ŠTÍTEK: Ježíš Kristus

Riedelova vila v Desné. V současnosti se ve vile nachází mimo jiné městské kulturní, vzdělávací a informační středisko.
Letos rozdělí Liberecký kraj téměř 22 milionů korun na projekty, jako je výměna oken v harrachovské sklárně, rekonstrukce střechy Riedlovy vily v Desné a oprava střechy kostela v bývalém klášteře v Liberci. Tato iniciativa má za cíl zabránit chátrání významných objektů a podpořit jejich modernizaci.

Harrachov, Desná a Liberec. Kraj investuje do oprav historických budov

Jablonecko
Hlavní líčení v kauze vraždy kutnohorského léčitele z října 2022 v pátek 12. července u Městského soudu v Praze: na snímku státní zástupkyně Jana Murínová.
/VIDEO, FOTO/ Otázka, jak bude dál pokračovat hlavní líčení v kauze předloňského úmrtí léčitele z Kutné Hory, které se po obsáhlém dokazování trvajícím už od loňského jara u Městského soudu v Praze zdálo chýlit k závěru se zahájením závěrečných řečí, zůstane prozatím otevřena. Do pondělí 12. srpna. Tehdy předsedkyně senátu Daniella Sarah Sotolářová oznámí, jak soud přistoupí k překvapivému kroku části obhajoby.
5 fotografií

(Ne)příčetnost žen souzených pro smrt léčitele: posudky jako na houpačce

Krimi
Brazilský expert Cícero Moraes zrekonstruoval podobu egyptského faraona Ramesse II.
Brazilský odborník Cícero Moraes se svým týmem zrekonstruoval tvář jednoho z nejslavnějších panovníků starověku, egyptského faraona Ramesse II. Velikého. Ukázal světu, jak vypadal v den smrti. Kromě toho poukázal na řadu zdravotních problémů, kterými vládce trpěl, včetně abscesu v ústech, který mu způsoboval bolesti.

Za moudrou tváří se skrývala bolest. Expert odhalil vzhled faraona Ramesse II.

Věda
Zeď nářků v Jeruzalémě.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Z Čáslavi k jeruzalémské Zdi nářků, aneb zajímavosti o zdi, kterou sami Židé nazývají Západní zeď. Prozradím vám, jaké přání jsem vložil mezi kamenné bloky, proč musíte u zdi couvat, a zavedu vás do míst, kam nesmí ženy. A také prozradím tajemství „nebeské pošty“, málokdo totiž ví, kam se „ztrácejí“ přáníčka vsunutá mezi kamenné bloky.
38 fotografií

Zeď nářků v Jeruzalémě: kam mizí papírky s přáními a proč se od ní couvá

Čtenář reportér
Nejčastěji si Rakušané nechávají "načerno" vyřídit elektropráce a opravy aut. Ilustrační foto
Třiašedesát procent Rakušanů má za správné nechat věci udělat prací na černo, 37 % se nebrání fušovat. Nejčastěji si lidé nechávají takto “bokem” vyřídit elektropráce a opravy aut, ale fušerům jsou svěřovány i kosmetika, masáže, činnosti kolem domu a zahrady. Odůvodňují to nejčastěji vysokým daněním regulérní práce. 79 % dotázaných uvedlo, že stát s daněmi zachází rozhazovačně. Jen čtyři procenta míní, že by se dělání na černo mělo udávat.

Od sousedů: “Fuš” je kavalírský delikt

Z okolí
Domov se zvláštním režimem v Mostě ponese jméno svaté Anny.
Nezisková organizace Charita Most se pustila do dalšího významného investičního projektu. Začala totiž opravovat jednu z budov Kasáren v Mostě. Ve značně zdevastovaném stavu ji zakoupila už v roce 2021 a od té doby probíhaly intenzivní přípravy na rozsáhlou rekonstrukci. Po jejím dokončení, které je plánováno na srpen příštího roku, bude budova sloužit osobám s duševním onemocněním a s různými typy demencí.

V Mostě vznikne domov se zvláštním režimem. Ponese jméno svaté Anny

Čtenář reportér
Martin Komárek
Jakékoli násilí na dětech je zločin. Mlácení i takříkajíc „láskyplné“ je ponížením malého vnímavého člověka.

Bít dítě je zločin

Komentáře
Farář Marián Kalina odchází po deseti letech z Břeclavska na Vyškovsko.
Farnosti v Moravské Nové Vsi, Hruškách a Týnci budou mít od září nového kněze. Po deseti letech je opouští současný farář Marián Kalina. Před svým odchodem do Drnovic na Vyškovsku se pro Deník rozpovídal o sobě, o tom, po čem se mu bude stýskat, co si s sebou do nového působiště odnáší, ale také třeba o tom, jak lidi změnilo či nezměnilo tornádo. „Budu se modlit, aby to semínko, které jsem vložil do srdcí lidí, nezahynulo, ale mohlo dál růst a třeba jednou přineslo i ovoce,“ říká.
8 fotografií

Nikdy nezapomenu na dobro lidí po tornádu, říká odcházející neoveský kněz Kalina

Břeclavsko
Soud začnal projednávat případ vraždy muže v Praze. Obžalobě čelí středočeská zubařka a učitelka v důchodu, muž si podle nich smrt přál.
Víra není odborný psychiatrický termín. To v jednací síni Městského soudu v Praze prohlásil psychiatr Ladislav Hosák vyslýchaný v pondělí 10. června jako spoluautor revizního znaleckého posudku k ženám obžalovaným z předloňské vraždy kutnohorského léčitele. Ten zemřel počátkem října 2022 v bytě jedné z nich na pražských Hájích. Obě se netají tím, že mu při „odchodu“ byly nápomocny. Aktivněji mladší z nich; nyní 33letá zubařka z Kutné Hory.
29 fotografií

Znalci psychiatrovi předložila obhajoba u soudu učebnici psychiatrie

Krimi
Hořické pašije. Odpolední generální zkouška se odehrála za krásného počasí.
Tradiční Hořické pašijové hry opět přilákaly v sobotu večer do přírodního amfiteátru v Hořicích na Šumavě stovky diváků. Byli mezi nimi např. i poutníci z českobudějovické farnosti u sv. Jana Nepomuckého s knězem Pavlem Bickem. Letošnímu prvnímu představení předcházela odpolední generální zkouška v kostýmech. Večer od 18.00 se v hořickém kostele sv. Kateřiny Alexandrijské konala bohoslužba za všechny zemřelé i žijící účastníky her, jejichž tradice začala před dvěma sty lety. „Jde o příběh Ježíše Krista, který přišel, aby nás na kříži zachránil, a který se za dva tisíce let nezměnil,“ připomněl při bohoslužbě farář, českokrumlovský prelát Václav Pícha, který v závěru popřál hercům i divákům, aby příběh znovu naplno prožili a odnesli si z představení poselství do svých životů.
14 fotografií

Hořické pašijové hry nadchly diváky

Českokrumlovsko
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě.
Ochotníci z Hořic na Šumavě a okolí pilně zkouší na 31. ročník hořických pašijových her, jež ztvárňují nesmrtelný novozákonní epos o životě, smrti, ukřižování, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení Ježíše Krista. K tomu dál usilují o zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Městys, kde žije asi 900 lidí a patří mezi známé turistické cíle na Lipensku, získal loni republikovou popularitu, když pořádal kongres Europassion 2023. Do Hořic se loni přijel podívat i český prezident Petr Pavel.

Téměř sto let stará partitura hořických Pašijí málem skončila na smetišti

Českokrumlovsko
Farář Pavel Tobek požehnal patníku Svatojakubské cesty u kostela sv. Jakuba v Jakubu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Patníku Svatojakubské cesty u kostela sv. Jakuba v Jakubu požehnal v sobotu 18. května farář Pavel Tobek z Římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec. Jedná se o kámen s vyobrazením mušle hřebenatky a počtu kilometrů k hrobu sv. Jakuba v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Požehnal také poutníkům, kteří se do Compostely teprve chystají.
17 fotografií

Na Svatojakubskou cestu mohou poutníci vyrazit z Jakuba. Od požehnaného patníku

Čtenář reportér
Pětici zvonů zrekvírovaných za druhé světové války, které se teď z iniciativy rottenbursko-stuttgartské diecéze vracejí do svých původních farností, 11. dubna 2024, Ostrava.
Kostel a zvon od nepaměti patří k sobě. Je to nejen symbol, ale také hlas, který svolává lid, oznamuje důležité momenty v obci a upozorňuje na nebezpečí. Ten v Třanovicích svým ovečkám přestal zvonit před 82 lety, kdy jej nacisté z tamního kostela odvezli. Nyní se jako jeden z mála neroztavených zvonů, které skončily v Německu, vrátil zpět domů
12 fotografií

Zvon zabavený nacisty se vrátil zpět domů do Třanovic

Frýdecko-Místecko
Kostel sv. Floriána a jeho okolí.
Dovoluji si tvrdit, že hrad Střekov už dávno není nejčastějším objektem amatérských dokumentaristů v Ústí nad Labem. V pomyslném žebříčku ústeckých symbolů zcela jasně vede zámeček Větruše a nový most. Samozřejmě, někdo může přidat šikmou věž, divadlo, zdymadla, starou školu, lázně. Od jisté doby se do záběrů stále častěji dostává jezero Milada. No a samozřejmě národní kulturní památka, kostel sv. Floriána v Krásném Březně s unikátními interiéry.
10 fotografií

Je čas na netradiční prohlídku ústeckého kostela sv. Floriána v Krásném Březně

Čtenář reportér
Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisejí jen volně. Podívejte se ve fotogalerii, jak tento den probíhal v Římskokatolické farnosti v Poličce.
17 fotografií

Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce

Zprávy
Tradiční velkopáteční pouť má za sebou farnost Panny Marie v Ústí nad Labem.
/FOTO/ Tradiční velkopáteční pouť má za sebou farnost Panny Marie v Ústí nad Labem. Ústečtí věřící se v pátek 29. dubna odpoledne sešli, aby si připomněli ukřižování svého spasitele procházkou na Mariánskou skálu se zastaveními k zamyšleními nad jednotlivými událostmi jež přivedli Krista na Kalvárii. Procesí vedl ústecký arciděkan Miroslav Šimáček.
23 fotografií

Věřící v Ústí nad Labem se sešli k velkopáteční pouti na Mariánskou skálu

Čtenář reportér
Františka před nemocniční kaplí.
Přes den pracuje v nemocnici, večer učí studenty. Řádová sestra Františka Jana Majerčíková je v jednom kole. Už devatenáct let je kaplankou v brněnských nemocnicích, kde pacientům nabízí duchovní oporu i laskavé slovo. Studenti ji zase znají jako sestru vincentku, která vede přípravy na svátosti. Jak vypadá její běžný den a co vše obnáší její řehole, přiblíží poslední díl miniseriálu Deníku o životě řádových sester.
10 fotografií

Den s řádovou sestrou: Duchovní je ten, který přináší naději, říká Františka

Česko
Velikonoční hrkání v Třeboni se v roce 2024 konalo už popáté. Výchozím i posledním místem symbolické křížové cesty byl kostel sv. Jiljí.
Bohatě vyzdobeným barokním kostelem znějí slavnostně zpívaná slova modlitby, tři muži nesou kříž, jeden ikonu Krista a jediná žena v malém průvodu pak trnovou korunu, položenou na fialovém šátku. Nechybí ani sedm hrkačů. Vydávají se Třeboní na krátkou symbolickou křížovou cestu, aby připomněli ukřižování Ježíše Krista. Všichni v černém oblečení s bílými maskami na obličejích.
34 fotografií

Třeboní už popáté nesli kříž, aby připomněli oběť Ježíše Krista

Jindřichohradecko