ŠTÍTEK: Katolická církev

Celkem 17 let vězení dostal odvážný redemptorista a rektor Svaté Hory u Příbrami Josef Hynek, jenž se stal jednou z prvních obětí komunistického pronásledování církevních řádů, které o necelý rok později vyvrcholilo tzv. Akcí K.
Ve čtvrtek 23. června 1949 zatkla Státní bezpečnost rektora kláštera Svatá Hora v Příbrami, redemptoristu Josefa Hynka. Jedním z důvodů bylo, že v neděli 19. června přečetl veřejně věřícím pastýřský list už internovaného arcibiskupa Josefa Berana, který se odmítal smířit s nástupem komunistického režimu. Začínalo tažení proti církvi, které v dubnu následujícího roku vyvrcholilo nechvalně proslulou Akcí K.

Dějiny temné i tajemné. O Akci K a rektorovi Svaté Hory

Tajemné dějiny
Student Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Šimon Hlava v kostele svatého Vavřince v Církvici.
/FOTOGALERIE/ Zajímá vás historie kostela svatého Vavřince v Církvici? Slyšeli jste o vzácné takzvané „Církvické desce“ či zázračném obrazu Panny Marie Bolestné? Neslyšeli? Tak to jste si neměli nechat ujít zasvěcený výklad studenta Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Šimona Hlavy. Celodenní prohlídka svatostánku se konala v rámci devátého ročníku „Jarního putování se svatým Jakubem“ pod taktovkou Hlízovského unikátního spolku.
16 fotografií

Kostel v Církvici ukrývá poklady nevyčíslitelné hodnoty. Odtajnil je student

Čtenář reportér
Student Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Šimon Hlava v kostele svatého Vavřince v Církvici.
/FOTOGALERIE/ Zajímá vás historie kostela svatého Vavřince v Církvici? Slyšeli jste o vzácné takzvané „Církvické desce“ či zázračném obrazu Panny Marie Bolestné? Neslyšeli? Tak to jste si neměli nechat ujít zasvěcený výklad studenta Střední průmyslové školy v Kutné Hoře Šimona Hlavy. Celodenní prohlídka svatostánku se konala v rámci devátého ročníku „Jarního putování se svatým Jakubem“ pod taktovkou Hlízovského unikátního spolku.
16 fotografií

Kostel v Církvici ukrývá poklady nevyčíslitelné hodnoty. Odtajnil je student

Čtenář reportér
Papež František při svatořečení ve Vatikánu. Pravděpodobně se ho dočká i v době smrti patnáctiletý Carlo Acutis.
Patnáctiletého Brita Carla Acutise, který před osmnácti lety podlehl leukémii, prohlásí církevní hodnostáři za svatého. Papež František mu tento měsíc uznal už druhý zázrak, při kterém se vyléčila dívka s těžkým úrazem hlavy. Oba se staly po jeho smrti. Mladík, kterému se díky jeho šíření víry na internetu přezdívalo boží influencer, se tak stane prvním svatořečeným mileniálem.

Boží influencer bude světcem. Papež chlapci přiznal druhý zázrak

Státy mimo EU
Vatikán vypadl nové normy týkající se nadpřirozených jevů. Ilustrační snímek
Vatikánský úřad radikálně upravil zastaralé normy o nadpřirozených jevech. Přizpůsobil se v nich moderní době a otevřeně bojuje proti podvodníkům. Nelíbí se mu hlavně lidé, kteří zneužívají věřící pro peníze, slávu nebo jiný osobní účel. Katolickou církev také nabádá k opatrnějšímu přístupu. Vatikán v novém dokumentu předložil šest scénářů, které mohou při ohlášené události nastat, a zároveň jak při nich budou církevní hodnostáři postupovat. V jednom z nich povoluje konání bohoslužeb a náboženských poutí.

Plačící sochy a živí svatí? Vatikánu došla trpělivost, zpřísnil zkoumání zázraků

Svět
Z dílny mistra nadměrných velikostí... Zdroj. DK
Mariánský dóm v Linci chystá oslavy stoletin. S 5851 metrem čtverečním je největším kostelem v Rakousku. Že není také nejvyšším, to odhalila v roce 2018 arcidiecéze Vídeň zjištěním, že linecká věž podle nových měření je po sanaci se 134,69 metru o asi dva metry nižší než vídeňský chrám.
7 fotografií

Od sousedů: Linecký dóm je stoletý

Českobudějovicko
Urputně se přetlačovaly i ženy.
V sobotu bylo v Norimberku 35. mistrovství Německa v armwrestlingu. Na rozdíl od klasické páky (armdrücken), kterou známe třeba z hospody, při něm soupeři bojují jeden proti druhému vstoje.

Od sousedů: Mistři v přetlačované

Z okolí
Fara stojí mezi kostelem Zvěstování Páně a kostelem sv. Jana a Pavla.
Zástupci římskokatolické církve před pár dny prodali soukromému vlastníkovi opuštěnou faru v obci Dobrš na Strakonicku, kde 40 let působil P. Martin František Vích (1921 – 2008), řeholník z Kongregace bratří Nejsvětější Svátosti, skaut a bývalý politický kněz, odsouzený v 50. letech ve vykonstruovaném politickém procesu za velezradu a vyzvědačství.
12 fotografií

Církev prodává faru na Dobrši, odkaz zdejšího faráře P. Martina Vícha mizí

Strakonicko
O sejmutí horního obrazu se postarala Chomutovská knihovna, brzy zmizí i větší plátno. Na svá místa se však vrátí díla malovaná v duchu starých mistrů.
/FOTO, VIDEO/ Na hlavní oltář kostela sv. Ignáce v Chomutově se po dlouhé době vrátí obrazy malované v duchu starých mistrů. Jeden z nich svěřilo město do rukou restaurátorů, druhý, který se nedochoval, namaluje po dohodě s církví chomutovská výtvarnice. Navždy tak zmizí dva novodobé výjevy s vycházejícím sluncem, jež provizorně nahrazovaly výzdobu v kdysi zpustošeném svatostánku.
19 fotografií

Vrátí se sv. Ignác i andělé. Kostel v Chomutově získá obrazy jako před sto lety

Chomutovsko
Římskokatolický kostel svatého Petra a Pavla v Peruci na archivním snímku.
Před léty, konkrétně v roce 2007, se sešlo několik mladých, starších i lidí středního věku, aby zachránili kostel sv. Petra Pavla na Peruci. Založili Spolek na záchranu kostela v Peruci. Na vlastní kůži zakusili, co znamená ono známé úsloví „práce jako na kostele“. Někteří ze spolku odešli a zase se vrátili, někdo se ke spolku přidal a několik členů odešlo ze Spolku i z tohoto světa nenávratně. V současné době má spolek 8 členů s věkovým průměrem asi 80 roků.

Na perucký kostel se vrátí věžní hodiny. Díky spolku na jeho záchranu

Čtenář reportér
Marek a Marta Zikmundovi.
Když jsem před šesti lety poznala Martu Zikmundovou, věděla jsem, že ji jednou požádám o rozhovor. O tom, že je manželkou evangelického faráře, se zmínila jen tak mimochodem. V té době bydleli v Přerově poměrně krátce. A i když začátky pro rodinu se třemi dětmi v novém prostředí nebyly úplně jednoduché, Marta to nesla s lehkostí sobě vlastní. Osud jí tehdy naložil poměrně hodně.
3 fotografie

Manželé Zikmundovi: Štědrý den v Přerově prožijeme naposledy

Přerovsko
Biskup Pavel Konzbul požehnal novým nemocničním kaplanům a kaplankám
Doprovázení v období nemoci, při pobytech spojených s operací, nebo při umírání. Duchovní péče a pomoc, naslouchání, podpora, porozumění. To jsou slova shrnující široké spektrum situací, které obklopují stále vyhledávanější službu nemocničních kaplanů a kaplanek. Vykonávat ji mohou kromě řeholníků nebo kněží i laici. Dohromady jich pod záštitou katolické církve v brněnské diecézi působí 17. Nejen jim požehnal biskup Pavel Konzbul spolu s dalšími představiteli křesťanských církví při ekumenické bohoslužbě 7. prosince.
3 fotografie

Biskup Pavel Konzbul požehnal novým nemocničním kaplanům a kaplankám

Čtenář reportér
V Žatci dokončují rekonstrukci Kapucínského kláštera.
/FOTO/ Práce na rekonstrukci Kapucínského kláštera v Žatci jsou ve finále, stavební část renovace se dokončuje. Obnova zchátralého objektu přišla na zhruba sto milionů korun. Radnice na zaplacení části oprav získala dotaci. Příští rok se bude vybavovat interiér památky, po otevření by tam mělo být společenské a vzdělávací centrum, kde najdou zázemí také některé místní spolky.
6 fotografií

Rekonstrukce Kapucínského kláštera je ve finiši. Žatec stála sto milionů

Žatecko a Lounsko
Historik Jaroslav Šebek
Zesnulý bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg nesl dědictví předků, kteří byli nejen významnými politiky, ale také vojáky či církevními činiteli. Připomíná to významný český historik Jaroslav Šebek z Akademie věd České republiky. „Karel Schwarzenberg byl nepochybně věřící katolík a víra hrála v jeho životě velkou roli,“ říká v rozhovoru pro Deník.
9 fotografií

Karel Schwarzenberg věřil v Boha, který nás přesahuje a vše usmíří, říká Šebek

Česko