotbalové Euro.
3 fotografie

Bílá, černá a červená. Euro 2024 má své víno, lahve zdobí vlajky českých soupeřů

Regiony
Tomáš Souček na tréninku české fotbalové reprezentace před startem Eura 2024
Kapitán českých fotbalistů Tomáš Souček připustil, že po čtvrtečním příjezdu týmu na mistrovství Evropy v Německu nebyl jeho zdravotní stav ideální. Devětadvacetiletý záložník kvůli blíže nespecifikovanému problému při úvodním pátečním tréninku vynechal některá kontaktní cvičení. Před úterním vstupem do šampionátu proti Portugalsku se už ale cítí dobře, řekl na tiskové konferenci v dějišti utkání v Lipsku.

Nebylo to ideální, přiznal Souček. Věří, že na Portugalce se bude cítit dobře

Fotbal
Petr Urban (druhý zleva) spolu s další českou výpravou na Euru 2012.
O fotbalové mistrovství Evropy, které se koná v Německu, je díky dobré dojezdové vzdálenosti veliký zájem ze strany českých fanoušků. Česko svůj úvodní zápas sehraje v úterý v nedalekém Lipsku, poté se přestěhuje do Hamburku. Deník připravil přehled možností, jak se na zápasy českého výběru dopravit, jak dlouho trvá cesta, s jakými počítat náklady, ale i tipy, kam vyrazit.

Rady, jak se dostat na zápasy českých fotbalistů na Euro: Jak a kudy cestovat

Doprava
Red Bull Arena v barvách Eura
Čeští fotbalisté dorazili do Lipska, kde se budou připravovat na úterní první utkání na mistrovství Evropy v Německu proti Portugalsku. Reprezentanti cestovali ze základny na severním okraji Hamburku do 300 kilometrů vzdáleného dějiště zápasu vlakem a více než tříhodinovou cestu strávili mimo jiné hraním karet. V podvečer si svěřenci kouče Ivana Haška v Lipsku zatrénovali.
22 fotografií

Fotbalisté se v Lipsku připravují na Ronalda a spol. Ve vlaku mastili karty

Fotbal
Tomáš Vlček po bitvě Slavie se slavným AC Milán
Tomáš Vlček se obává, že asi neexistuje způsob, jak ubránit největší hvězdu portugalské fotbalové reprezentace Cristiana Ronalda. Třiadvacetiletý bek nicméně věří, že český tým je na úterního prvního soupeře na mistrovství Evropy velmi dobře a dopodrobna připraven. Pokud by Vlček nastoupil, mohl by si zopakovat souboj s další portugalskou ofenzivní oporou Rafaelem Leaem, kterému v březnu čelil v osmifinále Evropské ligy proti AC Milán. 

Recept na bránění Ronalda? Mít ho, prodám ho hodně draho, smál se Tomáš Vlček

Fotbal
Čeští fotbalisté se připravují na úvodní zápas s Portugalskem.
Čeští fotbalisté se na severním předměstí Hamburku třetím dnem připravují na úterní vstup do mistrovství Evropy proti Portugalsku. Svěřenci trenéra Ivana Haška měli před polednem uzavřený trénink, při kterém už nacvičovali i to, jak ubránit největší soupeřovy hvězdy v čele s kanonýrem Cristianem Ronaldem. Během jednotky reprezentanti pořádně zmokli, neboť se nad stadionem v Norderstedtu přehnala bouřka. V neděli se už mužstvo vlakem přesune do dějiště úvodního utkání Lipska.

Fotbalisté za zavřenými dveřmi pilovali taktiku na Ronalda, při tréninku zmokli

Fotbal
První trénink české fotbalové reprezentace v Norderstedtu během Eura. Fanouškům se podepisuje Ladislav Krejčí
Otevřený první trénink české fotbalové reprezentace na mistrovství Evropy v Německu sledoval v Norderstedtu u Hamburku vyprodaný stadion. Tribunu zaplnilo 1200 diváků, povětšinou dětí a některé z nich dorazily i s transparenty a českými vlajkami. K mužstvu se znovu připojil obránce Ladislav Krejčí, který ve čtvrtek řešil případný přestup z pražské Sparty do španělské Girony. Kluby zatím dohodu neoznámily.

Vyprodaný trénink Čechů. Fotbalisté se podepisovali fanouškům, Krejčí už dorazil

Fotbal
Generálka na ME 2024: Česko - Severní Makedonie
Bez Ladislava Krejčího odcestovali čeští fotbalisté do dějiště mistrovství Evropy. Pětadvacetiletý fotbalista dostal povolení dořešit případný přestup z pražské Sparty, odkud má údajně zamířit do španělské Girony. Obránce se k národnímu týmu znovu připojí ještě dnes už přímo v Norderstedtu poblíž Hamburku, kde bude mít mužstvo během turnaje základnu. Reprezentace o tom informovala na webu FAČR.

Češi odjeli na Euro bez Krejčího. Sparťanský obránce řeší přestup

Fotbal
Generálka na ME 2024: Česko - Severní Makedonie
Vrchol fotbalové sezony je tady. Do Německa se na měsíc sjede evropská špička, aby z jejího středu vzešel ten nejlepší tým starého kontinentu. Na Euru nebudou znovu chybět ani Češi. Kdy se pod taktovkou Ivana Haška představí na mistrovství Evropy? Připravili jsme pro vás konpletní program ME ve fotbale.

Program ME ve fotbale 2024: Kdy hrají Češi a kompletní rozpis Eura

Fotbal
Fotbalový stadion v Mnichově
Německo rozhodně nemá nouzi o stadiony s dostatečnou kapacitou a moderním zázemím, na kterých by se mohlo hrát Euro. Při výběru deseti vhodných arén se tak pořadatelé řídili hlavně tím, aby dějiště turnaje pokryla všechny hlavní regiony. Největší koncentrace stadionů se nachází na západě země v oblasti Porýní a Porúří, finále patří Berlínu. Čeští fanoušci však budou mířit hlavně do Lipska a Hamburku.
10 fotografií

Stadiony pro fotbalové Euro. Čeští fanoušci budou mířit do Lipska a Hamburku

Zajímavosti z fotbalu
Nedělní večerní tisková konference v Hradci Králové.
/FOTO/ Čeští fotbalisté se vrátili ze soustředění v Rakousku, během kterého v pátek porazili Maltu vysoko 7:1, a mají už před sebou pouze poslední přípravné střetnutí před začátkem mistrovství Evropy. V něm se v pondělí v Hradci Králové představí proti výběru Severní Makedonie. Utkání, které hostí vyprodaná Malšovická aréna, startuje úderem 18. hodiny.
7 fotografií

Poslední test před startem ME: Češi v pondělí vyzvou v Hradci Severní Makedonii

Fotbal
Český dům v Hamburku
/GALERIE/ Mistrovství Evropy ve fotbale se kvapem blíží. A užijí si ho i fanoušci. Český dům v Hamburku nabídne českým fotbalovým příznivcům prostor sdílet zážitky spojené se skupinovými zápasy národního týmu. Grand Opening se uskuteční už 21. června, další možnost k návštěvě budou mít zájemci v den zápasu s Gruzií 22. června a s Tureckem o čtyři dny později. Připraven je bohatý doprovodný program za účasti hvězd tuzemské populární hudby, české pivo a občerstvení.
9 fotografií

Jandová ovládne fotbalový Hamburk, fanoušky na Euru přivítá Český dům

Zajímavosti z fotbalu
Nové stezky u Boleveckých rybníků.
Po nově opravených cestách se teď mohou procházet návštěvníci Boleveckých rybníků, jejich okolí patří k nejoblíbenějším rekreačním místům v Plzni. Město nechalo prostřednictvím Správy veřejného statku (SVSMP) umístit nový povrch v části stezky u Seneckého rybníka. Upravena je také pěšina nad Velkým boleveckým rybníkem. Lesní cesty jsou nyní pro pěší, cyklisty i běžce komfortnější. Do úprav město investovalo 1,2 milionu korun.
5 fotografií

Návštěvníkům Boleveckých rybníků slouží nové stezky

Plzeňsko
Ilustrační foto
„Myslím to takhle!- Takhle to uděláme! – Takhle teda ne! –Takklenc ti to nepude! Musíš to udělat jináč- takhle!“ Nějak takto by mohl vypadat rozhovor svou Plzeňáků, který na první pohled ukazuje krásu plzeňské mluvy.

Pročpa tudlecto řikáme?

Čtenář reportér
Kdo by takový hrob hledal pod Kolínem?!
V procesu s osobou obžalovanou z vraždy, o níž jsme dnes informovali na našem webu, se vyjádřila v rámci dokazování také renomovaná psychiatrička Adelheid Kastnerová, která ho vyšetřovala.

Od sousedů: Zapeklité pohlaví vraha

Z okolí
Svíčky. Ilustrační foto
Nadcházející sobotu se město Freyung znovu zúčastní celosvětové iniciativy WWF, pořádané každým rokem. Vyzývá lidi, aby toho dne na hodinu, mezi 20.30 a 21.30, doma zhasli a přihlásili se tak na znamení živoucí planety, k podpoře větších ambic při ochraně životního prostředí.

Od sousedů: Zapálí svíčky k 17. Earth Hour

Českobudějovicko
Hlavní nádraží v Drážďanech.
Další stávka strojvedoucích německého dopravce Deutsche Bahn (DB) svolaná odbory GDL ovlivní spoje z Česka do Německa a zpět od dnešní noci. Strojvedoucí v osobní dopravě budou stávkovat 24 hodin od úterních 02:00. Omezení se budou týkat zejména vlaků na linkách z Prahy do Berlína, Hamburku, Kielu a Flensburgu nebo regionálních vlaků z Chebu do Marktredwitzu. Noční spoje stávka omezí jak v noci na úterý, tak v noci na středu.

Další stávka německých strojvedoucích ovlivní spoje do Německa už dnes v noci

Ústecko
Spousta českých fanoušků bude na přelomu května a července mířit do Německa na evropský šampoionát.
Rok 2024 je skutečně svátkem pro všechny milovníky sportu, neboť se letos konají ty nejvýznamnější sportovní akce včetně Olympiády v Paříži a fotbalového Eura v Německu. Vidět největší sportovní hvězdy a podpořit česká želízka v ohni si nenechá ujít nejeden fanoušek. Za tento neopakovatelný zážitek si ale sáhne hluboko do kapsy. Počítat musí s nákupem vstupenek, dopravou a ubytováním, které v exponovaných lokalitách přesahuje až několikanásobek obvyklé sazby.

Jak si užít letošní sportovní rok bez přehnaného utrácení? Češi řeší alternativy

Ostatní sporty
Tlumočí se v nejrůznějším prostředí. Z domova online. Od covidové pandemie je to velmi rozšířený formát.
Při své profesi se Jaroslav Fait z Plzně dostal už na řadu zajímavých míst. Vedle různých konferencí a seminářů tlumočil i v továrnách, na stavbách, při exkurzích do terénu, v divadle, u soudu nebo na lodi. Díky této pestrosti ho jeho profese stále baví. Dostal se k ní přitom už téměř před třiceti lety, stále se ale vzdělává a sbírá další zkušenosti.
7 fotografií

Se svou bravurní němčinou je žádaným tlumočníkem. Dostal se k tomu díky štěstí

Příběhy a rozhovory
Protesty proti krajně pravicové AfD v Německu
Vlna masivních protestů zasáhla v posledních několika týdnech Německo. Stovky tisíc lidí na náměstí a do ulic německých měst dostaly obavy z posilování extremistických sil. Mezi ně se řadí i krajně pravicová politická strana Alternativa pro Německo. Právě ta po vlně protestů zaznamenala velký pokles volebních preferencí.

Němci vyšli do ulic protestovat proti extremismu. AfD padají preference

Státy EU
Ilustrační foto
Letiště v Berlíně, Stuttgartu a Hamburku zrušila kvůli čtvrteční stávce bezpečnostního personálu všechny starty, další německé vzdušné přístavy odlety výrazně omezily. Protest zasáhl všechna velká letiště v Německu, jedinou výjimkou je Mnichov, který všechny spoje odbavuje podle letového řádu. Kvůli stávce musí s problémy počítat i čeští cestující, odřeknuta je dnešní linka mezi Prahou a Düsseldorfem.

Německá letiště ochromila stávka. Berlín, Stuttgart a Hamburk zrušily odlety

Státy EU
Jan Říčka.
V manažerském rybníku ulovila Viktoria Plzeň velkou rybu. Hlavním skautem klubu se stal Jan Říčka, který pracoval pro německý Hamburk, anglickou Chelsea a posledních 11 let jako skaut pro první tým jednoho z nejúspěšnějších klubů planety Manchester City. Do „Citizens“ doporučil například Erlinga Hallanda či Kevina De Bruyna.

Viktoria má nového hlavního skauta, který pracoval pro Manchester City

Fotbal