ŠTÍTEK: kopec

Michal Sadílek (vlevo)
Dětský nápad. Bohužel pro něj nikoliv na dětské tříkolce… Nápad, co ho vyšel setsakramentsky draho. S nadsázkou řečeno, kdyby šel do Belmonda, udělá líp. Z opice by se vyspal a stejně by mu bylo odpuštěno. Jenže Michal Sadílek sedl za volant terénní tříkolky a na soustředění reprezentace v Alpách se řítil z kopce. Jeho jízdu zastavila nehoda. Pro něj fatální. Přijde o evropský šampionát, který začíná už v pátek.

Sadílek jako přerostlé dítě. Lepší snad pustit kluky do hospody, říká manažer

Fotbal
Michal Sadílek v souboji se švédským záložníkem Albinem Ekdalem.
Dětský nápad. Bohužel pro něj nikoliv na dětské tříkolce… Nápad, co ho vyšel setsakramentsky draho. S nadsázkou řečeno, kdyby šel do Belmonda, udělá líp. Z opice by se vyspal a stejně by mu bylo odpuštěno. Jenže Michal Sadílek sedl za volant terénní tříkolky a na soustředění reprezentace v Alpách se řítil z kopce. Jeho jízdu zastavila nehoda. Pro něj fatální. Přijde o evropský šampionát, který začíná už v pátek.
6 fotografií

Sadílek jako přerostlé dítě. Lepší snad pustit kluky do hospody, říká Shejbal

Fotbal
Tradiční závod S kopce do kopce si nenechalo letos ujít na sedm desítek posádek historických automobilů a motocyklů
Sednout si za volant, nebo řídítka veterána a projet trať tradičního závodu S kopce do kopce není ani náhodou totéž jako vyrazit na víkendový výlet v běžném autě. Od jezdce to chce spoustu zkušeností, řidičského umu i předvídavosti. V sobotu všechny tyto vlastnosti prokazovalo na sedm desítek posádek, které si nenechaly ujít 27. ročník oblíbeného setkání veteránů ve Svatém Janu nad Malší na Českobudějovicku. 
44 fotografií

Svátek pro milovníky veteránů. Akce ve Svatém Janu se zúčastnily desítky posádek

Regiony
Tradiční závod S kopce do kopce si nenechalo letos ujít na sedm desítek posádek historických automobilů a motocyklů.
Sednout si za volant nebo řídítka veterána a projet trať tradičního závodu S kopce do kopce není ani náhodou totéž jako vyrazit na víkendový výlet v běžném autě. Od jezdce to chce spoustu zkušeností, řidičského umu i předvídavosti. V sobotu všechny tyto vlastnosti prokazovalo na sedm desítek posádek, které si nenechaly ujít 27. ročník oblíbeného setkání veteránů ve Svatém Janu nad Malší.
44 fotografií

Svátek pro milovníky veteránů, do Svatého Jana se sjeli po sedmadvacáté

Českobudějovicko
Před 50 lety došlo k jedné z nejhrůznějších dopravních nehod v dějinách Slovenska. Při střetu autobusu a náklaďáku Tatra 138 (typ vozu na ilustrační fotografii) u Podolínce zemřelo devět dětí.
Před 50 lety se na Slovensku stalo jedno z nejhorších silničních neštěstí v historii země. Při srážce autobusu a náklaďáku u Podolínce zemřelo devět dětí. Na protijedoucí tatrovce se uvolnila bočnice, a ta autobus plný dětí doslova rozervala. Žáci, kteří právě mířili na školní výlet a seděli na straně za řidičem, neměli nejmenší šanci přežít. 

Co blázníš, vykřikl řidič. Pak náklaďák rozerval autobus s dětmi jako konzervu

Historie
Návštěvníci budou mít v sobotu na Veselém Kopci možnost zapojit se do programu.
Lidové kalendárium aneb Když naprší, tak uschne. V sobotu na Veselém Kopci mohou návštěvníci vidět lidové zvyky Pardubického kraje napříč celým rokem Mezi roubenkami se lidé dozvědí, proč se staví májka anebo jaký je zvyk vodění Jidáše. Program připravilo Muzeum v přírodě Vysočina společně s Národopisným souborem Kohoutek z Chrudimi.

Napříč rokem: Poznejte lidové zvyky Pardubického kraje na Veselém Kopci

Chrudimsko
Vizualizace dálnice D35 v úseku Ostrov - Vysoké Mýto s tunelem Homole
/FOTO, VIZUALIZACE/ Tunel Homole na dálnici D35 na úseku Ostrov – Vysoké Mýto, ačkoliv je pouze půl kilometru dlouhý, dá stavařům pořádně zabrat. Půjde o hodně komplikovanou stavbu ve složitém terénu, která nemá v Česku obdoby. Společnost Eurovia na stavbě tunelu spolupracuje s experty ze Švýcarska. Na stole byl i unikátní návrh razit tunel zmrazeným kopcem, to ale neprošlo. Projeďte se celým úsekem budované dálnice včetně tunelu pod Homolí už nyní ve vidovizualizaci. 
11 fotografií

Tunel Homoli na D35 vyhloubit nebo kopec zmrazit neprošlo. Bude se injektovat

Orlicko
Mathias Vacek při vítězství na mistrovství republiky
Na tenhle závod se cyklista Mathias Vacek těší. Jezdec worldtourového týmu Lidl-Trek cítí, že by se v etapáku Kolem Maďarska (8.-12. května) mohl prosadit. Nebude to však vůbec jednoduché. Na maďarských silnicích se představí i slovenská legenda Peter Sagan nebo hvězdy jako Mark Cavendish a Marc Hirschi. K favoritům patří i Vackův stájový Ital Dario Cataldo.
6 fotografií

Vacek si na Maďarsko věří. Z rovin se budeme šplhat do těžkých kopců, říká

Ostatní sporty
Z historického festivalu Bitva Libušín.
Jeden z největších českých středověkých historických festivalů zvaný Bitva Libušín se uskutečnil v sobotu 27. dubna. Letos proběhl již 31. ročník této významné události. Bitvy se zúčastnilo několik stovek rytířů. K vidění byl i bojový šermířský turnaj, divadlo a přehlídka palných zbraní. Akci doprovázela středověká hudba, kterou zkomponoval a s orchestrem nahrál Varhan Orchestrovič Bauer. 
73 fotografií

Historický festival u Kladna vrátil čas do středověku. Rytíři uctili Jana Žižku

Regiony
Z historického festivalu Bitva Libušín.
/VIDEO, FOTO/ Jeden z největších českých středověkých historických festivalů zvaný Bitva Libušín se uskutečnil v sobotu 27. dubna. Letos proběhl již 31. ročník této významné události. Bitvy se zúčastnilo několik stovek rytířů. K vidění byl i bojový šermířský turnaj, divadlo a přehlídka palných zbraní. Akci doprovázela středověká hudba, kterou zkomponoval a s orchestrem nahrál Varhan Orchestrovič Bauer. 
73 fotografií

Historický festival u Kladna vrátil čas do středověku. Rytíři uctili Jana Žižku

Volný čas
Říkají si Mates a Kopec a rozhodli se ujít 2500 kilometrů za 100 dní pro dobrou věc.
Každý nemá možnost ráno vstát a jít se jen tak projít. Jako třeba třináctiletá Natálka, které doktoři řekli, že nikdy nebude chodit. Má středně těžké tělesné postižení, oční vadu, a kromě dalšího i středně těžkou mentální retardaci. Pohybuje se jen díky speciálním ortézám. Ty jí však budou brzy malé. Proto se dva influenceři z Nového Jičína Matyáš Kuboš a Tomáš Kopecký, vystupující pod přezdívkami Mates a Kopec, rozhodli vydat na dalekou cestu přes půl Evropy a malou bojovnici svým činem podpořit.
7 fotografií

Pěšky přes půl Evropy pro nemocnou Natálku. Za 100 dní z Barcelony domů

Zdraví
Souboj vypukne v sobotu 27. dubna odpoledne, areál se otevře v 10 hodin.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Přípravy na velkou středověkou Bitvu Libušín 2024 letos s podtitulem Pocta Janu Žižkovi, která se strhne v sobotu 27. dubna pod kopcem u Svatého Jiří, jsou v plném proudu. Účastníci akce, na kterou přijíždí na pozvání hlavního pořadatele Františka Josefa S. Krále a jeho spolupracovníků z Tvrzi Libušín každoročně tisíce vyznavačů historie z různých koutů země i ze zahraničí, už rozbili na louce svoje plátěné stany. 
32 fotografií

Na louku v Libušíně dorazili první bojovníci. Středověká bitva vypukne v sobotu

Volný čas
Policisté při republikové akci Speed Marathon měřili dodržování předepsané rychlosti. Na Blanensku monitorovali v pátek provoz na deseti místech.
/FOTO, VIDEO/ Páteční dopolední jízda se na Blanensku prodražila desítce řidičů. Zachytil je policejní radar při předem avizované celorepublikové akci Speed Marathon. V regionu policisté měří celý den dodržování předepsané rychlosti na deseti místech. Šest pokut v prvních hodinách rozdali v Bořitově a další pak v Šebrově-Kateřině na silnici II/379. Nejvyšší zaznamenaná rychlost byla třiasedmdesát kilometrů v hodině.
22 fotografií

Rovina kolem trati v Adamově? Někteří tu jezdí jako hovada, říkají místní

Blanensko
Vizualizace VRT Přerov - Bohumín. Drahotuše
Projektanti vysokorychlostní trati (VRT), která by se měla začít stavět na Přerovsku a Hranicku ve druhé polovině dvacátých let, představili ve čtvrtek zastupitelům Přerova navrženou trasu moderní železnice. Přestože Přerov bojuje za to, aby se vysokorychlostní trať nedotkla přírodních lokalit v Čekyni a ve Vinarech, Správa železnic s variantou tunelu nepočítá. Důvodem jsou příliš velké finanční náklady. Město ve snahách o zachování cenné přírodní lokality nepoleví. Vysokorychlostní trať by měla vést také přes Jezernici, Drahotuše nebo Lipníku nad Bečvou
26 fotografií

Vysokorychlostní trať s tunelem nepočítá. Radním v Přerově se řešení nelíbí

Hranicko
Vizualizace VRT Přerov - Bohumín. Drahotuše
Projektanti vysokorychlostní trati (VRT), která by se měla začít stavět u Přerova ve druhé polovině dvacátých let, představili ve čtvrtek zastupitelům navrženou trasu moderní železnice. Přestože Přerov bojuje za to, aby se vysokorychlostní trať nedotkla přírodních lokalit v Čekyni a ve Vinarech, Správa železnic s variantou tunelu nepočítá. Důvodem jsou příliš velké finanční náklady. Město ve snahách o zachování cenné přírodní lokality nepoleví.
26 fotografií

Vysokorychlostní trať s variantou tunelu nepočítá. Primátor kontaktoval ministra

Přerovsko
Josefský běh ve Zlíně ovládli vytrvalec z Valašska Pavel Cimbálník a Ironmanka Helena Kotopulu.
/FOTOGALERIE/ Krosový závod 37. ročníku Josefského běhu mužů ve Zlíně vyhrál Pavel Cimbálník (AC Sportguides Rožnov pod Radhoštěm). Vytrvalec ze Zašové se prezentoval na 10 kilometrové trati, rozložené do dvou kopcovitých okruhů mezi Burešovem, Štákovými pasekami a kopcem nad Příluky a zpět, časem 35:26. Stříbrnou pozici obsadil domácí zlínský krosař Andrej Višněvský (Fyzio Step).
91 fotografií

Josefský běh ve Zlíně ovládli vytrvalec z Valašska Pavel Cimbálník a Ironmank

Ostatní sporty
Vysokorychlostní trať - trasa
Vysokorychlostní trať (VRT) jako moderní způsob vedení dopravy po železnici je trend, který většina obyvatel na Hané vítá. Trasu vysokorychlostní trati, která má procházet přírodními lokalitami v okolí Přerova, ale odmítají jak obyvatelé dotčených místních částí Vinary a Čekyně, tak vedení radnice. Správa železnic městu představí výslednou variantu buď koncem března nebo začátkem dubna.

Obyvatelé Vinar a Čekyně se obávají, že VRT zničí přírodní lokalitu

Přerovsko