ŠTÍTEK: Měsíc

Snímek jámy u sopky Arsia Mons.
Dvě marťanské jámy s nejistým původem vrtají vědcům v hlavě již dvě desítky let. Ti se stále snaží zjistit, čím doopravdy jsou. Ačkoliv se domnívají, že by se mohlo jednat o pozůstatky aktivity sopek, s jistotou to dokáží určit až po bližším průzkumu. Pro tento účel chtějí nově využít roboty. Jenže se jedná o složitý úkol, který je nutné nejprve pořádně promyslet.

Dvě obří díry na Marsu vypadají až hrozivě. Vědci do nich chtějí vyslat roboty

Vesmír
Yemi A.D.
Český tanečník a choreograf Yemi Akinyemi Dele, který se narodil v městě pod Ještědem, se měl podívat do vesmíru. Do své posádky soukromé mise dearMoon si ho vybral japonský miliardář Jusaku Maezawa. Původní hrdost a nadšení však vystřídal smutek a liberecký rodák nakonec nebude mít tu čest reprezentovat rodné Česko, Nigérii či LGBTQ+ komunitu. Společnost start kosmické lodi Starship zrušila kvůli nejasnému harmonogramu.
8 fotografií

Tanečník a rodák z Liberce Yemi A.D. do vesmíru nepoletí, projekt ztroskotal

Liberecko
Sovětský kosmonaut Alexej Leonov při svém druhém a posledním letu do kosmu v roce 1975.
Před 90 lety se narodil sovětský kosmonaut Alexej Leonov. Přepsal dějiny objevování vesmíru - jako první člověk provedl takzvaný spacewalk, tedy výstup do volného kosmu. Tento kousek ho ale málem stál život. Na dosah měl i další vesmírné prvenství - kdyby Sověti vyhráli závody o přistání na Měsíci, byl by to právě Leonov, kdo by udělal „velký krok pro lidstvo“.
11 fotografií

Alexej Leonov: Jako první vstoupil do volného vesmíru, málem při tom zemřel

Historie
Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči se po roční pauze opět otevírá. Přibyla expozice o vesmíru.
Po roční odmlce se v Třebíči opět otevřou brány Ekotechnického centra Alternátor. Jeho prostory i nadále zůstávají v bývalé třebíčské obuvnické továrně v Borovině, expozice však prošly důkladnou obměnou. Týká se to zejména jeho vědecko-technické části. „V ní pro nás byla jasnou volbou vesmír a kosmonautika,“ prohlásil vedoucí Alternátoru Tomáš Anděl.
17 fotografií

VIDEO: Třebíčský Alternátor se opět otevírá, přibyla expozice o vesmíru

Třebíčsko
Letošní květinový úplněk nastane ve čtvrtek 23. května v 15:53 SELČ,.
Pátý úplněk letošního roku už je za dveřmi. Říká se mu květinový a podle astrologů může ovlivnit náš život až do konce roku. Lidé by prý měli přehodnotit své dlouhodobé plány, případně načerpat nové síly do jejich pokračování. Důležité však je zvládat vlastní emoce a nenechat se unést nebo vyprovokovat k nepředloženým činům. V roce 2024 nastane 23. května v 15:53.

Přichází květinový úplněk. Může přinést nové příležitosti, ale i prudké emoce

Vesmír
Start rakety Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan
Čína dnes vypustila sondu Čchang-e 6, která se jako první na světě pokusí získat vzorky z odvrácené strany Měsíce a přepravit je zpátky na Zemi. Sondu vynesla krátce před 11:30 SELČ raketa Dlouhý pochod 5 z kosmodromu Wen-čchang na jihočínském ostrově Chaj-nan. Start vysílala na svém webu v přímém přenosu čínská zpravodajská televize CGTN. Jedná se o další čínský krok v rámci přípravy na let, jenž dopraví na Měsíc lidskou posádku. Toho chce Peking dosáhnout do roku 2030.

Čína vyslala sondu k Měsíci. Má získat vzorky z odvrácené strany

Vesmír
Ze slavnostního zahájení 2. ročníku Měsíce vzdělávání dospělých v Kaplici a předání ceny Ferdinanda Kindermanna významným pedagogům kaplického střední školství.
Vzdělávání nekončí dosažením dospělosti. Tímto heslem se řídí i v Kaplici, kde se začátkem března zahájila tamní Střední odborná škola a Střední odborné učiliště společně se svými partnerskými organizacemi 2. ročník Měsíce vzdělávání dospělých. Při té příležitosti byli oceněni také významní pedagogové kaplického školství. Podrobnosti přiblížila ředitelka školy SOŠ a SOU Kaplice Zdeňka Lovčí.
50 fotografií

V Kaplici se vzdělávají i dospělí. V nabídce jsou semináře, dílny či kurz suši

Českokrumlovsko
Thomas Stafford
Ve věku 93 let  v pondělí 18. března po dlouhé nemoci zemřel někdejší astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Thomas Stafford, který byl zapojený do programů Apollo a Gemini. Rodák z Oklahomy čtyřikrát letěl do vesmíru, z toho jednou na oběžnou dráhu Měsíce, a v roce 1975 se v době vrcholící studené války ve vesmíru na palubách kosmických lodí Sojuz a Apollo setkal se sovětskými kosmonauty. O jeho úmrtí s odvoláním na šéfa NASA informoval veřejnoprávní rozhlas NPR.

Zemřel Thomas Stafford. Amerického astronauta proslavilo vesmírné podání rukou

Svět
Zvířetníkové světlo je krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna, ale který je dnes kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný.
Když se na přelomu března a dubna zahledíte krátce po soumraku na noční oblohu, možná si všimnete zvláštního světelného kuželu zářícího na západním obzoru. Je to zvířetníkové světlo, krásný úkaz, který lidé pozorovali od pradávna. Dnes je ale kvůli světelnému znečištění oblohy vzácný. Co je zvířetníkové světlo? A kdy a kde můžeme zvířetníkové nebo také zodiakální světlo spatřit?

Noční oblohu už brzy prozáří zvířetníkové světlo: Kdy a odkud je uvidíme

Vesmír
Před osmdesáti lety se narodil, před třicet zemřel. Písničky Karla Kryla symbolizovaly svobodu, smutek i podobu českého národa v době normalizace. Deník pro vás připravil unikátní seriál
Před 80 lety se narodil, před 30 zemřel. Letos si připomínáme hned dvě kulatá výročí spojená s legendárním básníkem a zpěvákem Karlem Krylem. Byl symbolem odporu proti okupaci v srpnu 1968 i sametové revoluce v roce 1989. Jeho odkaz v mnohých žije dodnes. O Krylovi byla napsána řada knih, natočeno mnoho dokumentů a napsány stovky článků. Proto se kulturní redakce Deníku zaměřila na osobnost a tvorbu Karla Kryla jinak. Podívali jsme se například na to, jak se jeho tvorba měnila v jednotlivých etapách života. Na příběh jeho první a poslední desky. Nebo na to, jak ho přijalo publikum v Německu, Polsku či Švédsku.

Dvě kulatá výročí. Deník.cz věnuje březen velikánovi 20. století Karlu Krylovi

Hudba
Lunární modul Odysseus společnosti Intuitive Machines
Modul Odysseus, který se minulý týden zapsal do dějin dobývání vesmíru jako první soukromé kosmické plavidlo s měkkým přistáním na Měsíci, si při dosednutí na lunární povrch zlomil nohu a pak se převrátil. Podle agentury AP to uvedl jeho výrobce, americká společnost Intuitive Machines. Firma předpokládala, že modul bude fungovat minimálně týden, nyní se podle ní blíží úplné ztrátě energie a s nadcházející lunární nocí provoz ukončí pravděpodobně už během dneška.

Modul Odysseus si při přistání na Měsíci zlomil nohu. Brzy mu dojde energie

Vesmír
Vizualizace modulu Odysseus společnosti Intuitive Machines na Měsíci
Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines dnes přistál na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídicí středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na povrch Měsíce.

Lunární modul Odysseus přistál na Měsíci. Navázal spojení se Zemí

Vesmír
Z pietního setkání k připomínce a uctění památky obětí prosincové střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.
V sídle Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) na náměstí Jana Palacha v centru Prahy dnes začala pravidelná výuka letního semestru. Studenti, vyučující a další zaměstnanci se do běžného režimu vrátili poprvé od prosincové tragédie, kdy student školy zastřelil v budově 14 lidí, poté i sebe a dalších 25 studentů či vyučujících zranil. Příchozí mohou využít služeb krizových interventů, škola také posílila ochrannou službu v budově. ČTK to řekla proděkanka FF UK pro vnější vztahy a další vzdělávání Michaela Slussareff.
101 fotografií

Na Filozofické fakultě UK začal letní semestr, v sídle jsou krizoví interventi

Praha
Raketa Falcon 9 s přistávacím modulem Nova-C společnosti Intuitive Machines odstartovala k Měsíci
Přistávací modul Nova-C společnosti Intuitive Machines ve čtvrtek na raketě Falcon 9 odstartoval z floridského mysu Canaveral. Plavidlo míří k Měsíci, kde se v rámci mise IM-1 pokusí o první soukromé přistání vůbec. V případě úspěchu také Intuitive Machines přispěje k americkému novodobému dobývání Měsíce, kde Nova-C přistane jako první americký modul od roku 1972.

K Měsíci odstartovala mise IM-1. Pokusí se o první soukromé přistání v historii

Vesmír
Připomenutí tragédie z 21. prosince 2023, kdy střílející vrah zabíjel v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
K závěru spěje program Měsíce pro fakultu. Připomíná předvánoční tragédii v hlavní budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde 21. prosince vraždil střílející student. Čtyřiadvacetiletý muž z Kladenska, který podle zjištění policie už dříve spáchal tři vraždy, zde předtím, než zastřelil i sám sebe, vzal život 14 lidem včetně dvou pedagogů. Dalších 25 lidí utrpělo zranění.
12 fotografií

Filozofická fakulta nechá vyhasnout pietní oheň na Palachově náměstí

Praha