ŠTÍTEK: kouření

Nádory ledvin trpí více muži – ti tvoří až dvě třetiny pacientů.
Lékaři upozorňují, že se rakovina ledvin stala nelichotivou českou specialitou. Tři tisíce nových diagnóz ročně znamenají těsnou druhou příčku ve světových statistikách výskytu, stejně jako tisíc úmrtí každý rok. Přečtěte si, jak se pozná rakovina ledvin a jak lze nádor ledvin včas zachytit, aby byla velká šance na úspěšnou léčbu. A kde umí rakovinu ledvin nejlépe léčit? Na rady jsme se zeptali našich předních odborníků z oboru uroonkologie, docenta Alexandra Popracha a profesora Marka Babjuka. Mimo jiné poradili, jak ledviny před rakovinou ochránit.

Riziko pro Čechy: Mezi Evropany máme dvojnásobek nádorů ledvin. Jak se chránit

Zdraví
Lesní požáry. Ilustrační snímek
Výstraha před rizikem vzniku požárů bude od sobotního poledne platit do odvolání také pro východní polovinu Česka. Pro západní část území ji meteorologové vyhlásili už dřív, původně byla platná od pátečního poledne do pondělního večera. Varování rozšířil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Některé kraje už zakázaly kouření a rozdělávání ohně na rizikových místech, jako jsou lesy, parky a okolí skladů sena a slámy.

V celém Česku platí výstraha před požáry. Kraje zakazují kouření v lesích

Požáry
Cigarety, kouření - Ilustrační foto
Ve středu 31. května uplynulo šest let od zákazu kouření v barech a restauracích. Od stejného data je zapovězeno také kouření na nástupištích a zastávkách pro cestující, na sportovištích nebo v zoologických zahradách. Každodenní zkušenost ukazuje, že kuřáci v hospodách zákaz vesměs dodržují a hlídá ho také personál samotných podniků, i když se před lety zprvu ozývaly i některé odmítavé hlasy. Horší je to ale na prostranstvích venkovních autobusových zastávek, kde si dosud někteří cestující nelámou se zákazem hlavu. 

Štamgasti hospod na Chrudimsku kouření omezili, ale cestující zákaz ignorují dál

Chrudimsko
Ilustrační foto
Schovat se v zákoutí či za stromem, kam není vidět, zapálit si cigaretu a potáhnout si. Zatímco dříve se mezi školáky kouření těšilo popularitě, nyní ho nahradily nikotinové sáčky. Jejich užívání se rozšířilo ze středních škol až na základní. Největší riziko užívání nikotinových sáčků spočívá v enormní dávce rizikového alkaloidu.

Dali kouření vale. Školáci na Liberecku přesedlali na nikotinové sáčky

Liberecko
Děti často začínají kouřit už na základní škole. K růstu počtu na nikotinu závislých mladistvých vede i velmi snadná dostupnost nikotinových sáčků. Ilustrační snímek
Podle údajů Státního zdravotního ústavu kouří čtvrtina Čechů. A počty kuřáků se snižují jen velmi pomalu. V mezinárodních statistikách náklonnosti k této neřesti stojí navzdory panujícím trendům Češi vysoko. „Pokles kuřáctví zaostává za většinou zemí západní Evropy,“ upozorňuje v rozhovoru pro Deník přednosta Plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Koblížek.

Problém, který trvá. Děti začínají s kouřením už na základce, upozorňuje lékař

Zdraví
Sisi byla jednou z nejkrásnějších žen 19. století.
Císařovna Alžběta Bavorská zvaná Sisi (někdy se objevuje tvar Sissi) rozhodně nebyla takovým neviňátkem, jak tvrdí mýtus, který o ní postupem let vznikl. Užívala si věci, které byly v 19. století u žen považovány za krajně kontroverzní. Jedna její neřest zvedala lidi ze židlí natolik, že se nad Sisi pohoršovala i její současnice, britská královna Viktorie. Další byla tak za hranou, že sama Sisi se postarala, aby se o ní nevědělo ještě celá desetiletí po její smrti. 
10 fotografií

Krásná Sisi nebyla takovým neviňátkem, jak se říká. Měla svou tajnou neřest

Svět
Andrea Gontkovičová
/ROZHOVOR/ Když společnost Philip Morris, světový lídr v prodeji tabáku, před časem vyhlásila boj klasickým cigaretám, znělo to, jako kdyby se kanadští hokejisté rozhodli, že nechají zakázat bruslení. Jenže, všechno má své souvislosti. Dnes je situace na trhu opravdu výrazně odlišná a počet lidí, kteří cigaretu vyměnili za alternativní výrobek se zahřívaným tabákem, se u nás blíží číslovce šest set tisíc. Šéfka středoevropské filiálky Philip Morris Andrea Gontkovičová, která má na starosti kromě Česka také Slovensko a Maďarsko, patří mezi vůdčí postavy současné změny.

Ředitelka Philip Morris: Měníme svět kuřáků a čeká nás báječná jízda

Podnikání
Astmatem celosvětově trpí až 300 milionů lidí
Zhruba každý desátý člověk v České republice má astma. Na světě toto chronické onemocnění trápí zhruba tři sta milionů lidí a odhaduje se, že se jejich počet během příštích třiceti let zvýší o dalších sto milionů. Někteří lidé navíc o svém zdravotním problému ani neví. Tým odborníků z Austrálie proto nedávno sestavil přehled běžných věcí v domácnosti, které mohou tuto nemoc spustit nebo zhoršit.

Pasivní kouření je největším spouštěčem astmatu. Zdaleka ale ne jediným

Věda
Výzkumy odhalily dvě tváře nikotinu – může poškodit zdraví, ale také může působit blahodárně v prevenci proti demenci, může zlepšit kvalitu života seniorů nebo nemocných lidí jakéhokoliv věku
Kouření tabáku je obecně považováno za škodlivé a rakovinotvorné. Na každé krabičce cigaret v ČR je varovný nápis s ilustračním obrázkem, i když o pravdivosti a výpovědi nápisů a obrázků si myslíme mnozí své. Že kouření poškozuje zdraví, že způsobuje srdeční choroby, rakovinu a jiné smrtelné choroby, je pravda. Není pochyb, že jde o škodlivý zlozvyk a zdravotnická osvěta na celém světě organizuje akce a kampaně pro jeho omezení.
6 fotografií

Jed, ale i lék. Nikotin některé nemoci vyvolává, před jinými umí chránit

30 škodlivých látek
mladí lidé už na klasické cigarety začínají rezignovat a stále častěji se obracejí k vapování, tedy kouření elektronických cigaret.
Už tři a půl roku se v českých restauracích, kavárnách a barech nekouří. O tom, jak příznivě se k tomuto rozhodnutí staví veřejnost, svědčí údaj z velkého jarního průzkumu mezi čtenáři Deníku. Celkem 72 procent z bezmála deseti a půl tisíce respondentů totiž uvedlo, že zákaz kouření v restauracích a veřejných prostorách byl správný krok.  
7 fotografií

Kuřákům vzali restaurace, přešli proto na vapování

Zdraví
První cigaretu si mladí Češi zapalují mezi patnáctým a osmnáctým rokem.
Pamatujete si doby, kdy jste v restauraci pro cigaretový dým málem neviděli na bar? Doby, kdy se běžně kouřilo v práci, v autě, ve vlaku? Společnost se proměnila. S tím, jak cigarety zmizely z restaurací i dopravních prostředků, začali je opouštět i sami kuřáci. Stále častěji je nahrazují alternativními možnostmi.

Kam se poděl český kuřák?

Zdraví
Zákaz kouření. Ilustrační foto.
Českobudějovická strojírenská firma Robert Bosch, která je součástí stejnojmenného německého koncernu, se má stát nekuřáckou firmou. Odbory jsou proti. Vadí jim, že by tím došlo k hrubému pošlapání osobnostních práv části zaměstnanců. Informovala o tom vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. A co si myslíte vy? Hlasovat můžete v anketě pod článkem.
7 fotografií

Z Bosche by se měla stát nekuřácká firma. Odbory jsou ovšem proti

Podnikání
Zákaz kouření - ilustrační foto.
Škodováci dokouřili – alespoň v zaměstnání. Od středy platí ve Škodě Auto totální zákaz kouření. Kompletně: ve všech provozech a pracovištích i areálech a jejich zákoutích. Házení klacků pod nohy milovníkům tabáku a postupné omezování kouření bylo možné pozorovat dlouhodobě, možnosti zapálit si byly omezovány – zprvu ve vnitřních prostorách, pak i na řadě venkovních prostranství – až nyní jsou nulové: platí úplný zákaz.
4 fotografie

Škodováci už si v práci nezapálí. Ani ve vyhrazených koutcích hanby

Boleslavsko