ŠTÍTEK: pohonné látky

Ilustrační snímek
Ceny pohonných hmot v Česku druhý týden v řadě rostly. Nejprodávanější benzin Natural 95 zdražil o 45 haléřů na průměrných 39,09 Kč/l. Letos poprvé se tak dostal nad 39 korun. Naposledy byl za takovou cenu loni v říjnu. Nafta pak zdražila o sedm haléřů na průměrných 38,60 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude růst cen pokračovat.
10 fotografií

Paliva v Česku znovu podražila. Benzin se letos poprvé dostal nad 39 korun

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot u čerpacích stanic v Česku se obrátily k růstu. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v uplynulém týdnu stoupla o 24 haléřů na 38,64 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 38,53 koruny za litr a byla tak o 12 haléřů dražší než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků bude zdražování paliv nejspíš pokračovat i v dubnu.

Ceny benzinu i nafty rostou. Zdražovat budou i v dubnu, varují analytici

Ekonomika
Tankování na čerpací stanici. Ilustrační snímek
Pohonné hmoty v Česku dál zdražují a jejich průměrné ceny jsou nyní nejvyšší od poloviny loňského listopadu. Litr benzinu se u čerpacích stanic prodává v průměru za 38,34 koruny, před týdnem byl o 66 haléřů levnější. O 77 haléřů na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 38,55 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Růst cen bude podle analytiků pokračovat i v následujících dnech.
10 fotografií

Benzin a nafta v Česku podražily. Stojí nejvíce od loňského listopadu

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu pokračovaly ve zdražování. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 37,68 koruny, před týdnem byl o 53 haléřů levnější. O 61 haléřů na litru se zvýšila cena nafty, za litr teď řidiči dají průměrně 37,78 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Růst cen bude podle analytiků zřejmě pokračovat i v příštím týdnu.

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují. Stouply ceny benzinu i nafty

Ekonomika
Ilustrační snímek
Ceny pohonných hmot v uplynulém týdnu mírně klesly a benzin se dál drží pod 36 korunami za litr. Je tak nejlevnější za více než dva roky. Aktuálně se litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 35,84 Kč, před týdnem byl o 11 haléřů dražší. O 14 haléřů na litru zlevnila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 36,15 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
10 fotografií

Paliva v Česku nadále zlevňují. Cena benzinu se drží pod hranicí 36 korun

Ekonomika
Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměrná cena benzinu klesla pod 36 korun. Ilustrační snímek
Pohonné hmoty v Česku dál zlevňují, průměrná cena benzinu klesla pod 36 korun, levnější byl naposledy v lednu 2022. Aktuálně se u čerpacích stanic litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 prodává v průměru za 35,95 koruny za litr, před týdnem byl o 51 haléřů dražší. Nafta je nejlevnější od srpna, v uplynulém týdnu zlevnila o 39 haléřů, za litr teď řidiči dají průměrně 36,29 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zlevňování podle analytiků však už nemusí pokračovat dlouho, ceny paliv bude zřejmě tlačit nahoru zejména krize v oblasti Rudého moře.
10 fotografií

Benzin je nejlevnější za poslední dva roky. Cena klesla pod 36 korun za litr

Ekonomika
Čerpací stanice - Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot v Česku dál klesají o desítky haléřů. Benzin Natural 95 za týden zlevnil o 47 haléřů na průměrných 37,48 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 37,63 koruny za litr, což je o 57 haléřů méně než minulou středu. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Benzin je nyní nejlevnější od července, diesel od srpna. Podle analytiků bude pokles cen pokračovat i v nejbližších dnech, v delším časovém horizontu je však situace nejistá.

Ceny pohonných hmot v Česku: Benzin i nafta zlevňují o desítky haléřů

Ekonomika
Čerpací stanice, ceny pohonných hmot. Ilustrační foto
Ceny pohonných hmot v Česku už několikátý týden v řadě klesají, tempo ale zpomalilo. Nejprodávanější benzin Natural 95 od minulé středy zlevnil o 21 haléřů na průměrných 38,85 koruny za litr. Litr nafty se prodává v průměru za 39,41 koruny, což je o 14 haléřů méně než před týdnem. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Paliva zlevňují od začátku října, předtím zhruba čtyři měsíce zdražovaly. Podle analytiků by zlevňování mělo v následujícím týdnu pokračovat.

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. Tempo ale zpomalilo

Ekonomika
Ozbrojenci z palestinského hnutí Hamás
Skupině ozbrojenců z palestinského hnutí Hamás se z Pásma Gazy podařilo proniknout do jižního Izraele, kde je ale zlikvidovalo izraelské námořnictvo. S odvoláním na armádu o tom informuje server televize CNN. Podle vojáků se radikálové do Izraele dostali po moři s využitím tunelu. V noci na dnešek Izrael pokračoval v náletech na Pásmo Gazy, kde podle místních úřadů zahynulo 80 lidí. Zaútočil také na okupovaném Západním břehu, kde zemřeli tři Palestinci. Izraelská armáda útočila i na cíle v Sýrii.
43 fotografií

Ozbrojenci Hamásu pronikli na jih Izraele. Zlikvidovala je armáda

Svět
Kolona do Polska před hraničním přechodem v Náchodě - Bělovsi v sobotu 14. října dopoledne.
Kolony dlouhé několik kilometrů z Náchoda do Kudowy-Zdrój. Češi vyrazili v sobotu 14. října dopoledne do Polska za nákupy a pro benzin. Dali na včerejší slova ekonoma? Ten upozornil, že by se obyvatelé příhraničí měli předzásobit pohonnými hmotami, jelikož po víkendu, kdy se u severních sousedů konají parlamentní volby, hrozí jejich skokové zdražení. Byla však sobotní cesta za benzinem a naftou úspěšná? V pátek večer byla totiž většina čerpacích stanic v Kudowě na suchu. 

Zdraží se po volbách v Polsku benzin a nafta? Češi vyrazili tankovat i nakupovat

Náchodsko
Kolona do Polska před hraničním přechodem v Náchodě - Bělovsi v sobotu 14. října dopoledne.
Kolony dlouhé několik kilometrů z Náchoda do Kudowy-Zdrój. Češi vyrazili v sobotu 14. října dopoledne do Polska za nákupy a pro benzin. Dali na včerejší slova ekonoma? Ten upozornil, že by se obyvatelé příhraničí měli předzásobit pohonnými hmotami, jelikož po víkendu, kdy se u severních sousedů konají parlamentní volby, hrozí jejich skokové zdražení. Byla však sobotní cesta za benzinem a naftou úspěšná? V pátek večer byla totiž většina čerpacích stanic v Kudowě na suchu. 

Zdraží se po volbách v Polsku benzin a nafta? Češi vyrazili tankovat i nakupovat

Státy EU
Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky
Česká republika se pyšní velmi hustou sítí čerpacích stanic. Ty se mnohdy nacházejí i u málo frekventovaných okresních silnic či v odlehlých obcích. Ačkoliv se v posledních letech mluví o přechodu od fosilních paliv k těm alternativním, u čerpacích stanic to tak nevypadá. Jen v roce 2022 dosáhla spotřeba pohonných hmot v Česku celkem 8,23 miliard litrů. To je o 2,1 procento více než v roce 2021. Co vše „promlouvá“ do cenotvorby paliv? Deník připravil odpovědi na nejčastější otázky. 

Až polovinu z ceny litru paliva si vezme stát. Co vše určuje cenu pohonných hmot

Ekonomika
Tankoviště ropy. Ilustrační snímek
Rusko zrušilo embargo na většinu vývozu nafty. Oznámila to podle agentury Reuters ruská vláda. Embargo na vývoz benzinu zůstává v platnosti. Moskva minulý měsíc dočasně zakázala vývoz benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu.

Rusko začne znovu vyvážet naftu. Embargo na benzin ale stále platí

Svět
Deník monitoroval ceny pohonných hmot v česko-polském pohraničí, úterý 26. září 2023.
V Polsku se cena nafty i benzinu pohybuje kolem šesti zlotých, což je asi 32 korun. Ve stejném okamžiku o pár kilometrů dál na českých benzinkách se pohybují ceny nafty i naturalu nad 40 korunami. Ani obyvatelé pohraničí, kteří léta jezdí na nákupy do Polska, tak propastný rozdíl nepamatují. Z ekonomického hlediska jde o záhadu, která odporuje pravidlům trhu.
27 fotografií

Benzin v Polsku levněji o 9 Kč. Netankuji už u nás, zní z Krnovska. Přehled cen

Bruntálsko
Tankoviště ropy. Ilustrační snímek
Rusko s okamžitou platností dočasně zakázalo export benzinu a nafty do všech zemí s výjimkou čtyř bývalých členů Sovětského svazu, aby tak stabilizovalo situaci na domácím trhu. Oznámila to ruská vláda. Zákaz se podle kabinetu nevztahuje na pohonné hmoty dodávané v rámci mezivládních dohod do členských zemí Euroasijské hospodářské unie (EAHU), tedy do Arménie, Běloruska, Kazachstánu a Kyrgyzstánu, napsala agentura Reuters.

Benzin a nafta podraží. Rusko dočasně zakázalo export pohonných hmot

Svět
Tankoviště ropy. Ilustrační snímek
Ruská vláda zvažuje, že na určitou dobu zcela zakáže vývoz ropných produktů, aby stabilizovala ceny pohonných hmot na domácím trhu. Informovala o tom ruská tisková agentura TASS s odvoláním na svůj zdroj. Rusko patří mezi největší producenty ropy na světě. V poslední době se však potýká s nedostatkem pohonných hmot. Ten je důsledkem kombinace negativních faktorů, které zahrnují údržbářské práce v rafineriích, problémy s infrastrukturou a slabý kurz rublu, jenž podporuje vývoz pohonných hmot.
11 fotografií

Rusko čelí nedostatku paliv. Vláda údajně zvažuje zákaz vývozu ropných produktů

Svět
Srovnání cen benzinu u čerpací stanice stejné značky v Karviné a polských Žibřidovicích. Na snímku benzinka Orlen v Žibřidovicích. 14. září 2023.
Zní to neuvěřitelně, ale je to fakt. Zatímco v Česku letí ceny pohonných hmot stále nahoru, v Polsku už druhý týden klesají. Sledovat pád cen pohonných hmot v Polsku se dá také ze sociálních sítí, kam lidé průběžně dávají fotografie totemů u čerpacích stanic. Zato v Česku ceny Naturalu 95 už mnohde překročily čtyřicetikorunovou hranici, nafta se dá koupit do 40 korun za litr.
5 fotografií

Řidiči z Karvinska tankují v Polsku, rozdíl v cenách je i šest korun. A bude hůř

Ekonomika
Srovnání cen benzinu u čerpací stanice stejné značky v Karviné a polských Žibřidovicích. Na snímku benzinka Orlen v Žibřidovicích. 14. září 2023.
Zní to neuvěřitelné, ale je to fakt. Zatímco v Česku letí ceny pohonných hmot stále nahoru, v Polsku už druhý týden klesají. Sledovat pád cen pohonných hmot v Polsku se dá také ze sociálních sítí, kam lidé průběžně dávají fotografie totemů u čerpacích stanic. Zato v Česku ceny Naturalu 95 už mnohde překročily čtyřicetikorunovou hranici, nafta se dá koupit do 40 korun za litr.
5 fotografií

Řidiči z Karvinska už zase tankují v Polsku. Rozdíl v cenách činí až šest korun

Karvinsko
Srovnání cen benzinu u čerpací stanice stejné značky v Karviné a polských Žibřidovicích. Na snímku benzinka Orlen v Žibřidovicích. 14. září 2023.
Zní to neuvěřitelné, ale je to fakt. Zatímco v Česku letí ceny pohonných hmot stále nahoru, v Polsku už druhý týden klesají. Sledovat pád cen pohonných hmot v Polsku se dá také ze sociálních sítí, kam lidé průběžně dávají fotografie totemů u čerpacích stanic. Zato v Česku ceny Naturalu 95 už mnohde překročily čtyřicetikorunovou hranici, nafta se dá koupit do 40 korun za litr.
5 fotografií

Pro benzin do Polska? Rozdíl v ceně činí až šest korun za litr Naturalu 95

Podnikání
Ilustrační snímek
Zdražování pohonných hmot v Česku neustává, litr benzinu už stojí přes 40 korun za litr. Od minulé středy zdražil Natural 95 o 20 haléřů, nyní stojí v průměru 40,05 koruny za litr. Cena nafty stoupla za týden o 70 haléřů na průměrných 38,88 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytici očekávají další růst cen v řádu desítek haléřů i v následujícícím týdnu, rychleji by měla zdražovat opět nafta.
10 fotografií

Paliva v Česku i nadále zdražují. Cena benzinu se přehoupla přes 40 korun

Ekonomika