ŠTÍTEK: Michiganská univerzita

Velký ohlas vyvolává i tato fotografie, na níž má být taktéž zachycena čupakabra.
Čupakabra existuje. Minimálně v myslích těch, co v její existenci věří.  Četná svědectví o tom, čeho všeho je čupakabra schopná a jak vypadá, vyplývají z popisu lidí, kteří se s tímto legendárním tvorem údajně setkali. Pravdu o čupakabře se opakovaně rozhodli zjistit vědci. Jejich poznatky jsou velmi zajímavé. Tvorové žijící zejména v Americe tak nepřestávají uchvacovat.
5 fotografií

Pravda o obávané čupakabře. Legendární tvor sající krev děsí lidi už třicet let

Hobby
Policie na místě střelby v Berkey Hall v kampusu Michiganské státní univerzity 14. února 2023
Tři studenti zemřeli a dalších pět utrpělo zranění v areálu Michiganské státní univerzity při večerním řádění střelce, který později obrátil zbraň proti sobě, informovala místní policie. Útočníka identifikovala jako 43letého muže bez známých vazeb na vysokou školu. Univerzitní kampus předtím prohledávaly stovky policistů, zatímco se vystrašení studenti ukrývali ve tmě, napsala agentura AP. Prezident Joe Biden v reakci opět vyzval k přijetí zákazu útočných pušek.

Útočník zabil v kampusu Michiganské univerzity tři lidi. Pak spáchal sebevraždu

Svět
Americký multimiliardář Elon Musk a robot společnosti Neuralink pro implementaci mozkového čipu
Multimiliardář a technologický vizionář Elon Musk uvedl, že jeho společnost Neuralink usiluje o vládní povolení k testování svých mozkových čipů na lidech. Předpověděl, že by se tak mohlo stát do šesti měsíců. Americký podnikatel si sám hodlá jeden čip pořídit. Zařízení má primárně pomoci ochrnutým a slepým lidem.

Elon Musk chce začít testovat mozkové čipy na lidech. Sám si jeden pořídí

Věda
Ryan Reynolds s manželkou Blake Livelyovou.
V dnešní době jsou lidé už zvyklí, že kolikrát vídají i přespříliš soukromé momenty ze života slavných. V tomto ohledu ale Ryan Reynolds a Ben McElhenney pokořili novou laťku. Nechali se natočit při své první kolonoskopii. Důvodem ovšem nebyla touha sdílet s fanoušky jejich nejintimnější okamžiky, ale snaha rozšířit povědomí o důležitosti a prospěšnosti této nepříjemné procedury. Kolonoskopie totiž zachraňuje životy. A možná se tak stalo i v případě výše zmiňovaných. Oběma našli polypy.

Herec Ryan Reynolds natočil svou kolonoskopii. Měl pro to dobrý důvod

Společnost
Země, jediná obyvatelná planeta ve sluneční soustavě
Od vzniku Země zhruba před 4,5 miliardou let se její rotace postupně zpomaluje, což způsobuje pozvolné prodlužování dnů. V lidském měřítku času sice není tento posun patrný, může však mít zcela mimořádný dopad na náš život. Prodlužující se dny totiž pravděpodobně úzce souvisejí s okysličováním zemské atmosféry. Naznačuje to nový výzkum.
8 fotografií

Rotace Země se postupně zpomaluje. Může to být důvod, proč stále máme co dýchat

Věda a technika
Zbytky Keplerovy supernovy, která jako poslední vybuchla v Mléčné dráze. Její explozi pozoroval v roce 1604 právě Jan Kepler
Dlouho poté, co doblikají poslední zářící hvězdy, dojde na konci vesmíru k poslední explozi. Budou ji tvořit oslnivé výbuchy, označované jako supernova černý trpaslík, které ohlásí ve věčné temnotě, že se vesmír ponořuje do nečinnosti a klidu. Tak popisuje možný zánik vesmíru nová studie. Ta nově předpokládá právě výbuchy supernov takového typu, jaké ve vesmíru dosud nenastaly. 
13 fotografií

Vesmír skončí ohromnou explozí, předpovídají fyzici

Věda a technika
Test na koronavirus v Německu. Ilustrační snímek
Virus SARS-CoV-2 má podle nové studie negativní dopad také na mozek. Přímá virová infekce mozkové tkáně může mimo jiné spustit chronický únavový syndrom (tzv. myalgickou encefalomyelitidu) nebo autoimunitní onemocnění zvané Guillainův–Barrého syndrom. Přibývající indicie však naznačují, že mozek ovlivňuje i nepřímé působení viru, které může vyvolat přetrvávající neurologické změny. 
34 fotografií

Nevratné změny v mozku. U covidu je i riziko ztráty paměti, tvrdí nová studie

Zdraví
Protesty proti policejní brutalitě
Smrt černocha George Floyda bylo zabití, muž netrpěl žádnými zásadními zdravotními neduhy. Podle agentury Reuters to vyplývá ze zprávy patologů, kteří prováděli Floydovu soukromou pitvu. Již dříve uvedl právní zástupce Floydovy rodiny, že lékaři konstatovali jako příčinu smrti udušení následkem tlaku na záda a krk. Nezávislé ohledání si objednali Floydovi pozůstalí, kteří byli nespokojení s výsledkem soudní pitvy.
18 fotografií

Floyd nebyl nemocný, jeho smrt byla vraždou, tvrdí patologové

Svět
Ivan Klíma.
Praha - Ústředními motivy děl Ivana Klímy, kterému bude 14. září 85 let, jsou vztahy mezi muži a ženami, lidská samota či téma spisovatele mocí vyvrženého na okraj společnosti. Oblibu Klíma zaznamenal již v 60. letech minulého století, během normalizace se však stejně jako mnoho dalších „protisocialis­tických" autorů ocitl na indexu a publikoval buď v samizdatových edicích nebo v zahraničí. Pracoval jako zeměměřič, sanitář, metař či poslíček. Je autorem více než 20 knih, které byly přeloženy do 30 jazyků.

Spisovatel Ivan Klíma slaví 85. narozeniny

Praha
Petr Hlaváček.
Praha - Architekt Petr Hlaváček je ředitelem Institutu plánování a rozvoje hlavního města, který rozhoduje o budoucí podobě metropole. S rozvojem Prahy jsou spojená 
i některá jeho oblíbená místa, jako je Anděl či Karlín. Odborníkovi, který učil 
i na Michiganské univerzitě, je však blízká i lokalita Na Františku, kde vyrůstal.

Petr Hlaváček: Jaká místa mám v Praze rád

Praha
Ekonom Jan Kmenta.
Praha - Ve věku 88 let zemřel 24. července v Praze významný český ekonom Jan Kmenta. Emeritní profesor ekonomie a statistiky na Michiganské univerzitě, dlouholetý hostující profesor a člen výkonného a dozorčího výboru CERGE-EI patřil k nejvlivnějším ekonomům českého původu. Jeho pohřeb se konal minulý pátek 29. července, řekla v pondělí Karolina Břízová z institutu CERGE-EI.

Ve věku 88 let zemřel 24. července ekonom Jan Kmenta

Podnikání
Ilustrační fotografie.
Řím - Je povoleno spát na veřejnosti? V Japonsku je to možné, zdřímnutí je tu považováno za symbol síly. Podle výzkumu Michiganské univerzity je Japonsko jedinou zemí na světě, kde je spánek na veřejnosti společensky přijatelný. "Odpočinek" na veřejnosti je tu jakousi institucí a Japonci mu říkají inemuri, píše italský deník Corriere della Sera.

V Japonsku je spánek na veřejnosti povolen

Svět
Ilustrační foto
Jak může placebo efekt ovlivňovat léčbu deprese? Nová studie publikovaná v časopise JAMA Psychiatry ukazuje, že citlivost depresivní osoby na placebo určuje její reakci na léčbu antidepresivy, píše francouzský deník Le Monde.

Reakce na placebo umožní lépe pochopit deprese

Zdraví
Ilustrační foto
Washington - Obsah rtuti ve světových oceánech se vlivem činnosti člověka od éry průmyslové revoluce až ztrojnásobil, tvrdí studie amerických vědců. Její údaje přitom podle agentury AP předčily dosavadní odhady odborníků. Znečištění oceánských vod tímto toxickým kovem přitom může ohrozit zdraví dětí konzumujících ryby, v jejichž tělech je rtuť přítomna.

Vědci: Obsah rtuti v oceánech se vlivem člověka až ztrojnásobil

Svět
Nobelova cena. Ilustrační foto
Pittsburgh - e věku 93 let zemřel v neděli americký ekonom Lawrence R. Klein, držitel Nobelovy ceny za ekonomii. Oznámila to dnes jeho dcera Hannah Kleinová. Prestižní cenu získal Klein v roce 1980 za ekonometrické modely a jejich využití při analýze ekonomických cyklů a hospodářské politiky.

Zemřel nositel Nobelovy ceny za ekonomii Lawrence Klein

Ekonomika
Elitní roztleskávačky Dallas Cowboys.
Krásné a atletické roztleskávačky v krátkých sukních a upnutých tričkách přitahují pozornost všude, kde se objeví. Největší oblibě se těší ve Spojených státech. Není proto překvapující, že spousta slavných hereček a zpěvaček, včetně Madonny nebo Cameron Diaz, svou cestu mezi světla lamp zahájila na středních školách právě jako roztleskávačky.

Mnohé slavné divy začínaly kariéru jako roztleskávačky

Z okolí
DEVATENÁCTILETÁ Michaela Zelingerová z Chebu je jediná dívka z Karlovarského kraje, která se zapojila do programu Studentského trenérského centra společnosti Microsoft.
Cheb – Jako jediná dívka z Karlovarského kraje se devatenáctiletá studentka Michaela Zelingerová z Chebu dostala do programu STC nadnárodní společnosti Microsoft. Chebskému deníku se svěřila s tím, jak to v programu velké IT firmy chodí.

Díky Microsoftu mohu dělat to, co mě skutečně baví

Chebsko
Ilustrační foto.
Detroit - Několik černošských ošetřovatelek vzneslo obvinění proti svému zaměstnavateli v Michiganu za to, že se klinika podřídila nelegálním žádostem pacienta a zakázala černošskému personálu kontakt s hospitalizovanou osobou. Jak informovala agentura AP, je veřejným tajemstvím, že zdravotnická zařízení v USA často umožňují pacientovi odmítnout lékaře nebo ošetřovatele jiné rasy.

Klinika v USA nepustila černošky k bělošskému novorozenci

Svět
Ekonom Jan Švejnar
Praha/New York - Český ekonom Jan Švejnar byl jmenován zakládajícím ředitelem Centra pro globální hospodářskou politiku na Columbijské univerzitě v New Yorku. V tiskové zprávě to dnes oznámilo myšlenkové středisko IDEA při pražském ekonomickém institutu CERGE-EI, kde Švejnar působí.

Švejnar bude řídit ekonomické středisko v New Yorku

Česko
Ilustrační foto
New York – Lékaři a odborníci na výživu dlouhá léta doporučovali lidem vyhýbat se živočišnému tuku a hlídat si tak cholesterol. Teď však dánští výzkumníci přišli s tím, že sýry by nemusely být v tomto ohledu tak zlé a možná by neměly být zařazeny ve stejné kolonce s máslem, napsala agentura Reuters.

Vědci: Sýry jsou pro zdraví lepší než máslo

Svět
Ilustrační foto
New York – Desetina rodičů v USA volí pro své malé děti jinou než doporučenou formu očkování, nebo vakcíny zcela odmítají. Odborníci se obávají, že rodin s tímto přístupem bude přibývat a že se mezi dětmi začnou šířit nemoci jako spalničky nebo černý kašel.

V USA přibývá rodičů, kteří neočkují děti

Svět
Jan Švejnar
Ostrava – O jaké profese bude v budoucnu zájem? Jaké jsou příčiny odchodu talentů do zahraničí? Co pro trh práce můžeme udělat v Moravskoslezském kraji? Těmito i dalšími otázkami se bude zabývat projekt Kariéra Plus, který proběhne 8. března na Vysoké škole báňské-Technické univerzitě Ostrava.

Veletrh práce začal. Vystoupí na něm i Jan Švejnar

Ostravsko