ŠTÍTEK: Krkonoše

Vrchlabský hokej s Patrikem Urbanem a vrchlabský hokej bez Patrika Urbana? Až nová sezona ukáže, jak o jak velký rozdíl půjde.
V bráně Krkonoš odehrál 450 mistrovských utkání, nastřílel 150 gólů a nasbíral 442 kanadských bodů. Další už ale nepřidá, minimálně ne v příští sezoně. Patrik Urban (30), bývalý mládežnický reprezentant a jednoznačně největší hvězda mužstva ve Vrchlabí končí. Důvod? „Spor uvnitř týmu,“ zmínil v prohlášení klubu sportovní manažer Jiří Jakubec.
65 fotografií

Šokující zpráva z hokejového Vrchlabí. V druholigovém klubu končí ikona mužstva

Hokej
Poznáváme Janov: Děti z kroužku objevují přírodu i místo, aby ho společnými silami změnily k lepšímu.
Kroužek dětí Poznáváme Janov – přírodu i místo se v uplynulém školním roce věnoval intenzivnímu poznávání svého okolí a přírody. S využitím všech smyslů mapovali přírodu kolem, zjišťovali problémy i hodnoty Janova nad Nisou, co se lidem líbí a nelíbí. Významným bodem programu byl víkend v Krkonoších, kde se děti skrze různé hry a putování dozvěděly historii tamních lesů a vývoj krajiny, který je v Jizerkách velmi podobný. Během tohoto pobytu děti navázaly na své předchozí poznatky a začaly přemýšlet o tom, co by chtěly v Janově změnit nebo vylepšit.
6 fotografií

Poznáváme Janov: Děti z kroužku objevují okolí, aby ho změnily k lepšímu

Čtenář reportér
Tomáš Grégr (v horní řadě, s číslem 8) v reprezentačním týmu starostů Česka při Euru v Lipsku.
Pokud by se takhle dařilo fotbalové reprezentaci na Euru v Německu, to by bylo něco! Inspiraci jim dal národní tým starostů, složený ze zástupců obcí z celého Česka. V dějišti šampionátu v Lipsku se stali mistry Evropy. V konkurenci patnácti dalších evropských fotbalových výběrů u toho byl na hřišti i starosta krkonošského Strážného Tomáš Grégr, jako jediný z Královéhradeckého kraje.
8 fotografií

Češi vyhráli fotbalové Euro v Německu. Přispěl k tomu i starosta z Krkonoš

Krkonoše
Na sněhovém poli Mapa republiky v Krkonoších bylo v půlce května okolo čtyř metrů sněhu.
V Krkonoších na úbočí Studniční hory zmizelo sněhové pole známé jako Mapa republiky. Je to místo, kde se sníh ve větším rozsahu drží nejdéle v celém Česku. Sněhové pole odtálo 6. června, zhruba o měsíc dříve než loni, řekl dnes ČTK mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Loni sněhové pole roztálo 8. července.

Mapa republiky v Krkonoších odtála zhruba o měsíc dříve než loni

Krkonoše
Jasoni červenoocí v motýláriu Karkonoski Park Narodowy v Jagniątkowie v červnu 2019.
Ochránci přírody dnes v Krkonoších vypustili do volné přírody přes 50 jedinců kriticky ohroženého druhu motýla jasoně červenookého. Je to o rok později, než předpokládali. ČTK to řekl David Číp z Mezinárodní ochranářské skupiny JARO. Vypuštění jasoně červenookého do volné přírody předcházela úprava vybraného a nezveřejněného místa tak, aby motýlu, kterému hrozí vyhynutí v ČR i v zahraničí, vyhovovala.

Do Krkonoš se po 100 letech vrací ohrožený druh motýla jasoně červenookého

Krkonoše
Areál Bike Buky se poprvé otevře v sobotu 29. června
V zimě lyže, v létě horská kola. V Areálu Mladé Buky v Krkonoších finišuje stavba nového trailového centra Bike Buky s dvěma tratěmi v celkové délce přes čtyři kilometry. Budou mít neobvyklé názvy - Přespolní slavnost a Hop, pižďuchu. Provozovatelé se totiž inspirovali divadelními hrami Václava Havla, jehož chalupa na Hrádečku stojí jen několik stovek metrů od nového areálu. Jeho provoz začne 29. června.
8 fotografií

V Mladých Bukách vyrostl nový areál pro horská kola. Inspirací byl i Havel

Regiony
Areál Bike Buky se poprvé otevře v sobotu 29. června.
V zimě lyže, v létě horská kola. V Areálu Mladé Buky ve východních Krkonoších finišuje stavba nového trailového centra Bike Buky s dvěma tratěmi v celkové délce přes čtyř kilometry. Budou mít neobvyklé názvy - Přespolní slavnost a Hop, pižďuchu. Enduro sekce se bude jmenovat Zákopy psího vojska. Provozovatelé krkonošského střediska se inspirovali divadelními hrami Václava Havla, jehož chalupa na Hrádečku stojí jen několik stovek metrů od nového areálu. Jeho provoz začne 29. června.
8 fotografií

V Mladých Bukách vyrostl nový areál pro horská kola. Na start se pojede vlekem

Krkonoše
Krkonošskému národnímu parku je 61 let.
Při dnešní příležitosti 61. výročí založení Krkonošského národního parku si připomeňme, že je to přesně 30 let, co lesy na území Krkonoš přešly od státního podniku Lesy České republiky pod správu Správy KRNAP. Ne náhodou tuto informaci uzavíráme konstatováním, že jsme v minulých dnech opět obhájili prestižní certifikát FSC® potvrzující ekologické hospodaření v lesích.

Krkonošskému národnímu parku je 61 let, v lesích hospodaříme 30 let

Čtenář reportér
Ačkoliv na sousedním Slovensku se množství medvědů odhaduje asi na 1300 zvířat, v Česku se v přírodě objevují jen výjimečně.
Zprávy o medvědovi, který se potuloval na Zlínsku, patřily minulý víkend k nejsledovanějším. Tyto nebezpečné velké šelmy se v České republice totiž objevují jen sporadicky. V poslední době však byl na našem území zaznamenán i výskyt dalších zvířat, která do naší fauny tak úplně nepatří. V Krkonoších byl spatřen los, na Pálavě šakal a nad jižní Moravou kroužil vzácný sup. Zajímaví a u nás vzácní živočichové se však objevili i jinde.
9 fotografií

10 zvířat, která byste v české přírodě nečekali. Přesto se tu objevují

Zvířecí deník a chovatelství
Květná u Lukové
/PRŮBĚŽNĚ DOPLŇOVÁNY DALŠÍ FOTOGRAFIE ČTENÁŘŮ/ To byla nádhera! Také jste si ji nenechali ujít? Podívejte se ve fotkách nejen našich čtenářů na noční polární záři, jak ji vyfotografovali na různých místech Orlicka. Na našem facebooku se můžete pochlubit vašimi snímky, fotogalerii budeme doplňovat. A to možná i zítra: Není vyloučeno, že polární záře se díky dobrým podmínkám objeví i v noci na neděli. Včerejší byla podle meteorologů nejsilnější od roku 2003. 
48 fotografií

FOTO: Noční divadlo z Orlicka. Zažili jsme nejsilnější polární záři od roku 2003

Orlicko
Losa evropského chovají i v několika zoologických zahradách. Na snímku samice Johanka a Quanita ze Zooparku Chomutov
Na začátku týdne udělala zoologům a milovníkům zvířat radost zpráva, že se v Krkonoších objevil los evropský. Pokud se tu sudokopytník usadí, půjde o další živočišný druh, který se navzdory předchozímu vyhubení vrátí na další místo v české krajině. Přestože mají lidé losy spojené především se severními částmi evropského a amerického kontinentu a na jejich přítomnost v tuzemských lesích si odvykli, ve střední Evropě jde o staré známé. Několik staletí nazpátek totiž běžně žili ve velké části starého kontinentu.

Návrat losů do Česka? Kdysi tu žili i sobi, viděl je možná už Julius Caesar

Zvířecí deník a chovatelství