ŠTÍTEK: motorová nafta

Volkswagen Passat.
Co se prodejů na tuzemském trhu týče, nachází se Volkswagen Passat ve stínu koncernového sourozence Škoda Superb. Počty registrovaných nových aut od ledna do dubna letošního roku hovoří celkem jasně – Superbů se stihlo registrovat 2 096, kdežto Passatů jen 349. I přesto si ale Passat najde slušnou řádku zákazníků, zejména když jim nabídne nové motorizace a také levnější verzi.
11 fotografií

Nové motory pro Passat: silný diesel se čtyřkolkou a levnější verze

Autosalon
Zejména ti, kteří toho najezdí hodně po dálnicích, ocení nízké provozní náklady, které stále poskytují dieselové automobily. Přinášíme tedy přehled v současné době dostupných typů, které se nabízejí u jednotlivých značek oficiálně působících na tuzemském trhu s novými osobními auty. Zaměřili jsme se na klasické typy, tedy hatchbacky, kombi a SUV. Osobní dodávky jsme protentokrát vynechali.
19 fotografií

V kategorii dostupných dieselů nastal souboj koncernů: Přehled aut do 750 000 Kč

Život řidiče
Zadržené nádrže s nelegální naftou.
Celníci na Teplicku odhalili tři případy nelegální přepravy topného oleje, známého jako červená nafta. Celkem na trase z Německa k nám zajistili téměř 5 tisíc litrů. Při kontrolách byly v dodávkách nalezeny nádoby s načervenalou kapalinou se zápachem nafty, řidiči k nákladu neměli doklady o zdanění. Daňový únik byl vyčíslen na 50 tisíc korun, zajištěná tekutina propadne státu a řidiči budou muset doplatit spotřební daň. Výchozím bodem bylo Německo, cílová stanice někde u nás v Česku.

Celníci odhalili na Teplicku pašeráky nelegální nafty, zajistili plné nádrže

Krimi
Ilustrační snímek
Ceny pohonných hmot v Česku druhý týden v řadě rostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 45 haléřů na průměrných 39,09 Kč/l. Letos poprvé se tak dostal nad 39 korun. Naposledy byl za takovou cenu loni v říjnu. Nafta pak zdražila o sedm haléřů na průměrných 38,60 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude růst cen pokračovat.
10 fotografií

Paliva v Česku znovu podražila. Benzin se letos poprvé dostal nad 39 korun

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se obrátily k růstu. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 38,53 koruny za litr a byla tak o 12 haléřů dražší než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude zdražování paliv nejspíš pokračovat i v dubnu.

Ceny benzinu i nafty rostou. Zdražovat budou i v dubnu, varují analytici

Ekonomika
Nahlédli jsme do ojedinělého pomocníka Celní správy - pojízdné laboratoře.
Jejich revírem jsou dálnice, čerpací stanice, lihovary i obchody. Jsou to pracovníci Celní správy, kteří už osm let využívají k potírání nešvarů spojených s daňovými úniky služby mobilní laboratoře. Její vybavení, které je k dispozici 24 hodin denně sedm dní v týdnu, je v Evropě ojedinělé. „Radši budeme mluvit o Evropě, ale pokud je mi známo, takto vybavenou pojízdnou laboratoř nemají nikde na světě,“ říká u dvanáctitunového pomocníka Michal Vosáhlo z Celní správy.
14 fotografií

Jediná v Evropě. Mobilní laboratoř celníků odhalí pančovanou naftu za pár minut

Česko
Tankování na čerpací stanici. Ilustrační snímek
Pohonné hmoty v Česku dál zdražují a jejich průměrné ceny jsou nyní nejvyšší od poloviny loňského listopadu. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,34 koruny, před týdnem byl o 66 haléřů levnější. O 77 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,55 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v následujících dnech.
10 fotografií

Benzin a nafta v Česku podražily. Stojí nejvíce od loňského listopadu

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,68 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. O 61 haléřů na litru se zvýšila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 37,78 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Růst cen bude podle analytiků zřejmě pokračovat i v příštím týdnu.

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Stouply ceny benzinu i nafty

Ekonomika
Nejrychleji mizí na trhu ojetin Škody Fabie.
Stáří a kilometry zůstávají, cena roste. Průměrná ojetina byla loni přibližně o 21 tisíc Kč dražší než v roce 2022. Nejvíce za ni chtěli prodejci v Moravskoslezském kraji, s částkou 560 tisíc Kč stála o 40 tisíc víc než v Praze. Vyplývá to z datové analýzy 341 tisíc inzerátů na inzertním webu TipCars.com. Podívjete se, jaké další zajímavosti a rozdíly mezi regiony přinesl strh s ojetinami v roce 2023.
13 fotografií

Ojetá auta v ČR: Praha fandí elektřině, jižní Morava naftě a Ústecko ceně

Autobazar
Ilustrační foto: Auto v mrazech
Mrazivé počasí posledních dnů, kdy venkovní teploty klesají v noci na některých místech v republice i pod -10 °C, patří k nočním můrám mnoha řidičů. Mráz dokáže ráno před jízdou vystavit nejednomu motoristovi stopku. Pojďme si připomenout několik základních rad, jak si v takovém případě poradit.

Udeřily mrazy: jak na slabou baterii, námrazu i přimrzlé dveře

Život řidiče
Dacia je jedinou automobilkou, která na trhu nových aut nabízí pohon na plyn
V současnou chvíli jsou karty rozdané – v nadcházejících letech by se řidiči nejen ze států Evropské Unie měli hromadně přesouvat do bateriových elektromobilů. Takový přesun ovšem není jednoduchý, a přestože se v některých státech na západ od nás díky dotacím a pobídkám daří elektromobilům na trhu více, většina řidičů se nikam přesouvat nemíní. Mnoho lidí si říká, že když už se odklonit od klasických paliv, tak raději k palivům alternativním, pravdou ovšem je, že příliš možností už na trhu nezbylo.

Alternativní paliva v roce 2024. Moc už toho nezbylo…

Život řidiče
Nehoda kamionu na dálnici, 2. prosince 2023.
Provoz na dálnici D1 ve směru z Polska do Ostravy zkomplikovala v sobotu večer nehoda kamionu na 372,5. kilometru. Z vozidla uniklo 700 litrů nafty, na místě zasahovali hasiči, kteří museli nasadit i těžkou vyprošťovací techniku. „Nehoda se naštěstí obešla bez zranění," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Jakub Kozák, ale dálnice byla po dobu zásahu v daném směru uzavřena.
11 fotografií

FOTO: Z kamionu před Ostravou vyteklo 700 litrů nafty, nehoda uzavřela D1

Nehody
Čerpací stanice - Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot v Česku dál klesají o desítky haléřů. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 47 haléřů na průměrných 37,48 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 37,63 koruny za litr, což je o 57 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Benzin je nyní nejlevnější od července, diesel od srpna. Podle analytiků bude pokles cen pokračovat i v nejbližších dnech, v delším časovém horizontu je však situace nejistá.

Ceny pohonných hmot v Česku: Benzin i nafta zlevňují o desítky haléřů

Ekonomika
Peugeot 5008 1.5 BlueHDI
Na poli rodinných SUV jezdících na naftu je naštěstí ještě pořád slušný výběr. Jinými slovy – stále jsou tu auta, která zvládnout víkendové výlety se sportovním vybavením, letní dovolenou s nájezdem přes tisíc kilometrů za den, ale i každodenní dojíždění do práce, a to všechno za pár litrů nafty na sto. Peugeot 5008 je jedním z nich. Je velký, stylový, praktický, a i když se i jeho cena přece jenom zvýšila, oproti konkurenci je pořád o něco střídmější.
57 fotografií

Velké dieselové SUV pro rodinu: Test sedmimístného Peugeotu 5008

Autosalon
Nová plnicí stanice zkapalněného zemního plynu LNG do nádrží tahačů kamionů s nepřetržitým bezobslužným provozem společnosti GasNet u Klecan na Praze-východ.
/VIDEO, FOTO/ Na tahač poháněný zemním plynem LNG (což je plyn zkapalněný, na rozdíl od stlačeného CNG) nedá dopustit Jan Šmíd. Jako kamioňák vozí u DHL nejčastěji autodíly – náklad i cíl cesty se ale mohou lišit podle toho, co je zrovna třeba přepravit; už měl za zády třeba i zásilku soli. Trochu jiný pohled má kolega od jiné firmy, který v pondělí 6. listopadu také doplňoval nádrže u plnicí stanice Klecany; v lokalitě Sedlec-PEMA.
53 fotografií

Kamiony kolem Prahy pohání odpad z jídla. Na českou kuchyni ale nejezdí

Praha
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot v Česku už několikátý týden v řadě klesají, tempo ale zpomalilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 21 haléřů na průměrných 38,85 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 39,41 koruny, což je o 14 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva zlevňují od začátku října, předtím zhruba čtyři měsíce zdražovaly. Podle analytiků by zlevňování mělo v následujícím týdnu pokračovat.

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Tempo ale zpomalilo

Ekonomika
Jsou to bezmála tři týdny, kdy v příhraničním městě Mieroszów otevřeli novou čerpací stanici Orlen. Litr stál 5,99 PLN, což dle tehdejšího kurzu bylo necelých 32 korun. Cena postupně stoupla až na 6,45.
Karta se obrátila - benzin a nafta v Polsku už jsou na některých místech dražší než v Čechách. Tam, kde ještě před dvěma týdny řidič při tankování za hranicemi ušetřil ve srovnání s českou čerpací stanicí bezmála 8 korun na litru, tak nyní se rozdíl scvrknul téměř na nulu, nebo dokonce je cena v Čechách nižší než u našich severních sousedů.
9 fotografií

Polský benzin přestává být pro české peněženky lákavý, někde je dražší než u nás

Náchodsko