ŠTÍTEK: mleté maso

Kdo by odolal: šťavnatý holandský řízek plný chutí a vůně dobrého sýra. Nejlepší je s bramborovou kaší.
Figuruje v různých seznamech nejoblíbenějších jídel, bez protestů ho jedí i děti, objevuje se v nabídce školních jídelen i mezi majstrštyky šéfkuchařů. Holandský řízek, navzdory svému jménu ryze český vynález, vítězně kráčí zdejším gastronomickým polem více než padesát let. Co patří do originálního receptu a kvůli čemu se jeho milovníci v diskuzích do krve hádají?
6 fotografií

Šťavnatý a voňavý holandský řízek. Jen jeden je ten pravý, koření budí emoce

Za jídlem
Zpracování masa - ilustrační foto
Veterináři nařídili řetězci Lidl stáhnout skoro 17,5 tuny vepřového mletého masa původem z Polska, ve kterém zjistili šedesátkrát překročený limit pro antibiotika. V Česku jej zpracovávala firma Maso uzeniny Polička. Spotřebitelé by vepřové mleté maso neměli konzumovat, můžou ho vrátit na prodejně, kde ho zakoupili, sdělil dnes ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Podle Lidlu nese odpovědnost za uvedenou situaci výhradně dodavatel z Poličky, od kterého nemá řetězec sjednané dodávky masa z Polska.

Lidl stahuje maso. Mleté z Polska šedesátkrát překročilo limit pro antibiotika

Česko
V hotelovém komplexu v keňském Nairobi se bojuje
Keňským hlavním městěm Nairobi v úterý otřásly výbuchy a střelba. Na hotelového komplexu DusitD2 v centru města vtrhli okolo třetí hodiny odpoledne nejméně čtyři ozbrojenci. Podle posledních informací si útok vyžádal nejméně patnáct obětí, další lidé byli převezeni k ošetření do nemocnice. K odpovědnosti za útok se již přihlásilo hnutí Šabáb. 
6 fotografií

Ozbrojenci zaútočili na hotelový komplex v Nairobi. Zemřelo nejméně čtrnáct lidí

Svět
Hlavním cílem originálního jarmarku je získat dotace na otevření Čajovny Pod Moruší v Benešově.
Benešov - Originální vánoční jarmark uspořádala skupinka přátel, kteří se rozhodli v Benešově podnítit projekt nové čajovny, a to přímo v nádherných historických prostorách Piaristické koleje. Na jarmarku, který se odehrál na nádvoří koleje, dostali příležitost k prezentaci svých výrobků tvořiví lidé z Benešova a okolí, i šikulové z chráněných dílen Villa Vallila a Odlochovice. 

V historických prostorách Piaristické koleje se tvoří projekt nové čajovny

Benešovsko
Římský kmín
Exotický bratranec našeho kmínu, o co víc podobný vzhledem, o to rozdílnější v chuti – římský kmín. Toto pro nás stále ještě ne zcela běžně používané koření pochází z Egypta a sloužilo svému účelu již od pradávna. Také bylo přidáváno do výbavy faraonů v pyramidách, zřejmě jako medicína. 

Římský kmín: Do jídla i do parfému

Za jídlem
V hořické prodejně veterináři objevili 60 kilo prošlého masa
Hořice - Někomu maso voní, jinému nikoli, ale když je zkažené, poznají to všichni. Na nedostatečnou úroveň hygieny a zápach v prodejně masa společnosti PMU CZ a.s. v objektu místního Lidu upozornil veterináře anonymní telefonát. Výsledek „přepadovky" byl překvapivý.

Poloprázdný pult. V prodejně objevili nepoživatelné maso

Jičínsko
Vaříme v muzeu. Ilustrační foto.
Uherské Hradiště – Recepty na mleté maso od našich babiček a prababiček představí na sedmém ročníku akce Slováckého muzea v Uherském Hradišti Vaříme v muzeu. Od sobotní deváté hodiny ranní si tak v sobotu mohou návštěvníci připomenout autentickou kuchyni z období začátku druhé poloviny 20. století.

V muzeu uvaří sekanou a karbanátky

Slovácko
Michal Slavík je fanouškem hokejistů HC Energie a na každé ze svých cest si pořídí jednu takovouto fotečku.
Rio de Janeiro, K. Vary - Karlovarský novinář Michal Slavík si pracovně „užívá" olympijských her. V poslední části svých Postřehů z Ria se podíval na ceny, které v Brazílii jsou a za které návštěvníci olympijských her nakupují.

Postřehy Michala Slavíka z olympijského Ria 5

Ostatní sporty
Ilustrační foto.
Řím - Je nejstarším člověkem světa, jediným, který se narodil ještě v 19. století. A jaký má stošestnáctiletá Italka Emma Moranová recept na dlouhověkost? Tři vejce denně, z toho dvě syrová, a trochu mletého masa, také částečně syrového. Britský deník The Daily Telegraph přinesl i další rady stoletých, jak se dožít vysokého věku.

Recepty na dlouhověkost: spánek a pozitivní přístup k životu

Svět
Ilustrační foto.
Olomoucký kraj – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI ) odhalila salmonelu v mletém mase původem z Polska, které prodával obchodní řetězec Lidl. Na pultech už potravina s datem použitelnosti do 30. dubna není.

Inspekce zjistila salmonelu v mase z Lidlu

Olomoucko
Ilustrační foto
Olomoucký kraj – Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI ) odhalila salmonelu v mletém mase původem z Polska, které prodával obchodní řetězec Lidl. Na pultech už potravina s datem použitelnosti do 30. dubna není.

Inspekce zjistila salmonelu v mase z Lidlu

Ekonomika
Ilustrační foto
Střídmost ve stravování a dostatek pohybu radí přední český obezitolog profesor Štěpán Svačina pro volné dny Velikonoc. I když si lidé dopřejí tradiční velikonoční pochoutky, jako jsou nádivka z uzeného s kopřivami, domácí klobásky, vejce či sladký mazanec, měli by podle něj znát míru. Podle výživových poradců mohou lidé pojmout Velikonoce i jako jarní start pro vylepšení životosprávy a životní pohody.

Obezitolog radí o Velikonocích střídmost ve stravě a pohyb

Zdraví