ŠTÍTEK: Lyndon B. Johnson

Walt Disney na jedné z posledních fotografií z roku 1966.
Zkraje roku 1964 začal být Walt Disney, jehož společnost The Walt Disney Studios letos oslavuje 100 let od svého vzniku, častěji nevrlý než dříve. Byl to signál, že je u konce fyzických sil. Kouřil dvě až tři desítky cigaret denně a pracoval dlouho do noci, mimo jiné na televizních pořadech pro ABC, ustavičně něco nového vymýšlel. O odpočinku nechtěl slyšet. Jeho novou hračkou byl robot. Budoucí atrakce Disneylandu Abraham Lincoln.
4 fotografie

Operace počká, řekl Walt Disney a zapálil si. Za pár týdnů zemřel

Film a televize
Invaze vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968
Okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna přesně před 55 lety šokovala lidi na celém světě. V mnoha státech se tamní obyvatelé, kteří cítili s Čechoslováky, shromáždili a protestovali před sovětskými velvyslanectvími. Reakce zahraničních politických představitelů byly ale mnohem pestřejší. Západ invazi odsoudil jen vlažně. Ostřejší postoj naopak, možná překvapivě, zaujaly Rumunsko a Čína.
7 fotografií

Okupace Československa 1968: Západ reagoval vlažně, naopak Čína překvapila

Česko
Příslušníci americké námořní pěchoty procházejí ruinami vesničky Dai Do po několika dnech intenzivních bojů během ofenzívy Tet.
Vítězství, které vedlo k porážce. Tak zněl titulek v americkém deníku Washington Post z roku 1968, referující o zastavení ofenzívy severovietnamského Vietkongu, známé jako ofenzíva Tet. Přestože se Američanům a vietnamské armádě podařilo útoky zastavit, šok z jejich intenzity vytvořil v americkém povědomí silný obraz ztrát a nekonečné války, který se už nikdy nepodařilo plně zvrátit.
20 fotografií

Všude byli mrtví. Ofenzíva Tet skončila porážkou Vietkongu, cena byla ale vysoká

Svět
Historická fotografie amerického špionážního plavidla USS Pueblo.
Pro Američany šlo o jeden z nejvíce ponižujících momentů studené války. Před 55 lety jejich špionážní loď USS Pueblo zajala Severní Korea. Nepřátelský asijský stát nejenže jedenáct měsíců mučil a věznil americké námořníky, navíc se Severokorejci dostali po mnohé tajné dokumenty a špionážní přístroje. Vše se nakonec vyřešilo diplomatickou cestou, v jisté chvíli ale hrozil jaderný konflikt.
12 fotografií

Jedenáct měsíců mučení. Když Korejci zajali americkou loď, hrozila jaderná válka

Svět
V současnosti pod označením Air Force One létají dva speciálně upravené Boeingy.
Už 111 let se američtí prezidenti přesouvají z místa na místo nejen po pevnině a po moři, ale také ve vzduchu. A stejně, jako je symbolem hlavy Spojených států amerických Bílý dům, s rozvojem letecké dopravy se jím stalo i označení Air Force One. Letouny, které pod ním v současnosti americké prezidenty přepravují, nemají svým vybavením od Bílého domu daleko.
14 fotografií

Za oponou Air Force One. Jde o bunkr s křídly, na palubě se dá i operovat

Svět
Britské vlajky vlají v Londýně, na pozadí budova parlamentu a Elizabeth Tower - Ilustrační foto
Poradce někdejšího britského premiéra Harolda Wilsona spolupracoval s československou tajnou službou a předal jí například informace z rozhovorů předsedy vlády s americkým prezidentem Lyndonem Johnsonem. S odvoláním na dokumenty československé Státní bezpečnosti (StB) to dnes napsal britský bulvární nedělník Mail on Sunday (MS). Stejné noviny před časem uvedly, že pro Československo špehoval i britský labouristický poslanec Geoffrey Robinson.

Špeh na nejvyšších místech. Poradce britského premiéra prý donášel StB

Svět
Hodinky, pro něž se vžil termín prezidentské, vystavuje při příležitosti 60 let jejich historie pražský butik v Pařížské ulici.
Praha - Hodinky, pro něž se vžil termín prezidentské, vystavuje při příležitosti 60 let jejich historie pražský butik v Pařížské ulici. Legendární a prestižní model Oyster Perpetual Day-Date 40 se vyrábí výhradně ze zlata nebo platiny. Byl prvním mezi náramkovými hodinkami, jenž zobrazily datum a současně den v týdnu celým slovem.

Výstava ukáže legendární prezidentské hodinky s novými modely

Praha
Bílý dům
Washington - Bývalo tradicí, že služebnictvo pečující o americké prezidenty a jejich rodiny zachová diskrétní mlčení o tom, co zažilo v soukromých částech Bílého domu. Nyní ale řada z nich toto pravidlo porušila - v nové knize podle listu The Washington Post nechávají nahlédnout do zákulisí washingtonské prezidentské rezidence.

Služebnictvo z Bílého domu líčí historky ze zákulisí. V nové knize

Ostatní
Nejlepším divadelním hercem byl vyhlášen Bryan Cranston za roli v All The Way.
New York - Prestižní americkou divadelní cenu Tony za nejlepší divadelní hru roku získalo drama All the Way od Roberta Schenkkana, které pojednává o někdejším prezidentu USA Lyndonu Johnsonovi. Ocenění si odnesl i herec Bryan Cranston, pro nějž byla role exprezidenta prvním angažmá na Broadwayi. Rekordní, už šestou cenu Tony, v kategorii hereček získala Audra McDonaldová. Na závěr tradičního slavnostního udílení cen v New Yorku o tom informovala agentura AP.

Cenu Tony za nejlepší divadelní hru získalo drama All the Way

Divadlo
Vytetovaná tvář kubánského hrdiny.
DALLAS - Kolik stojí osmicentimetrový proužek světle hnědých vlasů? Pokud pocházejí z hlavy ikony komunistické revoluce Che Guevary, může se cena vyšplhat na 119 tisíc dolarů (v přepočtu asi dva miliony korun).

Che Guevara v dražbě: lokna za dva miliony

Svět
Demonstrace proti Bushovi v Brazílii
Zastávat funkci amerického prezidenta sice v dnešním unipolárním světě s jedinou skutečnou supervelmocí znamená být "nejmocnějším mužem planety" (v budoucnu třeba i ženou), ale takřka jistě také být nejnenáviděnějším světovým politikem. George W. Bush o tom ví své.

Jak se stal George Bush globálním psancem

Svět
Světoběžnice. Eliška Hašková–Coolidge srší energií.
PRAHA - Eliška Hašková–Co olidge je světoběžnicí, která v pouhých osmi letech opustila tehdejší Československo. Následujících padesát let žila ve Spojených státech, kde vystudovala prestižní georgetownskou univerzitu.

Prospěšná v každém věku

Umění