ŠTÍTEK: náboženství

Soudy řeší zneužívání dětí či mladistvých na Vysočině poměrně často. Ilustrační foto:
Znásilnění či pohlavní zneužívání dětí, která se dostanou až k soudu, jsou pouze špička ledovce nebezpečného a protiprávního chování v rodinách za zavřenými dveřmi. Jak ukázal nedávno zveřejněný případ webu Deníku, kdy dvaasedmdesátiletý muž ze Žďárska zneužíval své dvě vnučky a jejich kamarádku, ani věk násilníků nehraje v těchto případech žádnou roli. Deník přináší shrnutí největších případů zneužívání dětí na Vysočině za posledních několik let.

Zneužívání dětí na Vysočině: učitel náboženství nebo uvězněná brigádnice

Pelhřimovsko
Festival SatanCon v americkém Bostonu.
Při vyslovení slova satanismus se lidem většinou vybaví brutální vraždy ve znamení lidských obětí, rituální zabíjení zvířat nebo obrácené kříže, které nosí lidé pomazaní zvířecí či lidskou krví. Církev Satanský chrám se ovšem stereotypním představám o satanismu vymyká. Členové tvrdí, že respektují druhého, ví, že lidé nejsou bez chyb a propagují svobodu vyznání. V Bostonu se sešlo asi 800 tisíc vyznavačů tohoto náboženství na dosud největším setkání satanistů na světě. 

Jak vypadá největší setkání satanistů na světě? Ďábel přináší přijetí a respekt

Svět
Ilustrační snímek
Na šest let do vězení poslal v pondělí Krajský soud v Brně muže z Jihlavska, který podle obžaloby dlouhodobě sexuálně zneužíval jedenáctiletou dceru své družky. Případ je o to závažnější, že muž učil náboženství na škole, a i děti své družky vedl k víře. Ještě ani neutichla aféra sadistického kněze z želivského kláštera, a na církev na Vysočině se tak valí další sexuální skandál.

Učitel náboženství z Vysočiny zneužíval jedenáctiletou dívku. Dostal šest let

Zločiny a soudy
Ilustrační snímek
Na šest let do vězení poslal v pondělí Krajský soud v Brně muže z Jihlavska, který podle obžaloby dlouhodobě sexuálně zneužíval jedenáctiletou dceru své družky. Případ je o to závažnější, že muž učil náboženství na škole, a i děti své družky vedl k víře. Ještě ani neutichla aféra sadistického kněze z želivského kláštera, a na církev na Vysočině se tak valí další sexuální skandál.

Učitel náboženství zneužíval jedenáctiletou dívku. Dostal šest let vězení

Krimi
Parodické náboženství pastafariánství označuje za stvořitele světa létající špagetové monstrum.
V něco věřit je důležitou součástí lidských životů. Pokud to člověku pomůže v těžkých situacích, pak vlastně není podstatné, k jakému bohu či bohům se modlí. V jednadvacátém století by se neměl nikdo nikomu posmívat za to, k jaké víře se přiklání. My vám však dnes představíme pětici bizarních náboženství, nad kterými budou kroutit hlavou i ti nejtolerantnější z vás.
8 fotografií

Nejšílenější náboženství: Nad některými vírami nelze než kroutit hlavou

Do světa
Skutečští studenti z kriminalistiky maturují. O obor je značný zájem.
Místnosti připomínají pověstné první oddělení pražské kriminálky. Na zemi leží mrtvola, cedulky s čísly čekají na policejního fotografa. Vypáčené trezory a daktyloskopické pomůcky přímo volají po detektivním zkoumání. Nejsme v policejní akademii - odbornou učebnu kriminalistiky překvapivě nalezneme v Gymnáziu Suverénního řádu maltézských rytířů ve Skutči, tedy v církevní škole.
11 fotografií

Mrtvola a vypáčené trezory ve skutečském gymnáziu: Kriminalistika studenty baví

Chrudimsko
Oficiální zahájení spolupráce Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí a Hostinném a American Academy.
/FOTOGALERIE/ Dominika Svatoňová ze Špindlerova Mlýna patří mezi skupinu 55 studentů Krkonošského gymnázia ve Vrchlabí a Hostinném, kteří začnou studovat od druhé poloviny září americkou střední školu American Academy. Učit se budou výhradně v angličtině pod vedením zahraničních kantorů online, ve svém volném čase. Přitom budou normálně absolvovat výuku na českém gymnáziu. Revoluční vzdělávací novinku nabízí Vrchlabí a Hostinné jako první státní škola v Česku.
19 fotografií

Psychologie, náboženství, americké dějiny. Revoluce na gymnáziu začíná

Krkonoše
Petr Czudek, asistent trenéra basketbalové reprezentace
/ROZHOVOR/ Deset tisíc. To je kapacita Siemens Areny v litevské metropoli. A právě tam v pondělí od 18.30 nastoupí domácí basketbalisté proti české reprezentaci. Role favorita je na straně pobaltské země. Stejně tak to vnímá i český asistent izraelského trenéra PETR CZUDEK. Očekává plnou halu a doufá, že se jeho svěřencům nerozklepou kolena.
48 fotografií

V Litvě je basketbal skoro jako náboženství

Basketbal
Mohou nás uprchlíci - sirotci ohrozit?
Řecko požádalo Česko, aby přijalo čtyřicet nezletilých z uprchlických táborů. Česká vláda požadavek zamítla a sněmovna o něm nejednala. Jednalo se o správné rozhodnutí? Nejen podle těch, kteří současné uprchlické vlny považují za nebezpečí pro západní hodnoty a Západ jako takový, určitě ano. Většina obyvatel České republiky totiž odmítá islám, který považuje spíše za útočnou ideologii, než za náboženství. Jiní ale namítají, že pomoc uprchlíkům patří k základům evropské etiky a přijetí několika desítek sirotků neznamená masové šíření islámu. 

ČERNÁ A BÍLÁ: Mohou nás uprchlíci-sirotci ohrozit?

Černá a bílá
Bohumír Bunža
Vyškovsko /STALO SE PŘED/ - Ve čtvrtek uplyne devětašedesát let od smrti kněze a vyškovského děkana Bohumíra Bunžy. Angažoval se v řadě aktivit. Ve Vyškově například založil Charitu, podporoval První měšťanskou a rodinnou školu, vyučoval náboženství, byl členem městského muzejního spolku a v letech 1935 a 1936 byl zástupcem starosty města.

Před 69 lety zemřel Bohumír Bunža. Zakladatel vyškovské charity

Vyškovsko
Ilustrační foto.
Izrael je nejen kolébka světových náboženství, ale také ornitologicky bohatá oblast. Můžete se o tom přesvědčit v krnovské synagoze, kde je celý leden, únor i březen výstava fotografií Martina Lazaroviče.

Izrael očima ornitologa

Volný čas
Mark Zuckerberg, zakladatel Facebooku
Zredukovat složité společenské problémy na jednoduchou volbu typu "ano/ne". Takový je cíl zaměstnanců Facebooku, kteří vytvářejí pravidla pro mazání obsahu na stejnojmenné sociální síti. Výsledek je ale v některých otázkách zaujatý, obsahuje řadu mezer i vyložených chyb, píše v obsáhlé reportáži deník The New York Times (NYT). Facebook je podle něj daleko mocnějším globálním arbitrem projevu, než sám připouští.
8 fotografií

NYT: Kvůli vlastním chybám se z Facebooku stal velký regulátor veřejné debaty

Svět
Ilustrační foto
Vánoce jsou pro kostely vždy výzvou. Především na půlnoční mši se schází hodně lidí a nejenom věřících. Ne všichni křesťané však prožívají Vánoce stejně a jiná náboženství zase slaví své svátky. Pražský deník se proto zeptal zástupců katolické, husitské a pravoslavné církve, ale také Islámské nadace a Židovské obce na Vánoce, chanuku a Mawlid.
11 fotografií

Pražané oslaví vánoční svátky, s půlnoční mší i bez ní

Praha
Ilustrační foto.
Štědrý den a vánoční svátky považuje většina lidí za nejkrásnější svátky roku a náležitě se na jejich užívání připravují. Najdou se ale i lidé, kteří tyto dny prožívají po svém.

Neslaví Vánoce, ale slunovrat

Ostravsko
Ilustrační foto.
Štědrý den a vánoční svátky považuje většina lidí za nejkrásnější svátky roku a náležitě se na jejich užívání připravují. Najdou se ale i lidé, kteří tyto dny prožívají po svém.

Neslaví Vánoce, ale slunovrat

Z okolí