ŠTÍTEK: republika

Školáci z Republiky slavili masopust.
Do oslav masopustu se ve Znojmě v úterý 25. února zapojily i děti z první až třetí třídy, které navštěvují znojemskou Základní školu na Náměstí Republiky. Společně se svými pedagogy se vydaly v devět hodin ráno na Masarykovo náměstí, kde předvedly svým rodičům, prarodičům, ale i náhodným kolemjdoucím pásmo složené z říkadel a lidových písniček.

Děti z Republiky už ví, proč slavit masopust

Čtenář reportér
Zúčastněte se fotosoutěže s Královéměsteckým okrašlovacím spolkem.
Královéměstecký okrašlovací spolek (KOS) vyhlašuje fotografickou soutěž. Vyfotografujte Městec Králové, jeho části, budovy, přírodu, okolí, zkrátka cokoli spojeného s Městcem. Vaší kreativitě a oku se meze nekladou. Každý účastník dostane odměnu za jeho odvahu. Autoři 13 nejlepších fotografií, které se objeví v KOSím kalendáři pro rok 2021, obdrží jeden výtisk tohoto kalendáře.

Městec okem objektivu. Královéměstecký okrašlovací spolek vyhlašuje fotosoutěž

Čtenář reportér
Ilustrační foto: Shromáždění lidí v Plzni.
Celostátní Štafetu pro demokracii odstartuje v Plzni spolek Milion chvilek pro demokracii zítra, v den, kdy roku 1948 nastal v naší republice komunistický puč.

Štafeta Chvilek začne v Plzni

Plzeňsko
Přípravy Velikonočních trhů na pražském Staroměstském náměstí 5. dubna 2019.
/FOTOGALERIE 2019/ I přes stavbu mariánského sloupu se na Staroměstském náměstí letos uskuteční velikonoční trhy. Začnou 28. března a potrvají do 19. dubna. Organizátoři počítají s tím, že podobu tržiště upraví, aby se stavbě vyhnuli. Kromě Staroměstského náměstí se tržiště objeví i na náměstí Republiky a Václavském.
12 fotografií

KRÁTCE: Velikonoční trhy v centru začnou na konci března

Praha
Z loňského premiérového ročníku Městecké desítky.
/FOTOGALERIE/ Podruhé se letos uskuteční běžecký závod s názvem Městecká desítka. Už nyní je možné se na jeho webových stránkách registrovat. Organizátoři hlásí několik novinek. Jednou z nich je ta, že přímo na závody bude uvařena limitovaná edice piva, které ponese stejný název jako závod. Tedy Městecká desítka.
12 fotografií

Běžecký závod v Městci bude mít vlastní pivo

Nymbursko
Neobvyklou výstavu mohou shlédnout zájemci ve Znojmě v galerii G a P.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Definitivně krásné! Dopřejme si kafíčko, pod tímto názvem se skrývá právě otevřená výstava ve znojemské galerii G a P na náměstí Republiky. V sobotu večer praskala ve švech. Vizuální artisty Filipa Dvořáka, Davida Hanvalda a Evžena Šimeru, znají všichni, kteří se zajímají o specifické umění. V pozdním odpoledni si přítomní hosté užili komentovanou prohlídku. Večer na vernisáži pak umělce představil kurátor výstavy Martin Dostál.  
35 fotografií

Dvořák, Hanvald, Šimera. Ve Znojmě vystavují vizuální artisté

Volný čas
Ilustrační foto
Smsky, hraní her, natáčení videí nebo chatování s kamarády. Na tyto jindy oblíbené činnosti si museli školáci v Boskovicích nechat zajít chuť. Používání mobilních telefonů měli zakázané i o přestávkách. Výjimkou byly přestávky před odpolední výukou. Povolit použití mobilu mohl učitel. Zákaz o přestávkách už ale od prvního února nebude platit.
15 fotografií

Žáci se spolu o přestávkách baví, chválí učitelé zákaz mobilů. Ten nyní končí

Česko
Jaroslav Hausner
Plzeňský fotograf a grafik Jaroslav Hausner před-stavuje svou tvorbu v Galerii Jiřího Trnky v Plzni na náměstí Republiky. Zastoupena jsou nejen jeho nejnovější fotografická díla, ale i jeho práce ze 70. a 80. let minulého století, kdy se věnoval především grafice a sítotisku.
10 fotografií

Plzeň podle Hausnera je u Trnky

Plzeňsko
Úklidový vůz Pražských služeb uklízí 1. ledna 2020 nad ránem na Václavském náměstí v Praze nepořádek, který tam zanechali lidé po silvestrovských oslavách.
Pražské služby tři hodiny po půlnoci zahájily v centru města úklid po silvestrovských oslavách. Do terénu vyslaly nejprve zhruba 30 čisticích strojů, v 05.00 začalo pracovat na 120 metařů. Čisto na nejfrekventovanějších místech v Praze 1 bylo už dopoledne, poté se pracovníci přesunuli do bočních ulic. Slavící lidé po sobě nechali podobný nepořádek jako v minulých letech. Úklid na Václavském náměstí ale komplikovali neukáznění řidiči taxi, uvedl dnes vedoucí technicko-výrobního odboru Pražských služeb Zdeněk Záluský.
8 fotografií

Úklid Prahy začal ve tři ráno, potíže byly s taxikáři na Václavském náměstí

Praha
Ilustrační foto.
Čekání na úřadech bude pro Plzeňany o něco příjemnější. Vylepšený pořadníkový systém totiž nabídne příchozím lísteček s přesným časem, kdy přijdou na řadu. Pokud je čekací doba delší, mohou ji lidé bez obav strávit mimo úřad, v kavárně či na nákupech.

Nový systém řekne, jak dlouho počkáte

Plzeňsko
Adventní sobota na náměstí Republiky v Blansku
Blansko /FOTOGALERIE/ – Čas vánoční je v plném proudu a není čas ztrácet čas, ale kdo se v sobotu vypravil na blanenské náměstí Republiky, strávených hodin nelitoval. Kulturní program poslední adventní soboty přilákal davy lidí, i přes nepřízeň počasí. Pršelo, ale návštěvníci se těšili krásnou pohádkou, hudbou a na své si přišly i děti. U vánočního stromečku v centru Blanska byla atmosféra vskutku adventní a nechyběl ani lahodný svařák, jehož koupí člověk udělal dobrý skutek!
22 fotografií

Poslední adventní sobotu slavili v Blansku divadlem a psaním Ježíškovi

Blanensko
Ježíška uložili do jesliček.
Půjdem spolu do Betléma aneb Položení Ježíška do jeslí se možná stane novou plzeňskou tradicí. V úterý z plzeňského biskupství vyšel průvod, v jehož čele šel biskup Tomáš Holuba nesl sochu Ježíška.
6 fotografií

Ježíšek už je v jesličkách

Plzeňsko
Živý betlém navodil vánoční atmosféru ve Žďáře nad Sázavou.
Tradiční divadelní hra v podání žďárských farníků a studentů Biskupského gymnázia a Střední školy gastronomické Adolpha Kolpinga s názvem Živý betlém se v úterý 17. prosince od 16 hodin odehraje na žďárském náměstí Republiky.

Tip na úterý 17. prosince: Živý betlém

Volný čas
Krampusáci v Duchcově.
V sobotu 14. prosince v 17.00 budou opouštět útroby pekla skrze sklepení pod kulturním centrem a pekelnou bránou budou vcházet do Masarykovy ulice. Vyhrazeným koridorem budou postupovat k náměstí Republiky, kde vstoupí do arény démonů, aby dokonali své ďábelské defilé.

Tip na víkend: Dvacet Krampusů projde Duchcovem

Volný čas
Zpívání koled na Novojičínsku proběhne ve všech městech a několika obcích.
Dnešek je dnem tradiční akce Česko zpívá koledy, kterou pořádá náš Deník. S ohledem na včerejší tragédii v Ostravě chceme vyzvat všechny z vás, kteří si s námi přijdete zazpívat koledy, abyste spolu s námi aspoň okamžikem ticha uctili památku obětí v ostravské nemocnici.

Výzva zpěvákům koled na Novojičínsku

Novojičínsko