ŠTÍTEK: Kolumbie

Obří had - Ilustrační foto
Bažinami v oblasti dnešní Indie se před 47 miliony let těžkopádně plazilo obří monstrum. Dokládají to zkamenělé obratle až 15 metrů dlouhého hada, který by svou délkou překonal i nejznámějšího pradávného predátora Tyrannosaura rexe. Obří plaz pojmenovaný Vasuki indicus připomínal dnešní krajty. A stejně jako tito dnešní hadi nebyl jedovatý, ale své oběti dusil svým mocným sevřením. Napsala to agentura Reuters, podle které by se mohlo jednat o největšího kdy objeveného hada.

Indické bažiny před miliony let obýval jeden z největších kdy objevených hadů

Objevy
Dominik Richter ještě v doberském dresu, teď proti bývalému klubu zápas rozhodl.
Mizerně vstoupily do jarní části I. B třídy fotbalisté dvou klubů se silnými kádry. V sobotu kráčelo o to, zda se odpíchne k lepší budoucnosti domácí Velká Dobrá nebo Slavoj Kladno. V bitvě o Kožovku se to povedlo hostům, když duel rozhodl Dominik Richter, jenž na Slavoj přišel právě z Dobré. Tak už to někdy bývá…

Pohádkový příběh Richtera, rozhodl derby o Kožovku. Slavoj jásá

Kraje
Předseda Pražského volejbalového svazu Jakub Lébl předává dárek Oldřichu Kaplanovi.
/FOTOGALERIE/ Už se z toho stala tradice. A proč to neříct: hodná následování. Představitelé Pražského volejbalového svazu (PVS) opět uspořádali setkání jubilantů. Tentokrát si z Unyp areny odneslo krásné dárky na dvacet hráčů, trenérů, rozhodčích či metodiků, kteří oslavili kulatiny v roce 2023. „Cítím ohromnou čest a pokoru před lidmi, kteří dosáhli spousty úspěchů a jsou vzorem pro tisíce mladých volejbalistů nejen v metropoli,“ uvedl Jakub Lébl, předseda PVS, jenž společně s místopředsedkyní Danou Vaiglovou prezenty předával.  
20 fotografií

Volejbalisté uctili jubilanty. Mezi oceněnými byl také člen zlatého týmu z MS

Ostatní sporty
VPS Stavoblock Polička, třetí tým Final Four celostátní ligy 2023/2024.
Další cenný kov do bohaté klubové sbírky. Sáloví fotbalisté VPS Stavoblock Polička se po dvou letech vrátili na „bednu“. Z finálového turnaje celostátní ligy, který se o víkendu konal v Praze-Radotíně, si odvezli zasloužený bronz. „Spokojenost, nakonec to pro nás dopadlo dobře. I když je pravda, že semifinále proti Chemcomexu jsme mohli zdramatizovat ještě více,“ říká trenér František Švec, který byl jako hráč či kouč u všech dosavadních úspěchů poličského sálového fotbalu.

Sklidili medailové ovoce. O poličském návratu na sálovkářské stupně vítězů

Fotbal
Adria Kladno je novým mistrem republiky ve futsalu-sálovém fotbalu.
Historický okamžik, kladenský klub ovládl republikový šampionát sálového fotbalu-futsalu! Původně Líný míč, jak si tenhle sport říkal, ovládla Adria Kladno, která ve finálovém turnaji v Radotíně porazila v semifinále dvakrát Rudolfov, a ve finále historického giganta Chemcomex Praha. Kladenský kapitán Tomáš Abrham se navíc stal nejlepším hráčem turnaje, Milen Kirov byl zase nejlepším brankářem.

Kladno slaví historický titul v sálovce a zahraje si Ligu mistrů!

Fotbal
Jeden z tunelů na trase D11 mezi Trutnovem a Královcem vznikne v Poříčí.
Společnost MI Roads ze Skupiny Metrostav se nesmířila s tím, že výběrové řízení na největší dálniční stavbu v Česku Trutnov - hranice s Polskem na trase D11 vyhrála polská firma Budimex SA. Nesouhlasí s výběrem zhotovitele stavby a požaduje přezkoumání od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Proč? Deník to zjišťoval u zástupců firmy, která v tendru nabídla druhou nejnižší částku.

Poláci použili cizí reference ze stavby tunelů v Kolumbii, tvrdí MI Roads

Krkonoše
Chryzantémy lze doma využít i jako přírodní čističky vzduchu.
Seznamte se! Jsme tři výjimečné pokojové rostliny, které nejen krásně ozdobí váš byt, ale máme také sílu přinést vám do vašeho domova kvalitnější a čistší vzduch. Já se jmenuji lopatkovec a někteří mi říkají i toulcovka či sansevieria. Jsem nenáročná rostlina se schopností absorbovat škodlivé látky a produkovat kyslík i v noci. … A mé jméno je anturie a přezdívka toulitka. Jsem elegantní rostlina s výraznými listy a umím efektivně filtrovat toxické látky, čímž přispívám k čistějšímu vzduchu. … A já jsem chryzantéma neboli kateřinka. Oplývám nejen krásou, ale dokážu odstraňovat také škodlivé látky jako amoniak, benzen a formaldehyd. Všechny tři přinášíme čistší a zdravější prostředí k životu.

Zelené kouzlo: Tři pokojovky, které doma působí jako čističky vzduchu

Domácnost
Ilustrační foto.
Uložení na hrudník matky může být pro nedonošené miminko prospěšnější než jeho pobyt v inkubátoru. Pro ni je to sice náročné, ale krásné. Mohou to potvrdit ženy, jejichž děťátka přišla předčasně na svět v Praze, ale třeba i v porodnici hořovické nemocnice. I díky Adámkovi a Evičce – realistickým figurínám novorozenců vážících 600 a 1500 gramů, s nimiž se u nás neobvyklému systému péče označovanému jako klokánkování učí lékaři i zdravotní sestry.
21 fotografií

Inkubátor pro příliš malé miminko dokáže často nahradit matky holý hrudník

Praha
Hostem videopodcastu Byznys kafe byl spolumajitel firmy Bagind Lukáš Matějček
Na počátku byl sen procestovat a poznat kus Indie. Ten sen se nejen splnil, ale otevřel i novou podnikatelskou cestu. Ostravák Lukáš Matějček díky své cestovatelské vášní narazil na šikovného výrobce batohů a tašek z kozí kůže a dnes je u nás prodává pod značkou Bagind. Jaké úskalí má podnikání spojené s řemeslníky v Indii a dnes už i v Kolumbii? A jaké má Lukáš Matějček další vize a plány? To prozradil v dalším díle pořadu Byznys kafe.

Batohy z kozí kůže dává podnikatel vyrábět v Indii. Chtěl by dělat i krosny v ČR

Byznys kafe
Pozor na internetové podvodníky. Z nevinné půjčky se může stát psychický teror.
Potřebujete rychle půjčit menší částku? Lákavá nabídka na úvěr přes aplikaci se může velmi rychle změnit v psychický teror. Své o tom vědí tisíce lidí, kteří naletěli internetovým lichvářům. Ti aplikaci na zprostředkování půjčky využívají k tomu, aby z dlužníka dostali citlivé údaje. S jejím stažením se tak do cizích rukou dostane seznam kontaktů či fotografie, a pokud člověk nezaplatí včas, začnou se dít věci. Jak zjistili reportéři BBC, podobné podvody se raketově množí zejména v Indii. Kvůli predátorským půjčkám se v zemi zabilo už šedesát lidí.

Celosvětový teror s půjčkou. Nezaplatíš? Rozešleme tvé nahé foto. Lidé se zabijí

Svět
Radoslav Kováč chce se svým týmem pražskou Slavii co nejvíce potrápit.
Fotbalový svátek. Tento "terminus technicus" se používá pokaždé, když do provinčního města zavítá gigant. Tím českým fotbalovým gigantem je pražská Slavia. Po neúrodných letech ovládla domácí scénu. I když… V posledních dvou letech se musela závistivě dívat na záda odvěkému rivalu z Letné a před tím Plzni. V této sezoně tak má o motivaci postaráno. V sobotu se jí postaví do cesty Pardubice. Favorit je jasný, ale pozor: tým Radoslava Kováče v závěru letního přestupového okna výrazně posílil.

Pardubice vyzvou Slavii. Může na favorita platit moderní fotbal outsidera?

FORTUNA:LIGA
Letní studium na Maltě.
Na začátku července jsem využil možnosti studijního programu ERASMUS+ a odletěl studovat angličtinu na souostroví Malta. Cílem bylo vylepšit mé jazykové dovednosti v angličtině a poznat tamní kulturu a prostředí. Po dobu dvou týdnů jsem navštěvoval školu Easy School of Languages umístěnou v centru hlavního města Valletta. Ubytován jsem byl v apartmánu společně se studenty z Kolumbie, Rakouska nebo Španělska. Cesta do školy trvala asi 45 minut, ale brzy jsem pochopil, že bydlet blíž je téměř nemožné. Valletta je poměrně malým městem na pahorku obehnaném hradbami a v samotném historickém centru této pevnosti se skrývala budova naší školy. Až teprve za tímto opevněním vyrůstaly moderní výškové budovy a hustá obytná zástavba.
20 fotografií

Letní studium na Maltě. Procestoval jsem i velkou část ostrova

Čtenář reportér
Lesní požár v kanadské provincii Britská Kolumbie
Kanadská provincie Britská Kolumbie vyhlásila kvůli požárům nouzový stav. Ve městě West Kelowna, které leží zhruba 300 kilometrů severovýchodně od Vancouveru, plameny zničily řadu domů a kolem 15 tisíc lidí se muselo evakuovat, informují zpravodajský server televize CBC a agentura Reuters. Z města Yellowknife v odlehlých Severozápadních teritoriích se mezitím kvůli blížícím se plamenům evakuovalo 19 ze stálých 20 tisíc obyvatel.

Požáry v Kanadě vyhnaly z domů tisíce lidí. Britská Kolumbie hlásí stav nouze

Svět
P. Müllerová - stíhací závod jednotlivců
Prostějovský velodrom hostil mistrovství České republiky ve vytrvalostních disciplínách pro mládežnické kategorie. Počasí sice závodníkům a jejich trenérům na otevřeném prostějovském velodromu komplikovalo program, nicméně všechny plánované disciplíny se odjely. Na domácím oválu se velmi dobře dařilo i domácím cyklistům, kteří výrazně rozšířili letošní sbírku mistrovských medailí.
5 fotografií

Prostějovští cyklisté na domácím mistrovství rozšířili svou medailovou sbírku

Ostatní sporty
Strhující podívanou nabídl v pátek Galavečer flamencového festivalu Colores Olomouc, který zaplnil Horní náměstí. Hvězdou byl španělský kytarista Carlos Piñana.
Strhující podívaná, nadšený aplaus publika a potlesk vestoje. Galavečer patnáctého ročníku festivalu Colores Olomouc nabídl v pátek na Horním náměstí hvězdně obsazenou show. Temperamentní rytmy udával svou hrou skvělý španělský kytarista Carlos Piñana, kterého na pódiu doprovodili druhý kytarista Rainer María Nero a perkusista Miguel Ángel Orengo. Dechberoucí vystoupení předvedli i charismatičtí tanečníci Cristóbal Muñoz a Fefa Gómez.
52 fotografií

VIDEO: Strhující španělské flamenco nadchlo, olomoucké náměstí aplaudovalo

Olomoucko
Paš pod rentgenem.
Na mnichovském letišti zadrželi kurýra z Jižní Ameriky s 90 balíčky kokainu v těle. Jak napsal v pátek DK, byl 36letý muž na cestě z Brazílie do Británie. Celníkům byl podezřelý rozpornými odpověďmi na účel a trvání své cesty.

Od sousedů: S 90 balíčky kokainu v těle

Českobudějovicko
Česká fotbalová reprezentace lékařů
Tak to bohužel nevyšlo. Před turnajem mluvil Marek Vinkler z Bělkovic-Lašťan o tom, že by se rád po dvou stříbrech dočkal na letošním vídeňském mistrovství světa lékařů ve fotbale zlata, nakonec si ale Češi z rakouské metropole odvezli jen páté místo. A to přitom ze šesti zápasů vyhráli čtyřikrát a jednou remizovali. Stopku v cestě za medailovým sprintem jim však vystavili jejich už téměř prokletí rivalové z Velké Británie.
2 fotografie

Škoda, náš tým měl na medaili, říká po vídeňském mistrovství světa Marek Vinkler

Fotbal
Česká taekwondová reprezentace juniorů v Jižní Koreji: vítězná trojice s trofejí a certifikátem ve složení Tomáš Markov, Michaela Baštecká a Julie Šlesingerová na mezinárodním turnaji World Hanmadang.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Letní prázdniny tráví juniorští závodníci Taehanu Kolín v rámci world taekwondo reprezentace České republiky sportovně v Jižní Koreji. Po svém příletu do Soulu a aklimatizaci zamířili na jih do města Gwangju na mezinárodní taekwondo soustředění (Chosun University International Taekwondo Camp), kde se intenzivně připravovali na nadcházející mezinárodní sportovní klání World Hanmadang pořádané světovým centrem taekwondo Kukkiwonem.
14 fotografií

Juniorské týmové zlato z Jižní Koreje zamířilo díky triu taekwondistů do Kolína

Čtenář reportér