ŠTÍTEK: Ježíš Kristus

Farář Marián Kalina odchází po deseti letech z Břeclavska na Vyškovsko.
Farnosti v Moravské Nové Vsi, Hruškách a Týnci budou mít od září nového kněze. Po deseti letech je opouští současný farář Marián Kalina. Před svým odchodem do Drnovic na Vyškovsku se pro Deník rozpovídal o sobě, o tom, po čem se mu bude stýskat, co si s sebou do nového působiště odnáší, ale také třeba o tom, jak lidi změnilo či nezměnilo tornádo. „Budu se modlit, aby to semínko, které jsem vložil do srdcí lidí, nezahynulo, ale mohlo dál růst a třeba jednou přineslo i ovoce,“ říká.
8 fotografií

Nikdy nezapomenu na dobro lidí po tornádu, říká odcházející neoveský kněz Kalina

Břeclavsko
Soud začnal projednávat případ vraždy muže v Praze. Obžalobě čelí středočeská zubařka a učitelka v důchodu, muž si podle nich smrt přál.
Víra není odborný psychiatrický termín. To v jednací síni Městského soudu v Praze prohlásil psychiatr Ladislav Hosák vyslýchaný v pondělí 10. června jako spoluautor revizního znaleckého posudku k ženám obžalovaným z předloňské vraždy kutnohorského léčitele. Ten zemřel počátkem října 2022 v bytě jedné z nich na pražských Hájích. Obě se netají tím, že mu při „odchodu“ byly nápomocny. Aktivněji mladší z nich; nyní 33letá zubařka z Kutné Hory.
29 fotografií

Znalci psychiatrovi předložila obhajoba u soudu učebnici psychiatrie

Krimi
Hořické pašije. Odpolední generální zkouška se odehrála za krásného počasí.
Tradiční Hořické pašijové hry opět přilákaly v sobotu večer do přírodního amfiteátru v Hořicích na Šumavě stovky diváků. Byli mezi nimi např. i poutníci z českobudějovické farnosti u sv. Jana Nepomuckého s knězem Pavlem Bickem. Letošnímu prvnímu představení předcházela odpolední generální zkouška v kostýmech. Večer od 18.00 se v hořickém kostele sv. Kateřiny Alexandrijské konala bohoslužba za všechny zemřelé i žijící účastníky her, jejichž tradice začala před dvěma sty lety. „Jde o příběh Ježíše Krista, který přišel, aby nás na kříži zachránil, a který se za dva tisíce let nezměnil,“ připomněl při bohoslužbě farář, českokrumlovský prelát Václav Pícha, který v závěru popřál hercům i divákům, aby příběh znovu naplno prožili a odnesli si z představení poselství do svých životů.
14 fotografií

Hořické pašijové hry nadchly diváky

Českokrumlovsko
Pašijové hry v Hořicích na Šumavě.
Ochotníci z Hořic na Šumavě a okolí pilně zkouší na 31. ročník hořických pašijových her, jež ztvárňují nesmrtelný novozákonní epos o životě, smrti, ukřižování, zmrtvýchvstání a nanebevstoupení Ježíše Krista. K tomu dál usilují o zápis do seznamu světového dědictví UNESCO. Městys, kde žije asi 900 lidí a patří mezi známé turistické cíle na Lipensku, získal loni republikovou popularitu, když pořádal kongres Europassion 2023. Do Hořic se loni přijel podívat i český prezident Petr Pavel.

Téměř sto let stará partitura hořických Pašijí málem skončila na smetišti

Českokrumlovsko
Farář Pavel Tobek požehnal patníku Svatojakubské cesty u kostela sv. Jakuba v Jakubu.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Patníku Svatojakubské cesty u kostela sv. Jakuba v Jakubu požehnal v sobotu 18. května farář Pavel Tobek z Římskokatolické farnosti Kutná Hora - Sedlec. Jedná se o kámen s vyobrazením mušle hřebenatky a počtu kilometrů k hrobu sv. Jakuba v Santiagu de Compostela ve španělské Galicii. Požehnal také poutníkům, kteří se do Compostely teprve chystají.
17 fotografií

Na Svatojakubskou cestu mohou poutníci vyrazit z Jakuba. Od požehnaného patníku

Čtenář reportér
Pětici zvonů zrekvírovaných za druhé světové války, které se teď z iniciativy rottenbursko-stuttgartské diecéze vracejí do svých původních farností, 11. dubna 2024, Ostrava.
Kostel a zvon od nepaměti patří k sobě. Je to nejen symbol, ale také hlas, který svolává lid, oznamuje důležité momenty v obci a upozorňuje na nebezpečí. Ten v Třanovicích svým ovečkám přestal zvonit před 82 lety, kdy jej nacisté z tamního kostela odvezli. Nyní se jako jeden z mála neroztavených zvonů, které skončily v Německu, vrátil zpět domů
12 fotografií

Zvon zabavený nacisty se vrátil zpět domů do Třanovic

Frýdecko-Místecko
Kostel sv. Floriána a jeho okolí.
Dovoluji si tvrdit, že hrad Střekov už dávno není nejčastějším objektem amatérských dokumentaristů v Ústí nad Labem. V pomyslném žebříčku ústeckých symbolů zcela jasně vede zámeček Větruše a nový most. Samozřejmě, někdo může přidat šikmou věž, divadlo, zdymadla, starou školu, lázně. Od jisté doby se do záběrů stále častěji dostává jezero Milada. No a samozřejmě národní kulturní památka, kostel sv. Floriána v Krásném Březně s unikátními interiéry.
10 fotografií

Je čas na netradiční prohlídku ústeckého kostela sv. Floriána v Krásném Březně

Čtenář reportér
Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce
Velikonoce jsou nejvýznamnějším křesťanským svátkem, oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Vedle toho jsou Velikonoce obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, které s náboženským svátkem souvisejí jen volně. Podívejte se ve fotogalerii, jak tento den probíhal v Římskokatolické farnosti v Poličce.
17 fotografií

Foto ohlédnutí za Velikonocemi na farnosti v Poličce

Zprávy
Tradiční velkopáteční pouť má za sebou farnost Panny Marie v Ústí nad Labem.
/FOTO/ Tradiční velkopáteční pouť má za sebou farnost Panny Marie v Ústí nad Labem. Ústečtí věřící se v pátek 29. dubna odpoledne sešli, aby si připomněli ukřižování svého spasitele procházkou na Mariánskou skálu se zastaveními k zamyšleními nad jednotlivými událostmi jež přivedli Krista na Kalvárii. Procesí vedl ústecký arciděkan Miroslav Šimáček.
23 fotografií

Věřící v Ústí nad Labem se sešli k velkopáteční pouti na Mariánskou skálu

Čtenář reportér
Františka před nemocniční kaplí.
Přes den pracuje v nemocnici, večer učí studenty. Řádová sestra Františka Jana Majerčíková je v jednom kole. Už devatenáct let je kaplankou v brněnských nemocnicích, kde pacientům nabízí duchovní oporu i laskavé slovo. Studenti ji zase znají jako sestru vincentku, která vede přípravy na svátosti. Jak vypadá její běžný den a co vše obnáší její řehole, přiblíží poslední díl miniseriálu Deníku o životě řádových sester.
10 fotografií

Den s řádovou sestrou: Duchovní je ten, který přináší naději, říká Františka

Česko
Velikonoční hrkání v Třeboni se v roce 2024 konalo už popáté. Výchozím i posledním místem symbolické křížové cesty byl kostel sv. Jiljí.
Bohatě vyzdobeným barokním kostelem znějí slavnostně zpívaná slova modlitby, tři muži nesou kříž, jeden ikonu Krista a jediná žena v malém průvodu pak trnovou korunu, položenou na fialovém šátku. Nechybí ani sedm hrkačů. Vydávají se Třeboní na krátkou symbolickou křížovou cestu, aby připomněli ukřižování Ježíše Krista. Všichni v černém oblečení s bílými maskami na obličejích.
34 fotografií

Třeboní už popáté nesli kříž, aby připomněli oběť Ježíše Krista

Jindřichohradecko
Velkopáteční výstup na Kalvárii v Ostrém
Na Velký pátek, 29. března, vyrazily desítky věřících společně s novým biskupem Stanislavem Přibylem ke slavení Velikonoc a ke společné modlitbě křížové cesty na Kalvárii v Ostrém u Úštěka. V letošním roce poprvé nesli věřící dřevěný kříž na znamení utrpení Ježíše Krista. Biskup Stanislav Přibyl tak navázal na tradici velkopátečních křížových cest.
27 fotografií

OBRAZEM: Věřící vystoupali s křížem na Kalvárii v Ostrém. V čele s biskupem

Litoměřicko
Velikonoční bohoslužba Zeleného čtvrtku v Litoměřicích. Obřad mytí nohou provedl litoměřický biskup Stanislav Přibyl.
Na Zelený čtvrtek, 28. března, sloužil litoměřický biskup Stanislav Přibyl v litoměřické katedrále sv. Štěpána mši svatou na památku poslední večeře Páně. Součástí této mše je také obřad umývání nohou, tak jak to Kristus učinil při poslední večeři. Podobně biskup umyl nohy dvanácti vybraným mužům představujícím dvanáct apoštolů. V tento den utichají zvony nebo hudební nástroje.
23 fotografií

OBRAZEM: Litoměřický biskup umyl věřícím nohy. Připomněl tak čin Ježíše Krista

Litoměřicko
Křížová cesta v Mladějovicích z druhé poloviny 19. století. Sněhobílé kapličky na kopci jsou vidět zdaleka. Jedná se současně o pozoruhodné vyhlídkové místo, které nabízí pohledy na širou Hanou i vrcholky Jeseníků
Velký pátek je podle křesťanské tradice připomínkou smrti Ježíše Krista. Umělecké ztvárnění jeho posledního putování a utrpení v krajině, takzvaná křížová cesta, zapůsobí i na mnohé nevěřící. Tato často unikátní díla postavená pod širým nebem se často nacházejí na magických místech s dechberoucím výhledem, jsou vhodným cílem pro každého, kdo si chce třeba jen užít přírodu a ticho. 

Křížové cesty okolo Olomouce. Vydejte se na magická místa s úchvatným výhledem

Olomoucko
Ježíškovy Matičky - velikonoční zvyk z Olomoucka. Průvod z Bělkovic - Lašťan do Dolan
Květnou nedělí (letos 24. března) začala pro křesťany nejposvátnější a nejvýznamnější část roku, tzv. Svatý týden. Vyvrcholí na Velikonoční neděli oslavou Ježíšova vzkříšení. Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem po celém světě, významnější než Vánoce. Je s nimi spojeno velké množství tradic a symboliky. Projděte si s Deníkem církevní velikonoční kalendář i některé zvyky, které se tradičně dodržovaly, či stále dodržují, na Hané.
16 fotografií

Průvodce Velikonocemi: co je Bílá sobota, proč se koupe venku a chodí klapači

Olomoucko
Nákupy o Velikonocích? Zatímco v pátek si bez obav nakoupíte, v pondělí zůstanou dveře marketů uzavřené. Znovu se otevřou v úterý
Už podeváté si Češi letos připomenou Velký pátek, tedy ukřižování Ježíše Krista, formou státního svátku. Spolu s Velikonočním pondělím tak jarní svátky nabídnou čtyři dny volna. Ovšem pozor. Kromě toho platí i zákon upravující prodejní dobu obchodů o státních svátcích. Zatímco v pátek si bez obav nakoupíte, v pondělí zůstanou dveře marketů uzavřené. Znovu se otevřou v úterý.

Otevírací doba o Velikonocích: Kdy budou obchody zavřené, kam vyrazit o svátcích

Ekonomika
Mezinárodní den nenarozených dětí připadá každoročně na 25. březen
25. březen je Mezinárodní den nenarozených dětí. Tento den je připomínkou těch, jejichž životy vyhasly ještě v lůně matky. O svůj příběh se s námi podělila čtenářka Magda, kterou okolí donutilo před lety k interrupci. Dnes je jí 36 let, má za sebou několik samovolných potratů a svého někdejšího rozhodnutí lituje. Ví, že kdyby dostala ještě jednu šanci, byla by tou nejlepší maminkou.

Nenarozené děti: Na interrupci šla Magda pod nátlakem, pak několikrát potratila

Zdraví
Liturgický průvod s oslíkem na Květnou neděli od baziliky sv. Jiří.
/VIDEO, FOTO/ Významný svátek si v neděli připomněli nejen věřící na Pražském hradě. V rámci Květné neděle se konalo hned několik rituálů, z nichž pro přihlížející byl nejpoutavější průvod z baziliky svatého Jiří do chrámu svatého Víta. V čele průvodu šel kromě arcibiskupa Jana Graubnera také oslík s chlapcem. Samotný vjezd do katedrály symbolizoval slavný příjezd Krista do Jeruzaléma.
19 fotografií

Chlapec vjel na oslíku do katedrály. Na Pražském hradě slavili Květnou neděli

Praha
Křížová cesta na okraji polské obce Lewin Klodzki (Levín) je opatřena trojjazyčnými popisky. Nechybí tu ani čeština.
/FOTO, VIDEO/ Řada poutníků vyráží v předvelikonočním čase na křížové cesty. V Orlických horách i Podorlicku jich najdete několik. Ale třeba také kousek od Olešnice v Orlických horách na polské straně hranice v obci Levín - Lewin Klodzki. Zajímavostí je tu více, třeba kaple, která údajně stojí na místě, kde kdysi bylo upáleno tělo čarodějnice.
11 fotografií

Trojjazyčná kalvárie, příběh uzdravení i čarodějnice. Poznejte polský Levín

Rychnovsko