ŠTÍTEK: Jan Hus

Květy liliovníku tulipánokvětého v Husově parku v Táboře.
V táborském Husově parku v současné době budí velkou pozornost nádherně kvetoucí impozantní strom s názvem liliovník tulipánokvětý. Možná kolem tohoto krasavce i pravidelně chodíte, ale co víte o tomto stromu. Své znalosti o liliovníku tulpánokvětém si můžete vyzkoušet v našem kvízu. Podívejte se, jak květy zachytila na fotografiích Kristýna Svobodová.
9 fotografií

KVÍZ: Vyzkoušejte si své znalosti. Co víte o liliovníku tulipánokvětém?

Táborsko
Kniha Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti od Tomáše Syrovátky
Knížka Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti přibližuje čtenáři českou historii shodně tak, jak se v minulých dobách od nepaměti vyučovala a jaké znalosti o naší historii získávali žáci. Tyto znalosti je nutné trvale obnovovat a připomínat. Cicero: „Bez znalostí historie zůstávají lidé dětmi - nedostatečně vzdělaní a nedostatečně zodpovědní.“

Tajemství české budoucnosti vychází z minulosti. Nová kniha nabízí souvislosti

Čtenář reportér
Králova socha před strakonickou základní školou.
Pokud zavítáme do dějepisu pro páté třídy základních škol, narazíme na jméno Jiří z Poděbrad. Tedy plným jménem Jiří z Kunštátu a Poděbrad. „Byl významnou postavou v českých dějinách. Narodil se kolem roku 1420 a zemřel roku 1471. Jeho nejvýznamnějším úspěchem bylo, že se stal králem Českého království v období 1458 až 1471,“ píše se v osnovách. Není tedy divu, že jeho jméno nesou především ulice a školy. A to je také případ Strakonic.

Sochy ve Strakonicích: Král Jiří z Kunštátu a Poděbrad

Strakonicko
Ilustrační snímek.
Pražská učitelka Martina Bednářová, která čelila obžalobě z popírání ruských válečných zločinů na Ukrajině, potrestána nebude. Odvolací soud pravomocně potvrdil její osvobození. Zamítl odvolání státního zastupitelství, které pro bývalou češtinářku původně žádalo osmiměsíční podmíněný trest a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Češtinářka, která se tématu ruské invaze věnovala s žáky osmé třídy v hodině slohu, na svých výrocích trvá.

Učitelka nebude potrestaná za výroky o Ukrajině, soud potvrdil osvobození

Krimi
Velikonoce jsou svátky s řadou různých zvyklostí.
V posledních dnech před Velikonocemi se i na českých sociálních sítích hojně sdílel tento kreslený slovenský vtip: „Ježíš sedí na vyvýšeném kameni obklopen učedníky, kteří se ho ptají: Ježíši, co máme dělat na tvou počest, za tvé utrpení, smrt a zmrtvýchvstání? A Ježíš jim odpovídá: Nevím, kluci. Vajíčka, zajíci, šibačka, čistá okna… Něco v tom stylu.“ Co všechno se za tímto vtipem skrývá?

Velikonoční tradice aneb rozbor jednoho slovenského internetového vtipu

Historie
Nejbližším státním svátkem po Velikonocích bude 1. máj, tedy Svátek práce. Díky volnu bude pro symbolický prvomájový polibek dost času.
Velikonoční svátky jsou příjemné i proto, že přinášejí dva dny volna navíc, takže se spojí do čtyřdenního prodlouženého víkendu. A to už se vyplatí někam vyrazit nebo asi alespoň dopřát delší odpočinek. Letošní rok však nabídne víc možností, jak si díky státním svátkům prodloužit víkend. Na které dny připadají svátky s pracovním volnem a které svátky oslavíme o víkendech?

Letos máme díky svátkům 10 volných dnů. Podívejte se, kdy bude další volno

Společnost
Koncert k narozeninám Jana Suchého se konal v kostele Mistra Jana Husa v České Lípě. Na snímku Suchého potomci - dcera Martina a syn Daniel.
„Nevymejšlej a hraj, co je v notách,“ kárala paní učitelka malého žáčka v Lidové škole umění, když chtěl projevit svůj talent. Tak začínal svou hudební kariéru českolipský pedagog Jan Suchý. Hudba ho lákala od malička. Měl vzor ve své mamince, která krásně zpívala a hrála na klavír, ale i v tatínkovi, který zpíval sice nesměle, ale s chutí tak, jak se zpívá v jeho rodném Uherském Hradišti.
5 fotografií

Českolipský hudebník Jan Suchý slavil. Rodina mu připravila speciální koncert

Čtenář reportér
Obnovenou expozici Husité Husitského muzea v Táboře čeká slavnostní představení veřejnosti.
Husitské bitvy i zvyky v modelech, moderní interaktivní prvky plné zábavy pro děti i dospělé. Spousta historických předmětů věnovaných husitskému období, videa, hry i obří model Tábora, kde se střídá den s nocí. To vše na nové výstavě už ve středu 21. února v 17 hodin představí muzejníci Husitského muzea v Táboře veřejnosti. Deník se podíval na místo ještě před vernisáží.
59 fotografií

Husité v Táboře znovu ožívají. Muzeum chystá otevření expozice plné her a zábavy

Regiony
Obnovenou expozici Husité Husitského muzea v Táboře čeká slavnostní představení veřejnosti.
/OBRAZEM, VIDEO/ Husitské bitvy i zvyky v modelech, moderní interaktivní prvky plné zábavy pro děti i dospělé. Spousta historických předmětů věnovaných husitskému období, videa, hry i obří model Tábora, kde se střídá den s nocí. To vše na nové výstavě už ve středu 21. února v 17 hodin představí muzejníci Husitského muzea v Táboře veřejnosti. Deník se podíval na místo ještě před vernisáží.
59 fotografií

Husité v Táboře znovu ožívají. Muzeum chystá otevření expozice plné her a zábavy

Táborsko
Historik Jaroslav Šebek
Zesnulý bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nesl dědictví předků, kteří byli nejen významnými politiky, ale také vojáky či církevními činiteli. Připomíná to významný český historik Jaroslav Šebek z Akademie věd České republiky. „Karel Schwarzenberg byl nepochybně věřící katolík a víra hrála v jeho životě velkou roli,“ říká v rozhovoru pro Deník.
9 fotografií

Karel Schwarzenberg věřil v Boha, který nás přesahuje a vše usmíří, říká Šebek

Česko