ŠTÍTEK: levice

Střet policistů s demonstranty ve Štrasburku během protestu proti důchodové reformě, 23. března 2023
Při protestech proti francouzské důchodové reformě zadržela policie ve čtvrtek a v noci na pátek 457 lidí, zranění utrpělo 441 policistů. Informoval o tom  ráno francouzský ministr vnitra Gérald Darmanin. Počty zadržených a zejména zraněných jsou vyšší než při posledních protestech. Podle Darmanina si poslední protesty vyžádaly také výrazně více škod než ty předešlé. Výtržnosti přičetl krajní levici.
5 fotografií

Při protestech ve Francii bylo zatčeno 457 lidí. Zranění utrpělo 441 policistů

Státy EU
Pavel Vodseďálek
/ROZHOVOR/ Po volebním debaklu KSČM a ostatních levicových stran nezbývá než začít účtovat a hledat nový směr. O tom hovoří i předseda okresního výboru KSČM a ústecký zastupitel Pavel Vodseďálek. Jeho největší obavou prý je, že se poté, co bude pravice na politické scéně dominovat, obyčejní lidé propadnou do chudoby, protože prostě nebudou mít dost peněz. 

Mám strach, že se lidé propadnou do bídy, obává se krajský místopředseda KSČM

Ústecko
Politolog Jan Květina
/ROZHOVOR/ V Pardubickém kraji padla bašta ANO. To ještě v loňském roce vyhrálo krajské volby, ale nakonec skončilo v opozici. Letos se muselo sklonit před koalicí Spolu. Podle politologa Jana Květiny sice ANO ztrácí na popularitě, ale v parlamentu mu může ještě pomoci prezident Miloš Zeman.

Politolog: Skomírající ČSSD může nakopnout hejtman Netolický

Pardubicko
Koalice SPOLU sledovala výsledky voleb v olomouckém hotelu Flora. 9. října 2021
Celostátní vítězství koalice SPOLU nebylo jediným překvapením letošních voleb do Poslanecké sněmovny. SPOLU, které tvoří Občanská demokratická strana, KDU-ČSL a TOP 09, jasně vyhrálo v Olomouci. Celokrajsky potvrdilo silnou pozici hnutí ANO. I v Olomouckém kraji zcela propadla levice. Poraženými jsou také Piráti, které voliči „vykroužkovali“ a preferenční hlasy dali Starostům. Ti se oprávněně mohou považovat za jedny z vítězů voleb. Obrovský úspěch v kraji mohou slavit lidovci.
25 fotografií

Vítězové v kraji? Kromě ANO i lidovci a Starostové. Poražení? Piráti

Olomoucko
Francouzský politolog Jacques Rupnik
Komunistická strana v Česku vznikla před sto lety. A na letošní výročí může vypadnout ze Sněmovny. Kromě stárnutí jejích voličů za tím stojí i spojenectví s Andrejem Babišem. „Posunul se svým způsobem doleva a tím zúžil prostor pro KSČM,“ říká politolog a historik Jacques Rupnik. Společnost se neštěpí na levici a pravici, ale na velká a malá města
6 fotografií

Společnost se neštěpí na levici, pravici. Ale na velká a malá města, říká Rupnik

Osobnosti voleb
Říkal jsem si, zda nejsem přílišný škarohlíd, když ve mně po prvním kole senátních voleb zahlodalo podezření, že ve druhém ČSSD neobhájí byť jeden jediný mandát. Stalo se. Jedno jediné křeslo unikátně získala kompletní vládní koalice, kam si dovolím pro názornost otevřeně počítat i komunisty.

Pavel P. Kopecký: Popravčí špalek levice

Komentáře
Tento text se napsal úplně sám. Autorovi jej doslova nadiktoval osud, když v pražském metru čerstvě dočetl článek o rozkladu dvacet let dominantní slovenské partaje Smer-sociálná demokracia (Smer-SD), a z protisměru se vynořil někdejší předseda české vlády, bývalý sociální demokrat Bohuslav Sobotka. S tváří zakrytou rouškou a nápadně uhýbavýma očima.
64 fotografií

Pavel Kopecký: ČSSD, nová partaj do výtahu?

Komentáře
Andrej Babiš.
Sněmovní volby by v říjnu vyhrálo hnutí ANO s 33,1 procenta hlasů před Piráty a ODS. Komunisté a sociální demokracie zastavili propad. Mezi čtyřmi a pěti procenty by dostala TOP 09, STAN a Trikolóra. Vyplývá to z volebního modelu agentury STEM. Pro vstup do Sněmovny potřebují strany získat pět procent, statistická chyba průzkumu je plus minus dva procentní body u menších stran a plus minus tři procentní body u větších.
10 fotografií

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO před Piráty, levice zastavila propad

Česko
Guvernér Durynska Bodo Ramelow (vpravo) a jeho manželka Germana Alberti vom Hofe vhazují společně své hlasovací lístky do volební urny během zemských voleb ve východoněmeckém Durynsku
Strana Levice zvítězila v nedělních zemských volbách ve východoněmecké spolkové zemi Durynsko. Potvrdily to výsledky zveřejněné v noci na dnešek po sečtení hlasů ze všech volebních okrsků. Strana označovaná za krajně levicovou získala 31 procent hlasů, a je tak vůbec poprvé nejsilnějším politickým subjektem v některé z německých spolkových zemí.

Volby v Durynsku podle odhadů vyhrála Levice. Protiimigrační AfD skončila druhá

Svět
Muž s francouzskou vlajkou na demostraci za ochranu klimatu v Paříži
 V násilnosti a střety s bezpečnostními silami se dnes zvrhnul protest za ochranu klimatu v Paříži poté, co se do něj odpoledne zapojila asi tisícovka radikálů z řad krajní levice či patřících k hnutí takzvaných žlutých vest. Radikálové nejen vyvolávali střety s policií, ale také stavěli barikády a zapalovali odpadkové koše i motorky. Poničeny byly dva obchody i zastávky městské dopravy. Policie vyzvala pokojné protestující, aby se od násilníků distancovali. Ekologické sdružení Greenpeace pak účastníkům ekologického protestu vzkázalo, aby pochod raději kvůli násilnostem opustili. Podle nezávislého institutu Occurence se dnešního klimatického protestu v Paříži zúčastnilo 15 200 lidí, organizátoři hovoří o 38 tisících.

Protestů za ochranu klimatu v Paříži využili radikálové. Střetli se s policií

Svět
Ilustrační foto.
Basketbalisté Opavy i ve svém druhém přípravném utkání brali vítězství. Na domácí palubovce porazili přední slovenský tým a taky možného soupeře v Alpe Adria cupu Levice 99:83.  

I druhý zápas Opava vyhrála

Ostatní sporty
Reakce na předběžné výsledky voleb ve štábu saské AfD (zleva Jörg Urban a Jörg Meuthen)
Zemské volby v Braniborsku podle odhadů veřejnoprávní televize ARD vyhrála sociální demokracie (SPD), která se ziskem 27,2 procenta hlasů porazila protiimigrační stranu Alternativa pro Německo (AfD) s 22,7 procenta. Křesťanští demokraté (CDU) kancléřky Angely Merkelové jsou s 15,3 procenta třetí. V Sasku podle prvních odhadů vyhráli křesťanští demokraté před AfD. Pokud se odhady výsledků potvrdí, bude to znamenat konec současné vlády CDU a SPD, která ztratí většinu v zemském sněmu.

Volební úspěch pro německou AfD. V Braniborsku i Sasku obsadila druhé místo

Svět
Ilustrační foto.
Němečtí poslanci dnes schválili přísnější pravidla pro deportace odmítnutých žadatelů o azyl. Norma, která vyvolala ostrou kritiku levicové opozice, je jednou z balíčku sedmi migračních zákonů, o kterých dnes bude Spolkový sněm hlasovat. Vláda kancléřky Angely Merkelové chce kromě zvýšení počtu vyhoštěných migrantů rozšířit pravomoci policie a cizineckých úřadů, ale i výrazně usnadnit přístup kvalifikovaných pracovních sil ze zemí mimo Evropskou unii na německý trh.
5 fotografií

Deportace migrantů? V Německu schválili přísnější pravidla, levice je kritizuje

Svět
Ilustrační foto.
Němečtí pravicoví extremisté se v minulých letech několikrát setkali v Česku, aby se cvičili ve střelbě. S odvoláním na informace, které německá vláda poskytla opoziční parlamentní straně Levice, o tom dnes informovala agentura DPA. Česko podle ní o pohybu neonacistů ví a s Německem spolupracuje. Kromě Česka se pravicoví extremisté setkávali na střelnicích také v Bulharsku.
6 fotografií

Němečtí neonacisté jezdili cvičit na střelnice do Česka. Úřady je sledovaly

Svět
Ilustrační foto.
České dráhy získaly jistotu, že v příštích letech budou dál zajišťovat provoz na většině dálkových linek, které objednává stát. Ministerstvo dopravy po loňských takzvaných rozstřelech, kdy mohli nabídku podat i jiní dopravci, zadá většinu výkonů opět jen státní firmě bez jakékoliv soutěže napřímo.
12 fotografií

Stát pomůže Českým drahám. Vynechá konkurenci

Ekonomika
LUKÁŠ HOUSER - manažer BK ARMEX Děčín.
Děčín – Ze šesti bitev evropského Alpsko-jadranského poháru vybojovali děčínští Válečníci čtyři výhry, přesto musejí čekat, zda jim lichotivá bilance bude stačit k postupu ze základní skupiny do vyřazovacích bojů.

Houser: Pohár byl škola. Jsme čekatelé...

Basketbal
Ivan Hoffman
Židé to v Evropě nikdy neměli snadné, a proto jsou citliví na projevy antisemitismu. Po zkušenosti s holocaustem kterému padlo za oběť šest miliónů Židů, si v předstihu umí představit, co přijde. Na nedávné konferenci ve Vídni zaznělo, že ohrožení Židů v Evropě je dramatické a růst antisemitismu zaregistroval i aktuální mezinárodní průzkum CNN.

Den Ivana Hoffmana: Antisemitismus

Hoffmanův deník
DALŠÍ VÍTĚZSTVÍ. Děčínští basketbalisté (v bílém Šimon Ježek) doma porazili Graz.
Děčín – Turbulentní čtvrtá čtvrtina, ve které děčínští basketbalisté nastříleli Grazu 26 bodů, zajistila svěřencům Pavla Budínského třetí vítězství v rámci Alpe Adria Cupu. V právě probíhající sezóně tak opět dokázal vyhrát na domácí palubovce.

Maroldovka opět odolala! Válečníci přetlačili Graz

Basketbal
PAVEL BUDÍNSKÝ - trenér BK ARMEX Děčín.
Děčín, Ústí n. L. - Konfrontace se zahraničními soky se severočeským zástupcům v mezinárodním poháru Alpe Adria Cup nevydařila - Děčín podlehl na Slovensku v Levicích 67:95, ústecká parta doma podlehla po dost nepovedené koncovce polským Gliwicím 76:78…

Evropské ztráty. Jedna na konci, druhá po poločase...

Basketbal
Komunální a senátní volby 2018. Volební štáb ANO. Ilustrační foto.
Jsou města, kde komunální volby dopadly podle očekávání. Jedním z nich je Bohumín, kde sociální demokraté opět přesvědčivě zvítězili, a dokonce mají o dva zastupitele více než dosud.
57 fotografií

Poslední bašta levice

Karvinsko